Malatya:
Büyükşehirin bütçesi 757 milyon TL

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı meclis toplantıları sona erdi. Bütçe ayı olması nedeniyle 9 oturum boyunca devam eden toplantıların son oturumunda Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 757 milyon TL olarak belirlendi. CHP grubunun da desteği ile bütçe oy birliği ile kabul edildi.

Belediye Başkan Vekili Selim Pilten başkanlığında yapılan toplantıda bütçenin yanı sıra Bulgurlu Mahallesi ve Doğanşehir Kurucaova Mahallesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile Sürgü Mahallesi 1/5000 ölçekli revizyon ve ilave nazım imar planları kabul edildi.

Mazeret dilekçelerinin ve bir önceki toplantıya ait karar özetinin okunup oylanmasından sonra gündemde yer alan Büyükşehir Belediyesi 2020 Mali Yılı bütçe kararnamesi okunup oylandı. 757 milyon TL olarak belirlenen bütçe CHP Grubunun da desteği ile oy birliği ile kabul edildi.

CHP Grup Sözcüsü Günnur Tabel bütçeye neden kabul oyu vereceklerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Başarılı yerel yönetim örneklerine bakıldığında, yerel yönetim birimleri ve bağlı kuruluşları uhdesindeki kamu kaynaklarının kullanırken açık davrandıkları, hedef kitlelerine hesap verdikleri, bütçenin gelir- gider sütunlarına ait verileri tümüyle kay altına aldıkları, şeffaf bir biçimde kamuoyuna duyurdukları ve bütçelerini hukuksal ve mali mevzuata uygun kullandıkları gözlemlenmektedir.

Biz de Malatya Büyükşehir Belediyesinin şeffaf, adil ve hesap verebilir olacağı düşüncesi ile, imar planı yapılmayan mahallelerin kalmayacağı, dikey yapılaşmanın son bulacağı, niteliksiz konut olgusundan arındırılmış, tarihi, kültürel ve yeşil dokusunu koruyan yaşanabilir planlı bir kent olacağını, içme suyu ve kanalizasyonu , yolları asfalt olmayan mahalle kalmayacağı, trafik ve ulaşım sorunun çözüldüğü, çevre yolunun bitirileceği, tasarruf tedbirleri ile Malatya’nın gösterişten uzak, sorunlarının çözüleceği, adaletli bir hizmet yapılacağı arzu ediyor ve bütçeye evet diyeceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

CHP Grubunun açıklamasından sonra 757 milyon TL tutarındaki bütçe oy birliği ile kabul edildi.

Bütçenin dışında Battalgazi İlçesi Bulgurlu Mahallesi’nde 500 hektarlık alanı kapsayan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı revizyonu, Doğanşehir İlçesi Kurucaova Mahallesi 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı, Sürgü Mahallesi sınırları içerisinde hazırlatılan 1/5000 ölçekli Revizyon ve İlave Nazım İmar Planları kabul edildi.

Gündemdeki maddelerin kabulünün ardından Büyükşehir Belediye Meclisi, 11 Aralık 2019 Çarşamba günü toplanmayı kararlaştırdıktan sonra Kasım ayı toplantıları sona erdiGÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

Karaaslan ve ekibi yeniden görev başında
Tabipler Odası’nda seçim heyecanı yaşandı

Haberi Oku