Malatya:
Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya'ya Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il kongresi ve toplu açılış törenine katılmak üzere Malatya’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Malatya İl Kongresi’ne ve toplu açılış törenine katılmak üzere Malatya’ya geldi. Uçağı saat 14.25’de Malatya’ya inen Erdoğan, Erhaç Havalimanında Malatya Valisi Aydın Baruş, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ile AK Parti milletvekilleri ve MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu tarafından karşılandı.

Erhaç Havaalanı’ndan itibaren yol güzergahında bulunan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görmek için uzun süre bekledi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı yol güzergahı boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlarla otobüsü durdurup sohbet etti, çocuklara oyuncak dağıttı.

Erdoğan, saat 15.15’de, AK Parti İl Kongresi’nin yapılacağı Büyükşehir Belediyesi yanındaki alana geldi ve saat 15.35’te konuşmasına başladı.

ERDOĞAN’DAN ÖNCEKİ KONUŞMALAR..

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Malatya Havaalını’nda kendisine verilen 2 hediyeye çok duygulandığını kaydetti. Turgut Özal döneminde bakanlık yapan babası Ekrem Pakdemirli ile Turgut Özal’ın, kendisi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yer aldığı tabloların hediye edildiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Havaalanından iner inmez tablo hediye ettiler, rahmetli Turgut Özal ve rahmetli babam. Birinde de Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve ben. İki jenerasyon millete hizmet etme yolunda bu siyasi kadrolarda hizmetimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Özal’ı şahsen tanıma imkanım oldu. Çocuk olmama rağmen benle ilgilenirdi. Özal, teknolojiyi ve bilgisayarları tanımamın en büyük sebebidir” dedi.

Turgut Özal döneminde başlayan hizmet yarışının Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde sürdürüldüğünü vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Cumhurbaşkanı Özal’ın başlattığı hizmet yarışı devam ediyor. Türkiye gerçekten zincirlerini kırdı. Bize fakir ama gururlu gençlik. İngiltere gelir 8 gol atardı, umursamazdık. Şimdi Türkiye öyle bir yere geldi ki, çok önemli projelere imza atılıyor.
Kıbrıs’a 80 kilometre uzunluğunda suyun altında bir asma köprü kazandırıldı. Dünyada eşi ve benzeri yapılmamız bir proje oldu. Biz ülke olarak artık her konuda dünyanın en iyisine ve en güzeline hizmet eden projeler üretiyoruz” dedi.

“Kayısıda müdahale alımını başlattık”
Pakdemirli, Malatya denilince akla kayısı geldiğini belirterek, kayısıda müdahale alımına başlandığını hatırlattı. Pakdemirli, “Uzun bir çalışma döneminden sonra kayısı ile ilgili bir alım süreci yapabilir miyiz diye çalıştık. Cumhuriyet tarihinde yapılmamış bir işti. Cumhurbaşkanımız da destek oldu. İlk defa toprak Mahsulü Ofisi kayısı alımına başladı. Kükürtlü 21 TL’den, kükürtsüz 23 TL’den olmak üzere alımlara başladık. Söz vermiştik, sözümüzü de tuttuk. AK Parti hükümetleri öncesinde müdahale alımları vardı. Sadece alımlar vardı, destek yoktu. AK Parti hükümetleri döneminde ise sadece destek oldu. Müdahale alımları mümkün mertebe yapılmadı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile hem müdahale alımlarını hem de desteği devreye aldık. Bunu da devam ettiriyoruz Desteği de geçen yıldan bu yıla yüzde 36 arttırarak, 22 milyara çıkardık” şeklinde konuştu.

“Tarımsal Gayri Safi Hasıla 276 milyara çıktı”
Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile tarımsal gayri safi hasılanın arttırıldığını belirterek, “Son 2 yılda, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi döneminde tarımsal gayri safi milli hasılamız, yüzde 45 artarak, 189 milyardan 276 milyar liraya kadar geldi. Destek bizden, gayret sizden bereket Allah’tan. Kabineye atanmamla beraber kendime söz vermiştim. Amacımız sahada hiçbir ürünle alakalı zarar eden müstahsil bırakmamaktı. 2019 yılında bunu da gerçekleştirdik.2020’de de pandemiye rağmen, bunları bir bir gerçekleştirdik. 2020’de Malatya’ya 90 milyon Tl destek verdik. 18 yılda, 3.2 milyar TL destek verdik. Bugünün parasıyla 18 yılda 50 milyon hibe verdik. Malatya’da orman ile3 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 10 baraj bir gölet yaptık, 10 baraj daha yapacağız. 400 bin dekar alanı sulamaya açtık, 76 milyon fidan diktik. 4 bal ormanı ve 3 mesire yeri inşa ettik” ifadelerini kullandı.

Gıdanı koru kampanyası için çağrıda bulundu
Bakan Pakdemirli, geçen yıl gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes Kampanyası’nın bu yıl da süreceğini kaydederken, yeni bir kampanyaya daha başlanacağını ifade etti. Başlatılacak Gıdanı koru kampanyası ile ilgili detayları açıklayan Pakdemirli, “Hepiniz geçen sene” geleceğe nefes” kampanyamızı hatırlarsınız. Aynı gün, 1.2 milyon kişinin sahaya çıkıp, 4 saat içerisinde 13.8 milyon fidan diktiği Cumhuriyet tarihinin en büyük kampanyalarından birini hep birlikte yaşadık. 11 Kasım’da tekrar geleceğe nefesi yaşayacağız, sahalarda olacağız. Bunun kadar önemli bir projemiz daha var. Gıdanı Koru kampanyası var. Öyle bir ecdattan geliyoruz ki, ekmeği yerde gördüğümüz zaman öper, alnına koyar ve bir duvarın üstüne koyardı. Refahın artışı ile beraber, biraz daha gıdamızı dikkatli kullanmadığımızı ortaya çıktı. Gıdayla ilgili bir problem yok. Üretilen 3 kilo gıdadan bir kilosu çöpe gidiyor. Biz de kampanya başlattık. Bu konudaki farkındalığı arttırmak istiyoruz. Sosyal medya üzerinden çeşitli yarışlar olacak. Tek isteğim sofranasahipçık.com adresine girip, gıdanızı atmayacağınız, planlı alışveriş yapacağınıza dair burada söz vermenizdir. Burada dünyada rekor kırma hedefimiz var. Toplumsal bilinçlenmeye de çok faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya İl Başkanlığının Büyükşehir Belediyesi yanındaki miting alanında düzenlenen 7. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bu kentte bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

Türkiye’nin büyük sıkıntılar çekerek büyük acılar yaşadığını anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Bu ülkede darbeler yaşandı ama sayın Cumhurbaşkanımız, siyasi hayatında bir Anadolu ihtilalini gerçekleştirdi. Anadolu’nun değerlerini, Malatya’nın değerlerini Türkiye’nin iktidarına taşıdı ve tabii ki bu kolay bir şekilde olmadı. Bunu başarırken arkasındaki en büyük güç, milletimizdi. Milletimiz onun arkasında dimdik durdu. O da cesaretle bütün bu adımları attı, bu devrimleri gerçekleştirdi. Vatandaşımız ona bu desteği verirken bizim yanımızdaki en önemli yoldaşımız teşkilatlarımız. Teşkilatlarımız ne kadar güçlü olursa, vatandaşımızı ne kadar ikna ederse, tıpkı onun söylediği gibi ‘sevgiyle yoluna koşarak devam ederse’, biz de vatandaşlarımızı bu davaya, Türkiye davasına bu kadar kolay ikna edebiliriz.”

Adalet ve Kalkınma Partisi olarak kongreleri çok önemsediklerini belirten Varank, kongre sonrası tazelenecek kanla partililerin yeniden sokaklara çıkıp kapı kapı dolaşarak çalışacaklarını aktardı.

Varank, “İnsanları kaybetmek kolay, birine ‘gözünün üstünde kaşın var’ demek kolay, kavga çıkarmak kolay. Zor olan, insanları ikna etmek ve inşallah bu kongreyle birlikte teşkilatımızdaki tazelenmeyle tekrar biz sokaklara çıkacağız. Türkiye’yi, 2023 ve ötesindeki hedeflere taşımak için büyük bir gayret göstereceğiz.” dedi.

Malatya ekonomisini çok önemsediklerini aktaran Varank, bugün açılışı yapılacak tesislerin hayırlı olmasını diledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise Türkiye’nin sıradan bir ülke, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de sıradan bir parti olmadığını aktararak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bir millet hareketi olduğunu vurguladı.

Malatya’nın bu davaya, en iyi şekilde, anlayarak sahip çıktığını belirten Yılmaz, bölgenin cazibe merkezi olan bu kente hizmet etmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Yılmaz, zor bir dönemden geçildiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Dünyanın çalkantılı bir döneminden geçiyoruz. Suriye’de, Libya’da, Doğu Akdeniz’de, Kafkaslar’da tarihi inisiyatifler aldığımız bir dönemdeyiz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu tarihi dönemi yaşarken ve yoğun rekabet koşullar altında, bir çok ülkenin Türkiye’nin yürüyüşünü, aldığı bu inisiyatifi engelleme çabasına rağmen yolumuza devam ederken en büyük gücümüz, birliğimiz ve beraberliğimizdir. En büyük gücümüz samimi olarak bu davanın arkasında, Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında durmamızdır. Bunu da hep birlikte başaracağız inşallah. Bu tarihi dönüşümün sürecinden sonra Türkiye, Allah’ın izniyle çok farklı döneme giriyor. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru emin adımlarla yürüyeceğiz. Demokraside, ekonomide, sosyal politikada, dış politikada her alanda değişimin dönüşümün lideri olmaya devam edecek bu hareket. Özellikle de gençlerin temsilcisi olmaya devam edeceğiz.”

Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya da konuşmasında, pandemi sürecinde Türkiye’nin örnek bir ülke olduğunu belirterek, “Sözde özgür, demokrat Avrupa’da maske savaşları yaşandı” dedi. Fatma Betül Sayan Kaya, yaptığı konuşmada AK Parti’li olmaktan gurur duyduğunu belirterek, tüm partililere çağrıda bulundu. Kaya, “Bu kutlu yolda kutlu davada sizlerle birlikte inançla , azimle, gayretle yürümekten şeref duyuyorum. Dünya mazlumlarının umudu bir genel başkanımız var. Yüzde 52’nin oyu ile bu milletin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı. Hizmette dünyada güçlendikçe saldıranlar artıyor” dedi.

Türkiye’ye güçlendikçe saldırılarının daha da arttığını vurgulayan Kaya, “Bir bakıyorsunuz Fransa’dan saldırı geliyor. Başka bir gün Hollanda’dan geliyor. Sözde özgürlük partisi, ırkçı ve faşist bir partiden geliyor. Avrupa’nın özgürlük anlayışını geçmişten bu güne hep birlikte çok şahit olduk. Onların demokrasi anlayışının ne olduğunu hep birlikte şahit olduk” ifadelerini kullandı.

Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa’nın kendi değerleri ile çelişen bir çizgide bulunduğunu vurgulayarak, pandemi sürecinde Avrupa’da maske savaşlarının yaşandığını kaydetti. Kaya, “Avrupa kendi değerleri ile çelişir haldedir. Avrupa ırkçılık ve faşizmin, her geçen gün tırmandığı bir yer olmaktadır. İnanç özgürlüğü maalesef ayaklar altına alınmaktadır. Bu coğrafyanın Türkiye Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın aslında tüm mazlumların yürekli sesi. Türkiye bu mazlum coğrafyaların sesi olmaya devam edecektir. Biz taşıdığımız sorumluluğun farkında olalım. Dünyanın pandemi mücadelesinde örnek alınması gereken ülke Türkiye. Avrupa’da sözde o özgür, demokrat Avrupa’da maske savaşlarını yaşandı. Ülkeler, birbirlerinin maskelerini alıkoydular. Türkiye’de ise bu sürede 6 tane yeni hastaneyi bu milletin hizmetine sunduk” diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile AK Parti İl Başkanı İhsan Koca da birer konuşma yaptılar.

Yeni Malatya- iha- AA

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Çınar Yatırımları İnceledi

Haberi Oku