Malatya:
BİLSAM  ‘Akçadağ Gelecek Stratejileri Raporu'nu açıkladı

 Yeni Malatya- Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) tarafından ‘İlçe Gelecek Stratejileri Raporları’nın ilki ‘Akçadağ Gelecek Stratejileri Raporu’ düzenlenen bir toplantı ile kamuoyuna açıklandı. Raporda Akçadağ'ın , sosyoekonomik gelişmişlik bakımından Türkiye’deki 872 ilçe arasında 675, Malatya’daki 13 ilçeden ise 8. sırada olduğu belirtildi.
 BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. İbrahim Gezer, ‘Akçadağ Gelecek Stratejileri Raporu’ ile ilgili olarak, BİLSAM’ın eğitim, araştırma ve yayıncılık başta olmak üzere birçok alanda faaliyet yürüten ve projeler gerçekleştiren bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek , “ BİLSAM olarak daha önce de şehrimiz ve sorunlarıyla ilgili çok sayıda rapor çalışmaları, sempozyum, çalıştay, forum, konferans vb. çalışmalar gerçekleştirdik. Şimdi ise yeni bir çalışmayla karşınızdayız. 2011 yılında il için hazırladığımız ‘Malatya Vizyon 2023’ raporumuzdan sonra gündeme aldığımız ‘İlçe Gelecek Stratejileri’  raporlarımızın ilki olan ‘Akçadağ Gelecek Stratejileri’ni bugün itibariyle sizlerle paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu raporlarımızın da önceki rapor çalışmalarımız gibi kamuoyunda gerekli karşılığı bulacağına inanıyoruz.” dedi.   
 “İlçe Gelecek Stratejileri Raporları 2011 yılında yayımlanan ‘Malatya Vizyon 2023’ başlıklı çalışmamızın ilçe versiyonları olarak ortaya çıkmıştır. Bazı ilçelerimizin yerel yöneticilerinin ısrarlı talepleri bu çalışmaları gündeme almamıza vesile olmuştur.” diyen Prof.Dr. Gezer daha sonra şunları ifade etti:
 “Malatya’nın merkez ile ilçeleri arasındaki gelişmişlik farkı en yüksek olan illerden biri olması gerçeği ile ilimizin büyükşehir olma sürecine daha sistemli bir başlangıç yapma ihtiyacı bizleri motive eden diğer unsurlar olmuştur.     
 Merkez ve ilçelerimiz için ayrı ayrı olmak üzere toplam 12 adetlik bir paket halinde hazırlanan bu raporların temel amacı; il ve ilçelerimizin mevcut durumu ve potansiyellerini analiz etmek, kazanım ve sorunları ortaya koymak ve geleceğe yönelik stratejiler geliştirerek gelişim süreçlerine katkı sağlamaktır. İlçelerimizin çok sayıda sorunu olduğu ve bu sorunlarla biran önce ilgilenilmesi gereği raporların ortaya koyduğu ilk sonuçlardan biridir.  
 Akçadağ ile ilgili elinizdeki rapor da Akçadağ ilçesinin mevcut durumu ve potansiyeli değerlendirilmiş, ilçe vizyonu belirlenmiş, ilçenin sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri tartışılmış, belirlenen öncelik ve gelişim eksenlerine uyumlu olarak ilçe için stratejik amaçlar tespit edilmiş ve bu amaçların gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan kentsel gelişim yol haritası çıkarılmıştır.
 Bir sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanması ve merkez ile birlikte bütün ilçeleri ayrı ayrı ele alması yönüyle ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan bu çalışmanın başka bir özelliği de katılımcı bir yaklaşımla hazırlanmış olmasıdır. Bu raporların hazırlanmasına katkı sağlayan ilçemizin değerli yöneticilerine, diğer yetkililerine, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerine ve raporun hazırlanmasına katkı veren herkese teşekkür ederim”
 ‘Akçadağ Gelecek Stratejileri Raporu’ nde yer alan saptamalar şöyle:
•Akçadağ’ın en önemli zenginliği 1.5 milyona yaklaşan kayısı ağacı, 30 bin tona yaklaşan kuru kayısı üretimi, 200 milyon ton mermer rezervi ile Levent vadisi ve Sultansuyu Tarım İşletmesinden kaynaklanan turizm potansiyelidir.   
•Malatya’da üretilen kuru kayısının yaklaşık %20’si (30 bin ton) Akçadağ’da üretilmektedir. 
•İlimizdeki yumurta tavukçuluğunun %65’i; et tavukçuluğunun ise %35’i Akçadağ’da üretilmektedir.
•Akçadağ’ il merkezinde ve yurt dışında en fazla nüfus bulunduran ilçemizdir. Dünyadaki bütün Akçadağlıların sayısı yaklaşık 140 bindir (Malatyalı nüfusun %10).
•Akçadağ, sosyoekonomik gelişmişlik bakımından Türkiye’deki 872 ilçe arasında 675, Malatya’daki 13 ilçeden ise 8. sıradadır.
•Yıllık nüfus artışı %-5,5’dir. Yani hızla nüfus kaybetmektedir. Son 30 yılda nüfusunun yarısını kaybetmiştir.
•Yoksulluk oranı Türkiye’de %13, Malatya’da  %19 iken Akçadağ’da %24’dür.
•Akçadağ, Battalgazi ve Doğanşehir’den sonra en fazla işsiz sayısına sahip ilçemizdir.
•Akçadağ’ın orman varlığı yaklaşık %7 olup Malatya (%15), Türkiye (%27) ve Dünya (%30) ortalamalarının oldukça altındadır.
•Akçadağ’ın öncü sektörleri; Tarımsal ve Madensel Sanayi (Kayısı ve Mermer İşleme), Tarım ve Hayvancılık (Kayısı Yetiştiriciliği, Büyük baş hayvan ve Tavukçuluk) ile Turizm (Levent Vadisi, Sultansuyu Tarım İşletmesi ve Tohma Vadisi) olarak belirlenmiştir.
•Aşağıda sıralanan unsurlar Akçadağ için stratejik amaçlar olarak belirlenmiştir.
◦İlçe insanının eğitim ve kültür düzeyini yükseltmek, sivil toplumu geliştirmek
◦İlçede kesimler ve kurumlar arası işbirliği ve yönetişim uygulamalarını artırmak
◦İlçede tarımsal sanayiyi geliştirmek
◦Levent Vadisi ve Sultansuyu  turizm potansiyelini harekete geçirmek
◦Mermer İhtisas OSB’yi kurmak ve başarılı bir şekilde yönetmek
◦Yoksulluk ve işsizlik sorununu çözmek ve negatif göçü durdurmak
◦AR – GE, inovasyon ve markalaşma çalışmalarını geliştirmek
◦Kayısı üretiminde kalite ve katma değeri artırmak 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku