Malatya:
'Bir ülkede adalet yoksa huzur da yoktur”

Saadet Partisi İl Divan Toplantısı Cumartesi günü parti il binasında yapıldı. Toplantı öncesinde ülke gündemine ilişkin değerlendirmede bulunan Saadet Partisi İl Başkanı Osman Marasalı, “ Türkiye’nin ciddi meseleleri her zaman var lakin üzüldüğümüz nokta bunun iktidarın gündeminde olmaması. Tok açın halinden anlamaz derler, bu arkadaşların karnı tok olduğu için açın halinden anlamıyorlar.” dedi.

Marasalı şunları ifade etti:

“Türkiye, başta ekonomi olmak üzere devasa problemlerle karşı karşıya.  En önemli meselemiz de ekonomi çünkü milletin canını yakıyor bu konu.  Ama maalesef bu problemlerin üzerine kafa yormak yerine ülke suni gündemlerle meşgul ediliyor.  Asıl konuşulması gereken gerçeklerin üzeri örtülüyor.  Son zamanlarda ardı ardına intihar vakıaları ile karşılaşır olduk.  Elbette hiçbir şey intiharın bahanesi olamaz. Burada şu soruyu da sormak istiyorum, intihar vakıalara yazar kasa fırlatılmasından daha mı az değersiz?  Bu konu üzerinde tam manasıyla düşünülmüyor ve müzakere edilmiyor. Şu an bir gerçek var ki toplum bir infial yaşıyor.  Bu infialin altında yatan en önemli sebeplerden birisi mevcut ekonomik şartlar milletimizin yaşadığı geçim sıkıntısı ve adalete olması gereken güvenin kaybolmasıdır.  Siyaset çığırından çıkmış, ithamlarla, iftiralarla, hakaretlerle gündem oluşturulmaktadır. Bu sebeple Türkiye bir an evvel gerçek gündemine dönmelidir.  Üslup değişmeli, saygı ve sevgi ortamı oluşturulmalıdır.” 

Marasalı Türkiye’nin asıl gündemine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin asıl gündemi her gün gencecik evlatlarımızı toprağa vermek zorunda kaldığımız terördür. Türkiye’nin gerçek gündemi çöken ekonomidir. Devletin bütünüyle üretime dönük yatırımlardan el çekmesidir. İşsizliktir. Artık sürdürülemez hale gelen iç ve dış borçtur. Bitirilen tarım, yok edilen hayvancılıktır.  Yapılan yanlış yatırımlar, yürütülen yanlış politikalardır.   Çöken eğitim sistemimizdir.  Adım adım yok olan ahlaki değerlerimizdir. Kaybolan adalet duygusudur. Dış politikada yaşanan krizlerdir.”

“Türkiye’nin ciddi meseleleri her zaman var lakin üzüldüğümüz nokta bunun iktidarın gündeminde olmaması. Şunu ölçemiyoruz ne yazık ki; konunun farkındalar yoksa çözemedikleri için mi gündeme getirmiyorlar Yoksa farkında değiller mi? Tok açın halinden anlamaz derler, bu arkadaşların karnı tok olduğu için açın halinden anlamıyorlar. Bu ihtimal en az konuyu bilip de çözmemek kadar vahim.” diyen Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Marasalı daha sonra şunları belirtti:

“Bir defa bu ülkenin problemlerini çözmek istiyorsak siyasetin üslubunun değişmesinin şart olduğunu düşünüyoruz. Bir devlet adamına karşısındakilere hakaret etmek yakışmaz. Bir devlet adamı karşısındakine cevap veremiyor küfrediyorsa o makamda oturmaması gerekir. Meseleleri çözemiyorum 17 yıldır bu meseleyi anlamadım de, mert ol biraz! Ama vatandaşın derdi umurunuzda olmazsa bu meseleleri çözemezsiniz arkadaş.  İş arayıp da bulamayanlar var deniyor. Bu konuda sizin ayıbınız. Neymiş! Sanayici ehil adam bulamıyormuş. Tamam da bu diplomalı ehil olmayan nesli kim yetiştirdi!s 17 yıl önce ilkokula başlayan çocuk üniversite mezunu oldu.  Ama bir beceri kazanamadıysa doğrudan doğruya bu eğitim sisteminin bozukluğunda yatıyor.  Burada ülkemizin asıl gündemi ile ilgili iki güncel başlığı ele almak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir açıklama yaptı.  EYT meselesinin “ülke ekonomisini çökertmeye yönelik bir adım” olduğunu ifade etti. Şimdi güler miyiz ağlar mıyız? Bunların bu hale gelmesine sebep olan kim, 17 yıldır bu meselenin bu kadar büyümesine sebep olan kim? EYT’liler geçmişte kendilerine tanınan hakların verilmesini ve bugün karşılaştıkları problemlerin ortadan kalkmasını istiyorlar. Huzurlarınızda ülke ekonomisini çökerten asıl meseleyi sizlere açıklamak istiyorum! Bugün ülke ekonomisini EYT değil, Betona gömülen ülke kaynakları Yanlış tarım ve hayvancılık politikaları, İtibardan tasarruf edilmez denilerek kamu kaynaklarının israf edilmesi, Yazlık kışlık sarayların inşa edilmesi, Borçlanmanın temel bir politika haline getirilmesidir. Faize ayrılan milyarlarca dolar çökertmektedir.  Siz israfı, yanlış politikaları değil EYT’lileri ekonomik bir tehdit olarak görüyorsanız bu millete yapacağınız bir hizmet kalmamıştır.  Bu iktidarın mantalitesi yanlış.  Bakınız şehir hastanelerinin durumu ortada. 

Eğer Şehir hastaneleri projesi ciddi bir fizibilite etüdü yapılarak inşa edilseydi bugün ki manzara ile karşı karşıya kalınmazdı. Bir diğer değinmek istediğim konu geçtiğimiz hafta Beştepe’de düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Şurası. Tarım ve hayvancılık konusunda atılacak her adımı adımı değerli bulduğumuzu belirtmek istiyorum. 60 madde ortaya konulmuş halbuki 6 temel madde ortaya konsa bu mesele çözülecek! Sormak istediğimiz soru şu bunun neticesinde bizim tarım ve hayvancılığımız gelişecek mi gelişmeyecek mi? Eğer çiftçi ekip biçmiyorsa onu eker biçer hale getirmek lazım! Sayın Cumhurbaşkanı konuşmasında “tarım meselesini milli güvenlik meselesi olduğu, dışa bağımlılığın en büyük tehlike olduğunu” vurguladı. Elbette bu noktada sayın  Erdoğan sonuna kadar haklı fakat kendisi bu konuda doğruyu söylüyor icraatı yanlış yapıyor. Tarımda dışa bağımlılık bu iktidar döneminde patlama yaptı. Türkiye kendi kendine yetebilen bir ülkeyken buğday ithal eder duruma getirildi. Çiftçimiz avazı çıktığı kadar bağırıyor,  Gübre fiyatlarının geldiği nokta ortada tohumun geldiği fiyat ortada mazotun geldiği fiyat ortada. Çiftçimize Milli Hasılaya oranla 45 Milyar lira destek çıkılması gerekirken hazineden 22 Milyar lira pay ayrıldı. Açıkça ifade etmek istiyorum ki bu zihniyet ile tarımın ayağa kalkması mümkün değildir.”

Marasalı güçlü Türkiye için parti olarak 3’lü önerilerine ilişkin de şunları vurguladı:

“Ülkemizin durumu ortada yaşadığımız krizle alakalı bugüne kadar birçok öneride bulunduk bugün burada önerilerimizi yeniden tekrarlamak istiyorum. 

Güçlü bir Türkiye için şu üç konuda acilen harekete geçilmesi gerekmektedir.

ADALET: Bir ülkede adalet yoksa o ülkede huzur da yoktur güven de yoktur umut da yoktur.

ÜRETİM: Bir ülkenin ekonomisi üretime dayanmıyorsa, o ülkede konjektürel rahatlamalar olsa da kalıcı bir refah düzeyi oluşturmak mümkün olmaz. Bunun da ilk şartı israf ve yolsuzluğun önlenmesidir.

ŞAHSİYETLİ DIŞ POLİTİKA: Bir ülkenin güçlü bir ekonomisi, güvenilir bir adaleti yoksa şahsiyetli bir dış politikası da olmaz. Bir o yana bir bu yana savrulur durursunuz, bir gün dost dediğinize düşman der bir gün düşman dediğinize dost demek zorunda kalırsınız. Türkiye’nin bugün yaşadığı açmazda budur.” (Bülten)

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

THY’nin Yurt İçi Uçuşları Başladı
THY’nin Yurt İçi Uçuşları Başladı

Haberi Oku