Malatya:
Çakır, ' Hala Kerbelalar yaşanıyor”

                Yeni Malatya- Malatya Belediye Başkanı Ahmet çakır tarafından içinde bulunduğumuz Muharrem ayı dolayısıyla Cem Vakfı Malatya Şubesi, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı ile  Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı yöneticilerine  iftar yemeği verdi. İftar yemeğinde  Vali Vekili Sait Kurnaz, Malatya Milletvekilleri Cemal Akın, Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şeyhmuz Şat, Polis Okulu Müdürü Sıtkı Akgül, TSO Başkanı H. Hüseyin Erkoç, Malatya Müftüsü H. Yusuf Gül, AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkçi,  bazı vakıf, dernek ve oda başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

                Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli’nin  yemek duasının ardından

konuşmalar yapıldı.

                 Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi konuşmasında,  “Son zamanlarda ülkemiz dışında, bölgemizde oynanan birçok oyunlar var. Bu oyunları ülkemize taşıma noktasında bazı faaliyetler bulunmakta. Milletimiz, halkımız bu oyuna gelmeyecektir, biz binlerce yıldır kardeşçe birlikte yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

                Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise konuşmasında  “Hangi mezhepten olursa olsun Peygamber Efendimiz’in takipçilerinin iftarı beraber paylaşmaları belli ki birliğimize, beraberliğimize katkı sağlamaktadır. Bizleri bir araya getiren Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Allah’ın rahmeti boldur, bize çok güzel bir dünya bahşetmiş, her çeşit imkan var. Gelin Cenab-ı Allah’ın bize bahşettiği bu güzellikleri paylaşalım, varsa sıkıntıları da paylaşalım. O zaman Peygamber Efendimize ümmet borcumuzu yerine getirmiş oluruz” dedi.

                İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül ise yaptığı konuşmada, “Peygamber Efendimiz içinde bulunduğumuz bu aylar için Allah’ın ayı demiş. Dolayısıyla bu ayın değerini, kıymetini, önemini bize hatırlatıyor. Bu ay aynı zamanda Hz. Peygamberimizin ciğer paresi Hz. Hüseyin ve onun 72 arkadaşının şehit edildiği bir ay. Muharrem ayı içerisinde bizleri bir araya getiren Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor, Kerbela ayından ders alınması gerektiğine inanıyor, Cenab-ı Hakk İslam alemine bir daha Kerbelalar yaşatmasın diyoruz” dedi.

                Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da konuşmasında  bu tür birlikteliklere ihtiyaçları olduğunu, Muharrem ayının  İslam tarihi boyunca birçok olayın vuku bulduğu önemli bir ay olduğunu ,  en önemli olaylardan birinin de  Kerbela olayı olduğunu belirterek şunları vurguladı:

                “Bizler bundan ders çıkarmalıyız. İslam coğrafyasının birçok noktasında hala Kerbelalar yaşanıyor. Bizim bu bilinçle hareket etmemiz, bunlara fırsat vermememiz gerekmektedir. Bu vesileyle milletimizin ve bütün İslam Aleminin Muharrem aylarını tebrik ediyor, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum”

                Malatya Milletvekili Cemal Akın’da konuşmasında,  Muharrem Ayı’nın Hz. Hüseyin Efendimiz’in şehit edilişinin seneyi devriyesi olduğunu belirterek “Peygamber Efendimiz’in birçok hadisinde Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edileceğine dair sözler vardır. Hz. Hüseyin Kerbela’ya doğru yola çıktığında sahabe karşı çıkıyor, ancak Hz. Hüseyin efendimiz diyor ki ‘ben bu zalimlere karşı çıkmazsam kıyamete kadar hiçbir zalimin karşısında kimse mücadele vermez.’ Bize bir mesaj veriyor. Bugün Müslümanlar olarak Hz. Hüseyin’in yolundan gidiyorsak, her türlü haksızlığa karşı çıkmamız lazımdır. Türkiye’de şu anda bir huzur iklimi var bu huzur iklimini getirenlerden Allah razı olsun. Bizleri bir araya getiren Belediye Başkanız Ahmet Çakır’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

                 Malatya Milletvekili Mustafa Şahin yaptığı konuşmada, “Muharrem ayı Peygamber Efendimiz’in güzide torunu ve yanındaki 72 yareni ile birlikte iktidar kavgası yüzünden katledilişlerinden dolayı ayrıca bir önem ve ehemmiyet arz etmektedir. Bugüne kadar bu coğrafyada ve diğer ümmetin yaşamış olduğu coğrafyalarda Müslüman’ı Müslüman’a kırdırma noktasında çok insanların ellerine alet olduk. Ama Allah’a hamd olsun bu ülkede de Irak’taki gibi, Afganistan’daki gibi, Suriye’deki gibi birçok teşebbüsler olmasına rağmen beklenene ulaşılamadı. Bize düşen dış mihrakların oyununa gelmeden birlik ve beraberlik içinde yaşamaktır. Günün anlam ve önemini idrak eden Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

                AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’da konuşmasında şöyle dedi:

                 “Babanızın katilini bile görseniz yanından geçeceksiniz ona bulaşmayacaksınız denilen bir aydayız. Bu mübarek ayın hepimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Kerbela şehitleri ve Hz. Hüseyin Efendimiz’in vefatı yüreklerimizin yarası. Allah hepimizi yezitlerden korusun. Gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım. Bugünkü birliğimizi sağlayan değerli belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum” 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku