Malatya:
CHP'li Başkandan parti yönetimine eleştiri


         Yeni Malatya- Cumhuriyet Halk Partisi’nde Hekimhan Belediye Başkanlığı için  halen Güzelyurt Belediye Başkanlığını yürüten Aliseydi Millioğulları’nun aday gösterilmesine  diğer aday adayları arasında bulunan Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım’dan eleştiri geldi. Yıldırım eleştirisinde aday gösterilen Millioğulları’nı değil, parti yöneticilerine yapılan anketler konusunda eleştiride bulundu.

         Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde beraberinde halen Hekimhan Belediye Başkanlığını yürüten ve 30 Mart’taki seçim içinde aday adayı olan Sait Özoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, “1994 ten bu yana Hasançelebi Belediyesini yönetiyorum. Geçen  sürede bir küçük köyü sorunsuz, sıkıntısız, bir tatil beldesi yapmanın yanında Madenlerimizi  ekonomiye kazandırarak,  Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımına ev sahipliği yapma mutluluğunu sizlerin de destekleri ile yaşadım.  Protokol reisliği yapmadım Aile reisliğimle yetindim. Ne seçilmişliğin şımarıklığında oldum ne temsil makamında olduğumu unuttum. Hep halkımın yanında, onların hizmetlerinde oldum. Kendi işimi iyi yapmanın yanında devletimizin yetişemeyip yarım bıraktığı hizmetlerde tamamlayıcı olmakla gurur duydum” ifadelerini kullandı.

         “Geldiğimiz noktada sorunlarını çözmüş, fiziki güzelliği ile örnek, huzurlu yaşamı ile aranır, halkı mutlu, çalışanına ve esnafa borcu bulunmayan, kasasında nakit parası olan ve itibarı yüksek bir belediyeyken, büyükşehir yasası ile Hekimhan’a mahalle yapıldık.” diyen  Yıldırım şunları belirtti:

          “Yerel seçimleri almak, genel iktidara yol açmaktır. Bu açıdan bu seçimi ve yapacağımız tercihi geleceğimiz ve ülke geleceği açısından çok önemsedik. Seçimlerde partinin  adayının önce partilileri, sonrasında diğer partilere oy vermiş yurttaşlar tarafından kabul görmesinin belirleyici olacağına ve halktan kabul göreceğim inancımla Hekimhan Belediye Başkanlığına CHP den aday adayı oldum. Başvurumu yapmadan evvel Partimin İl Başkan ve yardımcısının da bulunduğu bir ortamda Milletvekilimiz Veli Ağbaba’ya ‘ İlimizin tek vekilisiniz. Bu seçimlerde başarıda başarısızlıkta size mal edilecektir. Verilmiş bir sözünüz var ise veya düşündüğünüz birisi var ise söyleyin aday olmayayım. Sizinle olayım’ dedim.

 Kendileri Böyle bir sözlerinin olmadığını ve aday olabileceğimi söylediler. Ön seçim olması halinde aday olacağım sözüme tüzük uygulanır herhalde dediler.Tüzükte yöntem; tüm üyelerle ön seçim, delegeyle aday yoklaması yada merkez atamasıydı.  Bu güvenceyle aday adayı oldum. Tüm üyeyle ön seçim veya delegeyle ön yoklama için sandık istedik.   Hekimhan’da üye yapısında bölgesel yoğunluk var sandık koyup seçim yapamayız. Anket yapacağız dediler.  Yoğunluk dediklerinin aksine bana oy kullanacağını iddia ettikleri üye sayısı üçe bir aleyhimeydi. Buna rağmen, taban desteğinin şahsıma teveccühünden olsa gerek sandığı kabul etmediler.”

         Yıldırım, mevcut Hekimhan Belediye Başkanı Sait Özoğlu ile birlikte Ankara’ya gidereks parti yöneticileriyle görüştüklerini de belirterek daha sonra şunları vurguladı:

         “Anketlerde Aliseydi bey üçüncü sırada idi. 1000 denekle yapılan ankette açık ara öndeydim. Diğer ankette de Sait bey ve ben Aliseydi beyin önündeydik. Başka bir dosya getirdiler. Bu iki anket hoşlarına gitmeyince iptal ettiklerini ve başka bir anket şirketine (İPSOS Şirketi) adrese teslim anket siparişi verdiklerini anladık.   Bu ankette 600 kişiyle anket yapıldığı ve Millioğulları’nın bölgesinde 496 kişiye sorulurken bizim bölgede 104 kişiye sorulduğunu gördük. Gördüğümüz anket;  Hasançelebi, Kurşunlu ve Hekimhan’ın 47 köyünden 45 köy yok sayılarak ayarlanmış ve telefonları önceden bildirilmiş kişilerle yapılan bir anketti ve  fermanımızı kestikleri anketti. Yani sadece Milioğulları’nın köyü Güzelyurt’ta 128 kişiye sorulurken, 45 köy + Hasançelebi + Kurşunluda sadece 104 kişiye sordular. 11 oy aldığımız Yukarı Selimli’de 16 kişiye sorulurken CHP ye 424 oy veren Hekimhan’ın en büyük köyü Basak’ta 7 kişiye sordular. 3 evin bacasının tüttüğü Güzelyurt Karamahmut ta 17  aboneyi nasıl buldular,   Bir başka ifadeyle CHP nin 6779 oyundan 4000 oyun sahibi bölgede ankete dahil edilenlerin oranı ankete kattıklarının % 17.3 ile 104 kişi iken, 6779 oyda 2779 oyun sahibi bölgeden ankete dahil edilenlerin oranı % 82.7 ile 496 kişiydi. Yani Adil bir sorgulama yapılmamıştı.  Buna rağmen bile netice denk çıkınca araya aday olmayan Vahit Mutlu’yu da dahil ederek oy yüzdelerine ilave ekler yaptılar. Aliseydi beyin ilave 10 puan kazandıracağı varsayımıyla oyuna +10 puan ilaveyle % 47 yaptılar, Vahit bey’i +3 puan ilaveyle % 40 yaptılar beni de  % 38 de bıraktılar.  Sait bey’i 36 puanda bırakıp  Aliseydi beyi birinci ilan ettiler. İzahını istedik veremediler ama zor da olsa iki sayfanın fotokopisini alabildik.

     Tüm bu verilerle tespitli bu anormalliğin izahı ve tatmin edici cevabı tarafımıza gerek genel merkezde anketten sorumlu birimlerce gerekse il yönetimimiz ve milletvekilimiz tarafından verilemedi. Yine bu konu ile ilgili sorularımıza İl ve İlçede objektiflikten uzak, Sosyal demokrasi ile hiç bağdaşmayacak şekli ile yaklaşıldı. Her seçimde partilerine koşulsuz destek verenler çantada keklik görülerek “bunlar partiye her durumda oy verirler” denildi. Aliseydi bey aday ilan edildi. Aslında bu karar İl Başkanlığı seçimlerinde pazarlıkla verilmişti. Bu kadar kinlenmiş olduklarını tahmin edemedim.”

   

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MALATYA'DAN KISA KISA

Haberi Oku