Malatya:
Bulgurlu'ya beton santrali izni

 Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Battalgazi İlçesi Bulgurlu Mahallesi, 5403 ada 1 No’lu parsele beton santrali kurulması yönündeki teklifi İmar Komisyonunun olumlu raporu doğrultusunda kabul etti. İmar Komisyonu, söz konusu talebe ilişkin incelemesinde “Nazım İmar Planında Sanayi Alanı sınırında yer alması, kurum görüşlerinin uygun olması ve çevresinde beton santralinden olumsuz etkilenecek konut, ticaret, sosyal tesis vb yapıların bulunmamasından dolayı bahse konu parselin 3 bin 283 metre karelik kısmı için beton santrali ve yapı elamanları üretim tesisi komisyonumuzca uygun görülmüştür” ifadeleri yer aldı. Meclis, beton santrali talebini, komisyonun uygun görüşü doğrultusunda kabul etti.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz ayı toplantısının birinci oturumunu Başkan Vekili Selim Pilten Başkanlığında gerçekleştirdi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gündem dışı teklifler okunarak gündeme alındı ve ardından maddelerin görüşülmesine geçildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Selim Pilten; toplantının başında “17 – 21 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 23. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivaline sizleri ve tüm Malatyalı hemşerilerimizi davet ediyoruz.” dedi.

Gündem maddeleri arasında bulunan Yeşilyurt İlçesi Yeşiltepe Mahallesi ve Yaka Mahallesi ile Battalgazi İlçesi Saray Mahallesi’nde bulunan, ticaret, konut, tarım ve otopark imarlı 10 adet taşınmazın açık artırma yolu ile satılmasına ilişkin madde Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gar sahasına ticari alana red

Malatya Gar sahasında 292 ada 6 No’lu parsel üzerinde prefabrik ve kalıcı ticari tesis kurulması için talep edilen imar plan değişikliği, imar komisyonu tarafından reddedildi. Komisyon red gerekçesini "Taşınmazın bulunduğu kamusal alan ve çevresindeki fonksiyonlar ile birlikte değerlendirildiğinde bölgede ticaret fonksiyonunu tetikleyeceği, bu yönde ulaşım konusunda ciddi yoğunluğa sebep olacağından komisyonumuzca uygun görülmemiştir" ifadeleriyle açıkladı.. Büyükşehir Belediye Meclisi, Battalgazi İlçesi Bulgurlu Mahallesi, 5403 ada 1 No’lu parsele beton santrali kurulması yönündeki teklifi İmar Komisyonunun olumlu raporu doğrultusunda kabul etti.

Gündemdeki bazı imar maddeleri ertelenirken bazıları da ilgili komisyonlara havale edildikten sonra Büyükşehir Belediye Meclisi’nin birinci oturumu sona erdi.

Meclis ikinci toplantısını 12 Temmuz Cuma günü saat 15.00’de gerçekleştirecek.

“Sorumsuzca Borçlanılmış, İsraf ve Müsriflikle Harcanmış”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İbrahim Fehmi Kütan, ilçe belediyelerinin içinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle bağlı mahallelere gerektiği kadar hizmet götüremediğini, alt yapı ve su konusunda hizmet aldığı Büyükşehir Belediyesi’nin de büyük borç yüküyle yeni dönemi devraldığını hatırlatarak “Alınan bu para biraz müsriflikle biraz israfla sorumsuzca harcanmış.  Malatya halkının yaşamını zorlaştıran bu sorumsuz borçlanmayı yapan ilgililere dair ne gibi çalışma yapıldığı konusunda meclisin bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Şehir içindeki eski sebze halinin de artık vatandaşın tepkisi çektiğini söyleyen Kütan, “Güya vatandaşa hizmet için yapılmış yerler ama esnaf etrafa öyle bir yayılmış ki vatandaş giremiyor” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin Başkan Vekili Selim Pilten Başkanlığında dün yapılan Temmuz ayı birinci oturumunda söz alan CHP Akçadağ Meclis üyesi İbrahim Fehmi Kütan, kente dair bir takım sorunları gündeme getirdi.

“Yüzde 44 faizle yapılan borçlanma hangi yatırımda kullanılmış?”

İlçe belediyelerinin içerisinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle bağlı mahallelere gerektiği kadar hizmet götüremediğini, üstüne bir de Büyükşehir Belediyesi’nin Malatya’nın gelecek birkaç dönemini sıkıntıya sokacak şekilde sorumsuzca borçlandırılarak devredildiğini kaydeden Kütan, “Bu borçlanma yapılırken, geriye dönüp baktığınızda kentlilerin yaşamını kolaylaştıracak, refah seviyesini artıracak, hizmet kalitesini yükseltecek, ya da kent ekonomisini güçlendirecek bir çalışma yürütülmemiş. Sadece borçlanılmış ve biraz israf, biraz müsriflik noktasında plansız- programsız bir şekilde harcanmış.  Dolayısıyla bu sorumsuzca borçlanmanın bir sonucunun olması gerekiyor halk nezdinde” diye konuştu.

“Bu borçlanma Malatya halkının yaşamını zorlaştıran bir sonuca yol açtı”

Belediyenin içinde bulunduğu borç yükünün mevcut ekonomik krizle birleşince daha da ağır bir şekilde vatandaşa yansıdığının altını çizen Kütan, “Bir yandan vatandaş hizmet bekliyor ama diğer yandan önemli bir borç stoğu ile karşı karşıyayız. Vatandaşımızın ciddi sıkıntıları var. Hala taşıma su ile su ihtiyacını karşılayan veya henüz ulaşımı olmayan mahallelerimiz var. Hizmetlerde yetersiz kalıyoruz. Borçların yarattığı sonuçların sağlıklı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum Örneğin yüzde 44 faizle yapılan borçlanmamın hangi ihtiyaç üzerinde doğduğunu, bu borçlanmanın nerede hangi yatırımda kullanıldığı, bu borçlanmayı yapan ilgililere dair bir çalışmanın sürdürülüp sürdürülmediği konusunda da meclisi bilgilendirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü geriye dönüp baktığınızda kentlilerin yaşamını kolaylaştıracak, refah seviyesini artıracak, hizmet kalitesini yükseltecek, ya da kent ekonomisini güçlendirecek bir çalışma yürütülmemiş bu borçlanma yapılırken. Sadece borçlanılmış ve biraz israf biraz müsriflik noktasında plansız programsız bir şekilde harcanmış.  Dolayısıyla bu sorumsuzca borçlanmanın bir sonucunun olması gerekiyor halk nezdinde. Çünkü Malatya halkının yaşamını zorlaştıran bir sonuç ortaya çıktı. Mevcut ekonomik krizlerle birleşince daha da ağırlaştı. Ulaşım pahalı, su pahalı, hizmetler yetersiz kalıyor.  İşte bütün bu noktalarla ilgili bu borçlanmanın sorumlularıyla ilgili bir sonucunun olması gerekiyor ki bizi rehber alacak, bizi izleyecek kuşaklara bir güven bırakalım” ifadelerini kullandı.

“Güya vatandaşa hizmet alanı ama vatandaş geçemiyor”

Eski sebze hali içerisindeki esnafların tamamen bölgeye yayıldığını, vatandaşın sebze haline giremez hale geldiğini aktaran Kütan, “Vatandaşa hizmet sunulması için yapılmış ama insanların yürümesi bile imkansız hale gelmiş. Vatandaş geçemiyor. Esnafın bu kadar dağınık ve etrafa yayılmış haline bir çözüm bulunması gerekiyor diye düşünüyorum” dedi.

Adana yolu üzerindeki köylere ve mahallelere tek ulaşım aracının Doğanşehir Belediyesi’nin sağladığı ulaşım hizmeti olduğunu bunun da oldukça pahalı olduğunu dile getiren Fehmi Kütan, “20-25 km’ye kadar dahi 8 lira ücret alınıyor. Bu artık haksız kazanca dönüşmüş durumda. Büyükşehir Belediyesi’nin Suçatı, Karapınar, Kömekavak, Dedeköy ve Cumhuriyet Örnekköyü’ü de kapsayacak şekilde bir ulaşım planlaması bu bölgedeki mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın beklentisidir” ifadelerini kullandı.

Kayısı festivalinin malatya için önem taşıdığını ancak hasat dönemi olması nedeniyle çiftçilerin festivalde gerektiği kadar yer alamadığını da belirten CHP’li Meclis Üyesi, “Bundan sonraki organizasyonlarda üreticiler olarak daha fazla yer almamız için hasat döneminin dikkate alınmasını bekliyoruz” dedi.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Malatya’da 792 okul var
Malatya’da 792 okul var

Haberi Oku