Malatya:
'Bizim için önemli olan testi kırılmadan, suç oluşmadan bir şekilde suçu önleyebilmektir'

İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, "Suç ve suçla mücadelede iki temel yöntem vardır; bu yöntemlerden bir tanesi bizim için önemli olan proaktif yani önleyici tedbirlerdir. Aynı tıpta koruyucu hekimliğin bir benzeri bizde de proaktif önlemlerle örtüşüyor. Bizim için önemli olan testi kırılmadan, suç oluşmadan bir şekilde suçu önleyebilmektir. Testi kırıldıktan sonra failini tespit edip yakalamak çok kolay, o bizim zaten asli görevimiz ama bizim için önemli olan suç oluşmadan evvel gerekli tedbirleri alabilmektir. Bu bağlamda bu önemleri aldığımız için bu rakamları ifade ediyorum" dedi.

Urhal, 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili basın mensuplarına detaylı bilgiler verdi.

Polis Evi'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Urhal, görevlerini ifade ederek basın mensuplarıyla istişare ve işbirliği içerisinde olduklarını ifade etti.

Urhal, Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerinin faaliyetlerinin önemli olduğunu ifade ederek, "Başta FETÖ/PDY, PKK/KCK, PYD/YPG, DHKP-C, MLKP ve DEAŞ gibi yine çatışma bölgelerinde faaliyet gösteren ve ilimize gelen yabancı terörist savaşçılar ile mücadelemizi üst noktada devam sürdürüyoruz" dedi.

FETÖ/PDY'ye yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 900 şahıs hakkında işlem yapıldığını kaydeden Urhal, 115 şahsın tutuklandığını, 299 şahsın adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığını, 373 şahsın ise ifadesinin ardından serbest bırakıldığını belirtti.

Urhal, PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili şu bilgileri verdi: "82 şahıs hakkında işlem yapıldı. Bunlardan 41'i tutuklanırken, 13 şahıs adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştır. 28 şahıs ise cumhuriyet savcılığınca serbest bırakılmıştır."

Kaçakçılık ve mali suçlara yönelik gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili de bilgiler veren Urhal, "5607 sayılı kanun kapsamında 123 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Şüphelilerden 739 adet kaçak cep telefonu, 105 bin 400 adet içerisi tütün doldurulmuş makaron, 34 bin 309 paket kaçak sigara, 940 kilogram nargile tütünü, 333 adet elektronik sigara, 406 litre kaçak boğma rakı, 14 bin 654 adet muhtelif emtia ve cinsel içerikli sahte ilaç ele geçirildi. Kültür ve tabiat varlığı kaçakçılığı suçundan 7 şahıs hakkında işlem yapıldı, 115 tarihi eser, 27 obje, 33 adet sikke, 1 adet sahte Picasso tablosu ele geçirildi. Resmi belgede sahtecilik suçundan 36 şahıs hakkında işlem yapıldı. Şüphelilerden 3 adet sahte çek, 2 adet sahte sağlık raporu, 8 adet sahte nüfus cüzdanı, 1 adet sahte sürücü belgesi, 1 adet sahte diploma ele geçirildi. 6136 sayılı kanun kapsamında kaçak silah ticareti suçundan 26 şüpheli gözaltına alındı, bunlardan 7'si tutuklandı. Yapılan operasyonlarda 15 adet 9 milimetre çapında tabanca ve 17 adet şarjör, 223 adet mermi, 1 adet kurusıkı tabanca, 8 adet av tüfeği, 395 adet av tüfeği kartuşu ve 16 adet kesici alet ele geçirilmiştir. Tefecilik yaptığı değerlendirilen şahıslara yönelik yapılan operasyonlarda 11 şüpheli gözaltına alınmış, 10 şahıs mahkemece serbest bırakılmıştır. Yapılan operasyonda 12 adet pos cihazı ele geçirildi. Göçmen kaçakçılığı yapan şahıslara yönelik yapılan operasyonlarda 4 şüpheli gözaltına alınmış, yakalanan 57 yabancı uyruklu şahıs hakkında yasal işlem yapıldı" ifadelerini kaydetti.

Urhal, narkotik suçlarla mücadele konusunda ise şu bilgileri verdi: "Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzde hakikaten önemli görevler ifa ediyorlar. 2018 yılı itibariyle ilimiz genelinde yapılan çalışmalarda 377 operasyon gerçekleştirildi. Yapılan bu operasyonlarda, 695 şahıs gözaltına alındı, bu şahıslardan 201 şahıs tutuklandı, 72 şahıs adli kontrol kararıyla, 422 şahıs ise işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Yapılan aramalarda; 97 kilo 997 gram eroin, 16 kilo 47 gram kokain, 15 kilo 230 gram kubar esrar, 68 kilo 703 gram toz esrar, 2 kilo 871 gram sentetik kannabinoid, 2 kilo 929 gram metamfetamin, 6 bin 289 adet ecstasy hap, 16 bin 355 adet kullanımı reçeteye tabi hap, 325 adet captagon, 4 gram plaka esrar, 253 kök Hint keneviri bitkisi, 591 gram scanc maddesi ele geçirildi."

Urhal, Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Sınai Mülkiyet Kanunu ve Güvenlik Daire Başkanlığı koordinesinde yapılan bandrol operasyonları kapsamında, 2018 yılına 25 operasyon gerçekleştirildiğini, bu operasyonlarda 26 kişi hakkında kanunlar çerçevesinde adli işlem yapıldığını ve operasyonlarda 879 materyale el konulduğunu kaydetti.

Asayiş Şube Müdürlüğü, Battalgazi ve Yeşilyurt Merkez İlçe Emniyet Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen şok ve yol uygulamaları hakkında da bilgiler veren Urhal, şunları söyledi: "790 bin 491 şahsın GBT'si yapılmış, 2 bin 898 şüpheli şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir. 790 bin 491 şahsın GBT'si sorgulandı. Suç ve suçla mücadelede iki temel yöntem vardır; bu yöntemlerden bir tanesi bizim için önemli olan proaktif yani önleyici tedbirlerdir. Aynı tıpta koruyucu hekimliğin bir benzeri bizde de proaktif önlemlerle örtüşüyor. Bizim için önemli olan testi kırılmadan, suç oluşmadan bir şekilde suçu önleyebilmektir. Testi kırıldıktan sonra failini tespit edip yakalamak çok kolay, o bizim zaten asli görevimiz ama bizim için önemli olan suç oluşmadan evvel gerekli tedbirleri alabilmektir. Bu bağlamda bu önemleri aldığımız için bu rakamları ifade ediyorum. Ekiplerimizce yapılan çalışmalarda; 1 adet kaleşnikof marka uzun namlulu silah, 513 ruhsatsız tabanca, 269 kurusıkı tabanca, 423 av tüfeği, 740 adet av tüfeği Kartuşu, 5 bin 331 adet çeşitli çaplarda mermi, 5 kilo 500 gram uyuşturucu madde, 4 bin 865 adet uyuşturucu hap, 633 adet kesici alet, 600 TL sahte para, 265 pet şişe kaçak boğma rakı, 820 paket kaçak sigara, 7 adet dinamit ele geçirilmiştir. 87 faili meçhul olay aydınlatılmış, 16 yabancı şahıs hakkında adli işlem yapılmış, 7 yabancı şahıs hakkında ise idari işlem yapılmıştır. Güven Timlerimizce yapılan çalışmalarda; şüpheli bir şahsın üzerinde yapılan aramada; tarihi eser değeri bulunan 1adet metal yüzük, 1 adet ok başı, 1 adet değerli taş, 26 adet tarihi para ele geçirilmiş ve şüpheli şahıs hakkında yasal işlem yapılmıştır. 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde 15 işyerine müşteri bilgilerini anlık göndermediğinden dolayı 59 bin TL idari para cezası uygulanmış, 5 şahsa ise kayıt dışı günübirlik kiralama işi yaptığından dolayı 58 bin TL idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca, Yasadışı Bahisle Mücadele kapsamında ilimiz genelinde yapılan çalışmalarda 371 şahsa işlem yapılmış, şahıslara toplamda 90 bin TL idari para cezası uygulandı. Yapılan çalışmalarda 15 adet harddisk, 1 adet tablet, 1 adet televizyon, 1 adet kamera, 3 adet cep telefonu, 4 sim kart, 1 adet hafıza kartı, 260 adet poker pulu, 2 adet sigaramatik, 111 adet tombala kartı, 4 bin 531 adet tombala malzemesi, 7 adet tombala makinesi, 7 bin 650 adet pul, 14 adet paramatik makinesi ele geçirilmiş ve 5 bin 706 TL para cezası uygulandı."

Urhal, trafikle alakalı gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili ise şunları söyledi: "Malatya'nın gelecekte önemli sorunlarından bir tanesinin trafik sorunu olduğunu her zaman ifade ediyorum. Çünkü yapısal bir takım problemleri, engelleri aşmak adına da belki bu vereceğimiz rakamlar en azından bir destek olur. Malatya ilimizin nüfusu şuan için 780 bin ama 630 bini Malatya il merkezinde yaşıyor. Kırsalımızın nüfusu az. Hatta ilimiz genelinde polis sorumluluk bölgesinde işlenen suçların yüzde 90'ı da şehir merkezinde oluyor. Nüfusun yoğunluğu da şehir merkezinde, bunu trafik açısından düşündüğümüz zaman 60'lı, 70'li, 80'li yılların altyapısı itibariyle yapılaşmış olan bugün ki mevcut şehir planlaması içerisinde artık 170 binin üzerinde aracın trafikte olduğunu düşünürsek, yolların yetmediğini görüyoruz. Bizler tabi burada polis olarak trafik güvenliğini sağlamak adına her türlü tedbiri alıyoruz. Polisiye tedbirleri alıyoruz ancak bazı durumlarda polisiye tedbirlerin yetmediğini de burada ifade etmek istiyorum. Polisiye tedbirler nedir, birincisi bizim açımızdan trafik bilinci oluşturmak yani çocuklarımıza, gençlerimize, yetişkinlerimize belli bir noktada da bilinç oluşturmak. Çocuk ve gençlerimize eğitim ortamında biz bunu verirsek, o bilinci oluşturursak hakikaten trafikte de saygı, sevgi, hoşgörü kültürüyle beraber bu noktada belirli bir denge getirmiş oluruz. Ama ikincisi de yetişkinler bağlamında ve yine trafiğe çıkanlar itibariyle ifade ettiğimiz zaman birde trafiğin akışını, akımını bozan, düzeni ve güvenliğini bozan unsurlara yönelik olarak da doğal olarak yaptırımlarımız oluyor. Yaptırımlarda işin boyutu birazcık cebede dokunuyor. Trafik cezaları artık arttı ama yeterli mi diye sorarsanız, o ayrı bir tartışma konusu ama cezaların miktarları belirlenirken eminim yukarıda ilgili bakanlıklarımız bunu çok iyi planlıyor, çalışıyor ve ona göre ceza miktarlarını tayin ediyorlar. İkinci tedbirde yaptırım uygulamak. Asıl amacımız trafikte ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının sayısını düşürmek. Maddi hasarlı onlarca yüzlerce kaza oluyor. Bunların her birinin milli servet olduğunu düşünürsek yine aynı hassasiyet ve dikkati göstermemiz gerektiğini ortaya koyuyor. Bu kapsamda, 560 bin 205 araç sürücüsü kontrol edilmiş 76 bin 65 araç ve 97 bin 955 araç sürücüsüne çeşitli kural ihlallerinden dolayı toplam 43 milyon 592 bin TL cezai işlem uygulanmıştır. Bin 540 araç sürücüsünün ehliyetine el konulmuş, 8 bin 816 araç trafikten men edilmiş, 12 bin 816 araç sürücüsüne kırmızı ışık ihlali nedeniyle, bin 562 araç sürücüsüne alkollü araç kullanmaktan, 410 araca abartı egzoz nedeniyle cezai işlem uygulanırken, 916 motosiklet sürücüsüne kasksız motor kullanmaktan, 278 araç sürücüsüne sürücü belgesiz araç kullanmaktan, 11 bin 591 araç sürücüsüne emniyet kemeri takmamaktan, 11 bin 990 araç sürücüsüne araç kullanırken cep telefonu ile konuşmaktan, 184 araç sürücüsüne ise ilgili belediyeden izin almaksızın yetki belgesiz yolcu taşımacılığı yapmaktan cezai işlem uygulanmıştır. Ayrıca, yapılan eğitim faaliyetleri kapsamında araç sürücüleri ve yayaların trafik kurallarına uymalarının sağlanması, trafik kuralları konusunda bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla 26 bin 862  araç sürücüsü ve yayaya trafik eğitimi verilmiştir."

Urhal, ateşli silah ve kesici aletlerle meydana gelen olaylarla ilgili şu bilgileri verdi: "2017 yılında genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması 120 olay meydana gelmiş, 2018'de bu 129 olmuş. Kasten öldürme olayı 2017'da 12, 2018'de 9. Kesici aletle 2017'de 7, 2018'de 2'ye düşmüş. Kasten yaralama 2017'de 271 iken, bu sayı 222'ye düşmüş. Ateşli silah kullanmak suretiyle 2017'de 83 olay, 2018'de 62'ye düşmüş. Yapmış olduğumuz uygulamalarda ciddi manada tabanca, kurusıkı tabanca, tüfek, kesici ve delici alet ele geçiriyoruz. 2017 yılında 402 tabanca ele geçirilmiş, 2018'de 543 tabanca ele geçirilmiş."

Urhal, 31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili Malatya'da her türlü önlemi aldıklarını da belirterek, "İl merkezinde ve ilçelerimizde Seçim Koordinasyon Merkezleri'ni oluşturduk. 24 saat esasına göre görevlerine başladılar. Dolayısıyla seçim güvenliği anlamında da biz bütün arkadaşlarımızla birlikte seçimin güven ve huzur ortamı içerisinde yapılabilmesi için önlemlerimizi aldık" dedi.

Urhal, emniyet teşkilatındaki birim amirlerine basın mensuplarıyla birlikte paydaş görev yaptıkları bilinciyle hareket ederek, trafikte görevlerini yaparken, adli iş ve işlemler yürütülürken yardımcı olmalarını istediğini de sözlerine ekledi.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 Mersedes Kadir Anısına Fotoğraf Sergisi...
Malatya'nın yediden yetmişe herkesin sevdiği "Mersedes Kadir" lakaplı Fatih Kaydı, ölümünün...

Haberi Oku