Malatya:
Büyükşehirden Parkmetre kararı..Mahkeme iptal etti ama…

İcralık olan bir vatandaşın açtığı dava sonucu Malatya İdare Mahkemesi tarafından parkmetre uygulaması iptal edilmesine rağmen Malatya Büyükşehir Meclisi, bir üst mahkemenin vereceği karara kadar parkmetre uygulamasının devam ettirilmesine karar verdi.  Kararın gerekçesi olarak, kent merkezinde yol güzergahlarında trafik yoğunluğunun oluşacağı, yolların kullanılmaz hale geleceği, hatalı, uzun süreli park uygulaması yaşanacağı ve trafiği durma notasına getireceği gösterildi. Bir üst mahkemenin vereceği karara kadar parkmetre işinin kesintiye uğramadan devam ettirilebilmesi için Mart 2015 tarihinde alınan Meclis kararı gereği işletme hakkının yeniden MOTAŞ’a devredilmesi  kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Eylül ayı çalışmalarına başladı. Meclis Başkan Vekili Hasan Göğüs başkanlığında yapılan meclis toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

12 Eylül’e kınama

Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce kısa bir konuşma yapan Meclis Başkan Vekili Hasan Göğüs, “İslam Aleminde önemli bir yere sahip olan Muharrem ayına girmiş bulunmaktayız. Muharrem ayının ilk günü Hicri Yılbaşı olarak da kabul edilmektedir. Hicri Yılbaşımızın Malatya’mıza, Ülkemize ve İslam Alemine hayırlı olmasını Yüce Allah’tan diliyorum. Ayrıca bugün demokrasimizin kara lekelerinden 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümü. Bundan 38 yıl önce demokrasimiz büyük bir yara aldı. Son olarak gerçekleşen FETÖ darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Millet olarak bunlara da geçit vermedik. Rabbim milletimize böyle kötü günler bir daha nasip etmesin” şeklinde konuştu.

Stadyum Yeni Malatyaspor’a devredildi

Gündem maddeleri içerisinde yer alan Yeni Malatya Stadyumunun bir yıllık süre kullanım hakkı, 345 bin TL bedelle protokol karşılığında Yeni Malatya Spor kulübüne verildi. 

Parkmetreye devam kararı

İcralık olan bir vatandaşın açtığı dava sonucu Malatya İdare Mahkemesi tarafından parkmetre uygulaması iptal edilmesine rağmen Malatya Büyükşehir Meclisi, bir üst mahkemenin vereceği karara kadar parkmetre uygulamasının devam ettirilmesine karar verdi. 

İdare Mahkemesi’nin iptal kararına rağmen Ulaşım Hizmetleri Dairesi’nin parkmetre uygulamasının devam etmesi yönündeki teklifi kabul edildi.

İlgili dairenin teklifinde şu ifadelere yer verildi:

“2018/189 Esas No, 2018/966 Karar No'su ile Malatya Büyükşehir Belediyemize parkmetre uygulaması T.C Malatya İdare Mahkemesince iptal kararı verilmiştir.

Parkmetre uygulaması işleminin iptali ile Malatya Büyükşehir Belediyesine merkez sınırları içerisinde kalan yol güzergâhlarında oluşacak trafik yoğunluğu kontrolü zorlaşarak artacaktır. Ana arterlerde yapılan yol üstü araç parkları ile trafikte aksamalar olacağı bu aksamaların özellikle yoğun saatlerde trafiği zorlaştıracağı, kullanılmaz hale getireceği öngörülmektedir. Parkmetre uygulamasının merkez sınırları içerisinde trafik akışını (hatalı, uzun süreli, düzensiz parklanma vb.) olumsuz etkileyeceğini bazı saatlerde trafiği durma noktasına getireceğini ve bu dununun yaşam konforunu olumsuz etkileyeceğini, bu durumun vatandaşlardan gelecek olan şikâyetlerin artacağı, bundan ötürü idare mahkemesinin vermiş olduğu karar neticesinde parkmetrenin MOTAŞ A.Ş devri ve işletme hakkının dayanağı olan meclis kararı yok hükmünde sayılmıştır.

Bir üst mahkemenin vereceği karara kadar Malatya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde parkmetre uygulamasının yapılması ve parkmetre işleminin iptaline neden olan işlemlerin düzenlenip mahkemeye rapor edilmesi, geçecek süre zarfında parkmetre işinin kesintiye uğramadan yasal olarak sürdürülebilmesi için 12.03.2015 tarih 119 sayılı meclis kararı hükümlerine uygun şekilde, aynı zamanda 10.07.2018 tarih UKOME’nin almış olduğu 2018/52 sayılı kararında parkmetre uygulaması yapılacak olan imara kayıtlı cadde ve sokakların,  bu cadde ve sokaklarla ilgili hazırlanan proje çalışmaları ekte sunulmuştur. 5216 sayılı Büyükşehir Belediye kanunun 26. Maddesince belediyemiz iştiraki MOTAŞ A.Ş devredilmesi hususunda karar ittihazı için yazımızın meclise havalesini arz ederim.”

Teklif okunduktan sonra oylanarak kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Eylül ayı toplantısının 2. oturumunu 18 Eylül 2018 Salı günü saat 14.00’te yapacak.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Meydandaki Fuara İlgi Yoğun
Meydandaki Fuara İlgi Yoğun

Haberi Oku