Malatya:
Belediye Başkanı Çakır: 'İçmesuyu ticarete kurban verilemez”

 

GÜLER HAZAR

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bir firmaya, Kaptaj’ın bulunduğu havzada ‘maden arama ruhsatı’ verdiği belirtilen Adıyaman İl Özel İdaresi’nin bu kararına itiraz edeceklerini söyledi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya ve yakın çevresinin içmesuyu ihtiyacını karşılayan Gündüzbey’deki Kaptaj’ın bulunduğu havzaya yakın noktada bir firmaya ÇED gerekmeksizin ‘maden arama ruhsatı’ verdiği belirtilen Adıyaman İl Özel İdaresi’nin bu kararına itiraz edeceklerini söyledi. Belediye Başkanı Çakır, “Malatya’nın yaşam kaynağı olan, 1 milyon insanın içmesuyu ihtiyacını karşılayan havzadaki su kaynakları hiçbir ticarete, hiçbir kazanca kurban verilemez.  Adıyaman İl Özel İdaresi’nin verdiği bu ruhsat kararına itiraz edeceğiz” dedi.

Özel İdare gizliyor mu?

Malatya’nın içme suyu kaynağını ve suyun şehir şebekesine dağıtımını yapan Kaptaj Tesisleri’ni açık biçimde tehdit edecek şekilde Malatya-Adıyaman sınırına kurulma girişimleri başlatılan maden ocağı için Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin resmi yazıyla ‘Uygundur’ görüşü verdiği ortaya çıkarken, Genel Sekreter İrfan Kaya gazetecilerin sorusu üzerine önce ‘Biz böyle bir yazı vermedik’ açıklamasını yaptı. Kaya, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine “Bu konuda konuşmak istemiyorum. Vali bey izin verirse açıklama yaparız” dedi.

Uzun bir süredir Malatya’nın tek içme suyu kaynağı çevresinde başlatılan ve içme suyu kaynağını tehdit ettiği bilirkişi raporları ve yargı kararları ile kesin bir netliğe kavuşan taş ve maden ocağı açma girişimleri Malatya’nın yerel yöneticilerinin duyarsızlığı sayesinde yeniden hız kazandı.

Buna göre, Adıyaman İl Özel İdaresi’nden aldığı ruhsatla Malatya’nın içme suyunu ve suyun dağıtımını yapan Kaptaj Tesisleri’ni tehdit edecek ve suyun kaynağının kaybolmasına yol açacak bir büyüklük ve yakınlıkta açılmak istenen maden ocağı için Adıyaman İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne bir yazı yazarak ‘Maden ocağının açılmasının Malatya’nın su kaynakları açısından tehdit oluşturup oluşturmayacağı’ yönünde görüş istedi. Adıyaman tarafının bu talebine Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tam bir duyarsızlık hali ile 24.07.2012 Tarih ve 7215 sayılı yazı ile ‘Uygundur’ cevabını verdi.

Malatya İl Özel İdaresi, Bakan Eroğlu’nun talimatını da çiğnedi

Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin bu cevabı aynı zamanda Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatıyla ‘Orman Muhafaza Alanı’ ilan edilerek koruma altına alınan Malatya İçme Suyu Kaynağı (Kaptaj Tesisleri) ile ilgili kararın da ihlal edilmesi anlamına geliyor.  

Genel Sekreter İrfan Kaya’nın gayri ciddi tavrı

Malatya İl Özel İdaresi’nin Malatya’nın tek içme suyu kaynağını tehdit edecek bu girişime onay veren yazısı ile ilgili olarak gazeteciler bugün Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya’ya bazı sorular yönelterek konunun arka planını öğrenmeye çalıştı. Gazetecilerin ‘Sayın Kaya, içme suyu havzasında açılmak istenen maden ocağı için ‘uygundur’ yönünde bir yazı verdiğiniz iddia ediliyor. Bu doğru mu?’ şeklindeki sorusu üzerine önce ‘Biz böyle bir yazı vermedik’ açıklamasını yaptı. Gazetecilerin, Malatya İl Özel İdaresi’nin Adıyaman İl Özel İdaresi’nin talebi üzerine gönderdiği ‘Uygundur’ yönündeki yazısının tarih ve sayınsı vermeleri üzerine ise gayri ciddi ve konuyu önemsemeyen bir tavırla “Bu konuda konuşmak istemiyorum. Vali bey izin verirse açıklama yaparız” diye konuşarak soruları geçiştirdi. İrfan Kaya ‘Peki maden ocağının açılması girişimlerine itiraz edecek misiniz?’ sorusuna ise “Bakarız, varsa öyle bir şey gerekirse itiraz ederiz” dedi.

Malatya Belediyesi harekete geçti

Malatya İl Özel İdaresi cephesinde bunlar yaşanırken, Malatya Belediyesi’nin konuya ilişkin gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmadığı ortaya çıktı. Malatyahaber.com ve Malatya Hakimiyet gazetesinde Yaşar Karaaslan imzasıyla çıkan haberi okuyarak gelişmelerden haberdar olan Malatya Belediyesi yönetimi, Adıyaman İlk Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne yazı yazarak maden ocağının açılmasıyla ilgili yazışmaların örneğini talep etti.

Başkan Çakır: Malatya’nın suyunu korumasını biliriz

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, Belediye Meclis toplantısı çıkışında  gazetecilerin konuya dair soruları üzerine ÇED Raporu almadan başlatılan girişimin durdurulması için hukuki yollara başvuracaklarını da belirterek “Malatya Belediyesi Malatya’nın suyunu korumasını bilir. Malatya’nın içme suyunun ticari çıkarlara kurban verilmesine izin vermeyiz” dedi.  Su havzasının korunmasının Malatya’nın geleceğini korumak anlamına geleceğini vurgulayan Çakır konuya ilişkin şunları söyledi: “Tabi ki itiraz edeceğiz. Çünkü orası Malatya’nın 1 milyon insanın yüz yılarca sürecek su kaynağı ve gözümüz gibi koruyacağız. Gerçekten bütün Malatya’nın, Malatya’daki bütün kurumların duyarlı olması gerekiyor. En ufak bir risk durumu varsa bunu tehlikeye atmamamız gerekiyor. Biz göreve geldiğimiz 5 yıldan bu yana orası için oranın korunması için büyük mücadeleler verdik ve koruma kapsamına dahil edilmesini sağladık. Ama şu andaki ocağın ruhsat aldığı bölgenin net koordinatlarını arkadaşlarımız belirlemeye çalışıyorlar. Havzaya uzaklığı nedir? Bizim sınırda mı? Ruhsat aşaması nedir? Bize gelen ilk bilgilere göre kuş uçuşu 8 km ama onların ifadelerine göre 2 km daha dışında olduğu açıklamaları var ama bunlar henüz bizim tespit ettiğimiz mesafeler değil. En ufak bir risk varsa bizim bunu korumak temel görevimiz. Parayla, ticaretle bir milletin kaderiyle oynanmaz. Su ki yaşamın temel öğesidir. Su konusu ticaret için kazanç için riske atılacak bir durum değildir. Biz buna itiraz edeceğiz.”

Malatya Belediyesi Adıyaman’dan bilgi ve belge istedi

Bu arada Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Ceyhan imzasıyla Adıyaman İl Özel İdaresi’ne yazılan yazıda, su kaynağının bulunduğu bölgenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Koruma Alanı’ ilan edildiği ve burada her türlü taş ve maden ocağı gibi faaliyetlere izin verilmesinin yasa dışı olduğu belirtilerek, bölgeye yakın alanlarda verilmiş veya verilecek olan taş ve maden ocakları ruhsatları ile ilgili bilgi ve belgeleri istedi. Ruhsat verilirken gerek Malatya Valiliği gerekse Malatya Belediyesi’nden görüş alınmadığı ve verilen bu ruhsatla Malatya’nın su havzasının tehdit altında bırakıldığı bilgisinin yer aldığı yazıda “Bu koruma alanında verilmiş veya verilecek olan tüm taş ocaklarının durdurulması konusunda gerekli yasal ve hukuki işlemler idaremiz tarafından takip edilmektedir” denildi.

Belediye’den gönderilen o yazı şöyle:

“İlimizin tek içmesuyu kaynağı, Yeşilyurt İlçesi Gündüzbey Beldesi sınırları içindeki Pınarbaşı su kaynağıdır.  Su kaynağımız, Malatya Belediyesi başta olmak üzere 2 ilçe ve 8 belde belediyesi, toplam 10 yerleşim yerini, aynı zamanda merkeze yakın kasaba ve çevre köylerin de içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Yaklaşık 600 bin nüfusun içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır.

Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü 17. 04 2008 tarih ve 1590 Sayılı yazısı ile içme suyu kaynağımızın bulunduğu bölge ‘MALATYA İLİ İÇMESUYU KAYNAĞI PINARBAŞI KORUMA ALANI İLANI’ kabul edilmiştir.

Çevreyi korumakla yükümlü idaremizin 600 bin insanın en temel ihtiyacı olan temiz içmesuyunu karşılayan Pınarbaşı Su kaynağını tehdit eden taş ocağı faaliyetlerine izin verilmemesi ve durdurulması noktasında gereken çabayı göstermesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Sağlık, Çevre ve Konut Hakkı’nı düzenleyen 56. Maddesi “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek, devletin ve vatandaşların ödevidir.” Bu kapsamda dünyada bir eşi olmayan doğal içmesuyu kaynağının korunması ilgili bütün kurum ve kuruşların anayasal sorumluluğundadır.

Bu koruma alanında verilmiş veya verilecek olan tüm taş ocaklarının durdurulması konusunda gerekli yasal ve hukuki işlemler idaremiz tarafından takip edilmektedir.

Bölgenizdeki taş ocaklarına ruhsat verilmesi konusu bütün boyutları ile ele alınmalıdır. Şöyle ki sınırlarımız dışında olan ve dünyada da bir eşi bile olmayan içmesuyu  kaynağı göz ardı edilerek Belediyemiz veya Malatya Valiliği’nden görüş bile alınmamış olup, su havzamız tehdit altında bırakılmıştır.

İdaremiz tarafından MALATYA İLİ İÇMESUYU KAYNAĞI PINARBAŞI KORUMA  ALANI’na yakın mesafelerde taş ocaklarına izin verildiği duyumlarını almış bulunmaktayız. İdaremiz tarafından bu bölgede verilmiş veya verilecek olan tüm taş ocaklarının koordinatları, ruhsat başvuruları, ruhsatları v.s bilgi ve belgelerin tarafımıza ivedilikle gönderilmesi hususunu arz ederim.”

İşadamından tepki

Öte yandan maden ocağının sahibi iş adamı Çetin Erkişi ise çıkan haberlere tepki gösterdi. Gerekli bütün kurumlara başvurarak yasal izin aldığını ve yatırım yaptığını belirten Çetin Erkişi, çıkan haberlerin kendisini mağdur ettiğini savundu. Erkişi “Çevre ve Şehircilik, DSİ, Adıyaman ve Malatya İl Özel İdareleri, MTA gibi kurum ve kuruluşları kapı kapı dolaştım ve ruhsatımı aldım. Yasa dışı bir iş yapmadım. Maden ocağımız kapatılırsa bizim zararımızı kim ödeyecek, ekmeğimizle niye oynanıyor. Sizin bu haberinizden sonra, tesis kapanırsa zararımızı kim karşılayacak? Yazık değil mi? 100 binlerce lira para ve emek harcadık. Bunlara yazık değil mi?” sözleriyle tepki gösterdi. Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”
“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”

Haberi Oku