Malatya:
Büyükşehir Meclisi'nden Yeşilyurt'un plan değişikliğine red

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Vekili Selim Pilten başkanlığında toplanarak Şubat ayı çalışmalarına başladı. Gündemde ağırlıklı imar konularında olmak üzere 60’a yakın madde yer aldı. Birçoğu ertelenirken bazıları da ilgili komisyonlara sevk edildikten sonra diğer maddeler de görüşülerek kabul edildi.

Gündemde yer alan Yeşilyurt İlçesi Karakavak Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 36 bin metrekarelik, mülkiyeti hazineye ait 5489 No’lu parselde yer alan taşınmazın fonksiyon değişikliğine yönelik Yeşilyurt Belediyesi tarafından hazırlatılan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliği reddedildi. Söz konusu maddenin reddedilmesine ilişkin söz alan Yeşilyurt İlçesi’nin Büyükşehir Meclisi Üyesi ve Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Kadircan Esen “Sayın Bakanlarımızla Valilikte toplantıdaydık. Meclise geç katıldık. Bu madde reddedilmiş. Acaba neden reddedildi” diye sordu. Meclis Başkan Vekili Selim Pilten ise “Komisyon bu maddenin uygun olmadığı yönünde görüş bildirmiş ve komisyon kararı doğrultusunda reddedildi” cevabını verdi. Başkan Vekili Pilten daha sonra “Arkadaşlar size komisyon raporunu versinler” dedi.

Yeşilyurt Belediyesi’nin İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kadircan Esen, meclis toplantısının ardından Yeni Malatya Gazetesi muhabirinin sorusu üzerine “Söz konusu bu alan, Karakavak’taki Yeşilyurt Belediye Binasının yan tarafındaki caminin arka kısmında yer alan ve atıl durumda bulunan lojman ve okul bahçesi. Lojmanlar zaten depreme dayanıksız. Biz burası için Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız uzun yazışmalar çerçevesinde devri için onay aldık. Bunun için defalarca Ankara’ya gittik. Ve bu görüşmelerden sonra oraya yeşil alan yapmak için plan tadilatı çalışmalarına başladık. Neden reddedildiğini anlamış değiliz” açıklamasını yaptı.

Çınar: Bir okul alanı yerine iki okul alanı veriyoruz ama yine de reddedildi

Söz konusu maddenin reddine ilişkin Yeni Malatya Gazetesi’nin sorularını cevaplandıran Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda bölgede okul ihtiyacı olmadığını, aksine Gedik ve Bostanbaşında okul ihtiyacının bulunduğunun ifade edilmesi üzerine bu iki bölgede iki okul arsası karşılığında Karakavak’taki bu alanı yeşil alana çevirmek için plan tadilatı hazırladıklarını söyledi. Başkan Çınar, “Karakavak’ta atıl olan bu bölgeyi yeşil alan yapıp vatandaşa kazandırmak istedik. Bu nedenle bir plan tadilatı hazırladık. Okulun bulunduğu alanı yeşil alana çevirmek karşılığında biz de iki okul arsası oluşturduk. Ama plan reddedildi” dedi.

Garajlar MOTAŞ’a devredildi

Ağırlıklı olarak İmar maddelerinin görüşüldüğü meclis toplantısında; Yeni Doğu Garajı ile Yeni İlçe Köy Garajının işletme hakkının 5 yıl süre ile MOTAŞ’a devri hakkındaki Emlak ve İstimlak Başkanlığının teklifi görüşülerek kabul edildi.

Dünya Bankasından temin edilen ve Sürdürülebilir Şehirler Projesi finansmanında kullanılacak hibeyle ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi hakkındaki Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığının teklifi görüşülerek kabul edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinden sonra, meclis üyeleri tarafından dilek ve temennileri dile getirildi ve şubat ayı ilk birleşimi sona erdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Şubat ayı ikinci toplantısını yarın saat 14.00’de gerçekleştirecek.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

Bazı Kurum ve Kuruluşlara Girişte HES Sorgulaması
Bazı Kurum ve Kuruluşlara Girişte HES Sorgulaması

Haberi Oku