Malatya:
Büyükşehir'de 9 daire başkanlığı 17 şube müdürlüğü kaldırıldı

Büyükşehir Meclisi, 23 daire başkanlığı ve 70 şube müdürlüğünden bazılarının kaldırılmasını, bazılarının birleştirilmesini oy birliğiyle kabul etti.

 Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde borç yükünün fazla olması sebebiyle başlatılan tasarruf tedbirleri kapsamında 9 daire başkanlığı ile 17 şube müdürlüğü kaldırıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında alınan bu kararla kaldırılan daire başkanlıkları arasında henüz unvanı olmayan daire başkanlığının da bulunduğu ortaya çıktı. Kaldırılan daire başkanlıkları arasında Muhtarlık İşleri Dairesi, Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Dairesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Dairesi, Koruma ve Güvenlik Hizmetleri Dairesi, Strateji Geliştirme Dairesi, Kentsel Dönüşüm Dairesi, Tarımsal Hizmetler dairesi ve unvansız Daire başkanlığı olmak üzere toplamda 9 daire başkanlığı yer alırken 17 adet de şube müdürlüğü kaldırıldı. Tarımsal Hizmetler Dairesi, Park ve Bahçeler Dairesi ile birleştirilerek, Tarımsal Hizmetler ve Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı olarak değiştirildi. Bu arada iki yeni dairde başkanlığı da oluşturuldu. Belediyenin mevcut idari teşkilat yapısında bulunan Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın aktif hale getirilmesi ile, Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı kurulması kararlaştırıldı.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ..

Belediye Meclis toplantısının gündem maddeleri arasında bulunan belediye yönetim organizasyonunun yeniden yapılandırılması ve kadro iptali ve ihdası ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi’nden gelen teklif kabul edildi.

Tasarruf tedbirleri ile hizmetlerin etkin bir şekilde yürütülmesi, maliyetlerin azaltılması amacıyla yönetim organizasyonunun yeniden yapılandırılmasına yönelik teklifte şu ifadeler yer aldı:

“Kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması, yeni hizmetlerin dengeli dağılımının temin edilmesi belediyeler tarafından SUNULAN hizmetlerde kalitenin arttırılması ihtiyaç duyulan nitelik,unvan ve sayıda personel istihdamının sağlanması amacıyla 21/02/2017 tarih 26442 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idari birlikleri norm kadro ilke ve standartlarına dair yönetmelikte , belediyemiz A-1 (0-999.999 nüfus ) grubunda yer almaktadır.

Yönetmelik kapsamında; Belediyemizde 23 adet daire başkanlığı ve 70 adet şube müdürlüğü ihdas edildiği, daire başkanlarının tamamına asaleten atama yapıldığı, şube müdürlüklerinin 12 tanesinin asaleten dolu olduğu ve kalan 58 tanesine ise vekalet yolu ile işlem tesis edildiği görülmektedir.

Ülkemiz genelindeki Büyükşehir Belediyelerinin teşkilat yapısı incelenerek , Malatya’nın  yüz ölçümü , demografik ve coğrafik yapısı değerlendirmeye alındığında ilimiz ölçeğindeki belediyelerin idari kadro sayılarının ortalama olarak 15 adet daire başkanlığı 50 adet şube müdürlüğü ile hizmetlerini yürüttükleri  anlaşılmaktadır.

Belediyemiz hizmetlerinin; planlı, programlı , etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için ;Belediyemizin mali borç yükünün fazla olması sebebi ile maliyetlerin düşürülmesi ve birbirinden kopuk olan birimler yetki karmaşasına neden olduğundan ;hizmetleri benzer olan birimlerin birleştirilmesi ile bürokrasiyi azaltmak ,kamu kaynaklarının israfını engellemek ve kamu hizmetinin sürekliliğini sağlamak için dinamik bir yapının oluşturulması hedeflenmektedir.

Bu itibarla; yüklenilen görevlerle uyumlu yetki ve sorumlulukları belirlemek , insan kaynaklarından etkili  yararlanmak yerel hizmetlerin verimli ,hızlı, şeffaf ve vatandaş ihtiyaçlarına odaklı bir şekilde sunulması ve hizmete yön verebilmek için günümüz şartlarına cevap verebilen bir yapı oluşturarak karar sürecini hızlandırmak , kamu kaynaklarını etkili ve verimli kullanılmasına ve denetimi sağlayarak yerel hizmetlerin dengeli dağılımını temin etmek ve dolayısı ile tasarruf tedbirleri genelgeleri dikkate alınarak maliyetlerin düşürülmesi ile verimliliği arttırarak kamuya daha çok hizmet verebilmek adına Norm Kadro İlke ve Standartları Yönetmeliğinde ihtiyaca göre değiştirilebilen esnek bir teşkilat yapısı öngörüldüğünden ;

İlgili yönetmelik kapsamında ; Belediyemizin mevcut idari teşkilat yapısında bulunan Teftiş Kurulu Başkanlığının aktif hale getirilmesine ,Yazı İşleri Ve Kararlar Dairesi Başkanlığı kurulmasına; Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı isminin Tarımsal Hizmetler ve Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı olarak değiştirilmesine ;Muhtarlık İşleri Dairesi ,Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Dairesi,Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi,Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Dairesi ,Koruma ve Güvenlik Hizmetleri Dairesi ,Strateji Geliştirme Dairesi ,Kentsel dönüşüm Dairesi, Tarımsal Hizmetler dairesi ve unvansız  Daire başkanlığı Olmak üzere toplamda 9 daire başkanlığı ve 17 adet şube müdürlüğünün kaldırılarak ,Belediyemizin yönetim organizasyonunda yeniden yapılanmaya (reorganizasyon )gidilerek 5216 sayılı kanunun 21 md Norm Kadro ve Standartları  yönetmeliğinin 10.ve 11. Md gereğince   I,II,III sayılı kadro değişikliği cetvellerinin görüşülüp karara bağlanması için yazımı ve eklerinin Büyükşehir Belediyesi Meclisine havalesini arz ederim.”

Söz konusu teklif mecliste oy birliği ile kabul edildi.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Ahilik Geleneği Devletimizin Temel Taşı...
“Ahilik Geleneği Devletimizin Temel Taşı ve Direğidir”

Haberi Oku