Malatya:
'Belediyeyi satsak ödeyemeyiz'Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, kendisinden önce görev yapan Darende Belediyesi yönetiminin yaptırdığı 8 km.’lik bisiklet yolunun vatandaşların özel mülkiyetinden geçirildiğini, buna karşılık, o dönemki yöneticilerin, özel mülkiyetleri elinden alınan vatandaşlara herhangi bir ödeme yapmadığını belirterek, yapılan işlemin usulsüz olduğunu ve sorumlular hakkında yargıya başvurduğunu açıkladı.

Arazisinde bisiklet yolu geçirilen vatandaşların, mülkiyet bedelini almak için mahkemeye başvurduğunu, mahkemenin davacı tüm vatandaşları haklı bulması halinde, 4 km gidiş, 4 km. geliş güzergahı olan 8 km’lik bisiklet yolu için Darende Belediyesi’nin 120 milyon TL'ye varan bir bedel ödemek zorunda kalacağını söyleyen Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, “Bizim belediye olarak bu rakamı ödememiz söz konusu değil. Belediyenin böyle bir bütçesi de yok ödeme imkânı da yok. Çünkü Belediyeyi de satsam bu parayı ödeyemem” dedi.

Gazetemize açıklama yaptı
"Yanlış bir işti, mahkemeye verdik"


Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, Süleyman Eser’in belediye başkanlığı sırasında, 2016 yılında Tohma Çayı kendarında yapılan 8 km’lik bisiklet yolunun içinden geçtiği özel mülk sahiplerinin yargıya başvurması ve mahkemenin de “Kamulaştırmasız el atma”nın haksızlığı karşısında tazminata hükmetmesi üzerine, Darende Belediye Meclisi’nin, 1 Ekim 2019 tarihinde yaptığı toplantıda, yolun sökülerek, dava konusu mülkiyetin sahiplerine iadesi konusunda aldığı kararlarla ilgili olarak gazetemizde yayınlanan habere ilişkin açıklama yaptı.

Darende Belediyesi eski yönetiminin, kamulaştırma yapmadan vatandaşın arazisinden geçirmek suretiyle bisiklet yolu yaptığını hatırlatan Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, “Biz göreve gelir gelmez, bu ihalenin usulsüz olduğu, kamunun ve devletin zarara uğratıldığı gerekçesiyle sorumluları mahkemeye verdik” dedi.

Bugüne kadar mahkemeye verenlerin kazanması durumunda yasal faizleriyle birlikte 75 milyon TL civarında bir ödeme yapmakla karşı karşıya kalacaklarını belirten İsa Özkan, 4 km gidiş, 4 km. geliş olmak üzere 8 km’lik bisiklet yolunun geçtiği güzergâhtaki arazi sahiplerinin tamamının mahkemeye başvurması ve haklı bulunmaları takdirde ise toplamda 120 milyon TL ödemek zorunda kalacaklarını söyledi. İsa Özkan, “Bizim belediye olarak bu rakamı ödememiz söz konusu değil. Belediyenin böyle bir bütçesi de yok ödeme imkânı da yok. Çünkü Belediye'yi satsam bu parayı ödeyemem” ifadelerini kullandı.


“İhale de usulsüz yapılmış, sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduk”

Devletin ve aralarında belediyelerin de bulunduğu diğer kamu kurumlarının, vatandaşa kamulaştırma bedeli ödemeden, vatandaşın mülkiyeti üzerinde yatırım yapamayacağını vurgulayan İsa Özkan, “Yatırım, hukuka uygun olarak ya vatandaşa bedel ödenerek ya da bir şekilde uzlaşarak yapılır. Böyle bir ihale nasıl yapıldı, nasıl uygulamaya konuldu anlamış değilim. Bu yüzden ben göreve gelir gelmez, bu ihaleyi yapanlar, uygulayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum” bilgisini verdi.


“Üstelik çok kötü imalat yapılmış…”

Yaklaşık 3 milyon Tl harcanarak yapılan bisiklet yolunun niteliği hakkında da bilgi veren Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, “Bu yolun neredeyse tamamı bir şekilde vatandaş arazisinin ya içinden ya kenarından, kıyısından geçiyor. Üstelik çok kötü bir imalat yapılmış. Yol güzergâhında çok ciddi yanlışlıklar ve imalat hataları var. Bisiklet yolunun ortasından elektrik direği olmaz. Bu yolun bazı kısımlarında aydınlatma ve direkler var. Ağaçlar var.  Kısaca ihaleye çıkarılan iş farklı, teslim alınan iş farklı. Böyle bir bisiklet yolu olmaz” diye konuştu. 

Belediye aleyhine açılan davalar hakkında bilgi veren İsa Özkan,“Bizim bu kamulaştırma paralarını ödememiz mümkün olmadığı için davalık olan bölümlerde yapılan yolu sökme kararı aldık. Böylece davalar düşmüş olacak. Çünkü Darende'yi satsam bu parayı ödeyemem.  Devlet özel mülkiyetin üzerine yapı yapmaz, yapanlar da yanlış yaptığı için zaten suç duyurusunda bulunduk. Kamuyu zarara uğratmaktan savcılığa verdik” ifadelerini kullandı.   GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner82

"Kadınlar geleceğin mimarlarıdır"
"Kadınlar geleceğin mimarlarıdır"

Haberi Oku