Malatya:
'Daha güçlü bir Türkiye için tüm gücümüzle çalışacağız'

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yıl dönümü törenlerle kutlanacak. Malatya’da düzenlenecek olan kutlama törenleri saat 09.00’da Atatürk Anıtı önünde başlayacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelengi Atatürk Anıtı sunulduktan sonra saygı duruşu yapılacak ve İstiklal Marşı söylenecek.

Öğrenci Gruplarının Kabulü

Kutlamalar kapsamında saat 09.30’da öğrenci grupları Valilik, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaret edecekler. Bu ziyaretlerde birer öğrenci bu makamları sembolik olarak devralacak.

Kutlama Töreni

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yıl dönümü kutlama töreni saat 10.15’de Merkez Spor Salonu’nda (Ergenekon Köprüsü Yanı) yapılacak. Tören İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayacak ve ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı tarafından günün anlamını içeren konuşma yapılacak.

Öğrenciler tarafından okunacak şiirlerin ardından kutlama törenleri öğrenci gruplarının gösterisi ve halkoyunu ile sona erecek. 

23 Nisan Mesajları

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıl dönümünü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla  mesajlar yayınlandı.

Vali Baruş'un Mesajı

Malatya Valisi Aydın Baruş yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; 

"Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun ve milli egemenliğimizin tüm dünyaya ilan edilişinin 99. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”  ifadesi bugünün anlamını veciz bir şekilde ifade etmektedir.

Bağımsızlık yolunda Necip Türk Milleti’nin azim ve kararlılıkla başlattığı varoluş mücadelesinin son adımı bu gün atılmış ve ulusal egemenliğimizin tescillendiği 23 Nisan günü Atatürk tarafından “milletimizin aydınlık geleceği ve omuzlarında demokrasiyi yükseltecek nesil” olarak görülen çocuklarımıza bayram olarak armağan edilmiştir. 

Aziz Milletimizin huzuru ve refahı, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin daha da gelişmesi ve kalkınması adına gelecek güzel günleri kucaklayacak olan çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli, mutlu ve en önemlisi özgür irade sahibi bireyler olarak hayatlarını idame ettirmeleri hepimizin en büyük arzusudur. 

Biliyor ve inanıyorum ki çocuklarımız yakın bir gelecekte ülkemizin yönetiminde söz sahibi olarak Aziz Milletimizin ufuklarını aydınlatacak, Güçlü Türkiye’yi omuzlarında yükseltecek ve tüm dünyanın özlediği barış ve kardeşliğin tesisi için tereddüt göstermeksizin çaba sarf edeceklerdir.

Büyükleri olarak bizler de Aziz Milletimizin ve tüm mazlum milletlerin umut çiçekleri olan çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu yaşaması, çağın gereklerinden ziyadesiyle istifade etmesi, donanımlı, yetenekli ve şuurlu nesiller olarak yetişmesi için her türlü tedbiri alacağız, onlara sorumluluklar vererek özgüvenlerini pekiştireceğiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden Türkiye Büyük Millet Meclisi mensuplarını, kanlarıyla Vatan toprağının hamurunu yoğuran Aziz Şehitlerimizi, aramızdan ayrılan Şanlı Gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tüm dünya çocuklarına ve bütün insanlığa barış, refah ve huzur getirmesini diliyor, Muhterem Malatya Halkına ve Yüce Türk Milleti’ne en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum." 

Tüfenkci'nin Mesajı

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; 

"Bağımsızlığımızın ve demokrasimizin güvencesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve tüm dünya çocuklarına armağan edilmiş tek bayram olan,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz.

Takvimler 23 Nisan 1920’yi gösterdiğinde, milletimizin aziz temsilcileri meclis çatısı altında birleşerek geleceğimizi şekillendirecek tarihi bir adımı hayata geçirmişler ve kudretli devletimizin temelini atmışlardır.

“Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” şiarıyla ilk kez bahsi geçen milli egemenlik kavramı, TBMM’nin açılışıyla vücut bulmuştur. Bu düstur ile milletimiz, esareti kabul etmeyeceğini ve istikbali konusunda kendisinin karar vereceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Gücünü milletin egemenliğinden alan meclis; azim, inanç ve kararlılıkla istiklal mücadelesine yön vermiş ve eşi benzeri olmayan bir kurtuluş öyküsüne imzasını atmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yarınlarımız olan çocuklarımıza armağan edilen bu anlamlı gün onlara verilen önemin tezahürü olmuş, dünya çocuklarını barış, kardeşlik ve birlik vurgusuyla bir araya getirmiştir. Bu doğrultuda çocuklarımız için şehitlerimizin mirası vatanımızı, en güzel şekilde gelecek nesillere taşımak, çalışarak ve üreterek daha ileriye götürmek ortak gayemizdir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizle Türkiye; 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine hızla ilerleyecektir. 

Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını ve yüce meclisimizin açılış yıl dönümünü kutluyor, tüm çocuklarımıza sevgiler sunuyorum."

Çalık'ın Mesajı 

Malatya Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; "Türkiye Büyük Millet Meclisi, varlığıyla, onurlu duruşuyla, cesur kararlarıyla bu mücadeleyi yürütenlere güç verirken, aziz milletimizin de sesi, umudu ve rehberi olmuştur. 

Türkiye bugün, 99 yıllık birikimine bağlı olarak tercihini çağdaş, demokratik ve hukuk devletinin en güçlü şekilde yaşamasından yana kullanmaktadır. Ülkemiz, geçilen bu önemli süreçte birlik ve beraberliğini sonuna kadar sürdürerek istiklal mücadelesindeki kararlılığını ortaya koymaya devam edecektir. İstikbalimiz ve umudumuz olan çocuklarımıza daha iyi bir gelecek, daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye bırakmak için tüm gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal'i, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyor, aziz milletimizin "Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı"nı kutluyorum."

Çakır'ın Mesajı

AK Parti Malatya Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Çakır yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; 

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tarih boyunca insanlığa örnek olmuş büyük devlet kuran, fertlerinin şerefli bir yaşam sürmesinin temin etmek için onurlu mücadeleler veren aziz milletimiz; 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını gerçekleştirerek en zor şartlarda bile milli iradeyi tekrar canlandırmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, ülkemizin vicdanını ve aklını temsil etmektedir. Yüce Meclisimiz, geçmişte nasıl ki bu ülkenin istiklalini sağlamış ve istikbalini yeşertmişse bugünden sonra da milletimizin en büyük umut kaynağı olarak yarınlarımızı parlak kılmaya ve güçlendirmeye devam edecektir.

23 Nisan; milletimizin bağımsız yaşama azminin tescillendiği bir gün olmasının yanı sıra dünya çocuklarına armağan edilen ilk ve tek çocuk bayramı olması dolayısıyla da benzersiz bir gün olarak tarihteki yerini almıştır. 

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Vatanı ve milleti uğruna canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; masumiyetiyle dünyamızı güzelleştirip zenginleştiren tüm çocuklarımızın 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum."

Fendoğlu'nun Mesajı

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 99. kuruluş yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını nedeniyle yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

“23 Nisan 1920, Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi ve hukuki alt yapısının hazırlandığı bir dönemin miladıdır.

Böylesi tarihi bir günün;  İstiklâl Harbi'nin Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclis’inin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin Kurucu Başbuğu Gazi Mustafa Kemal tarafından Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan edilmesi çok anlamlıdır.

 Atatürk ve milli mücadele kahramanlarının TBMM’nin ilanı ile Cumhuriyetimizin temelleri atılmış, bugünkü sınırlarımızın çizilmesi ile sonuçlanacak bir kahramanlık destanının işareti verilmiştir. TBMM’nin varlığı büyük milletimiz için umudun, Türkün düşmanları için ise hüsranın adı olmuştur. Türk milliyetçiliğinin, millet ve vatan sevdasının millet iradesiyle buluşması, ayrılmamak üzere birleşmesidir.

Ordular hazırlayıp ordular yöneten, çöken bir imparatorluğun enkazı üzerinde devlet kuran, zalimlere karşı mazlumların sığınak ve sözcüsü olan Büyük Millet Meclisi Kahraman, Gazi ve aynı zamanda milli iradenin tecelli ettiği şeref ve onur mekânıdır.

Türkiye’nin kuruluş ilkeleri arasında yer alan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi, bu topraklarda ilelebet devam etmesi gereken bir idealdir. Gelecekte milli egemenlik mirasını devralacak çocuklarımızın 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı en samimi duygularla kutluyor ve geleceğimiz olan çocuklarımıza güzel bir yarınlar bırakabilmek adına tüm benliğimizle çalıştığımızı bilmelerini istiyorum. Çocuklarımızın yüzü daima gülsün istiyoruz, geleceğe umutla bakmalarını diliyoruz. Türk Milleti’nin aydınlık geleceği olarak gördüğümüz çocuklarımızın, sağlıklı, mutlu ve özgür bireyler olarak yetişmeleri ve bu şekilde hayatlarını sürdürmeleri en büyük isteğimizdir. 

Bu düşüncelerle Gazi Meclis’imizin 99’ncu Kuruluş yıldönümünü saygıyla kutluyor, bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bize emanet eden başta Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu Başbuğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İlk Meclis’in tüm mebuslarını, kurucu kahramanları ve vatanımızın bekası için canlarını seve seve veren muhterem şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Gürkan'ın Mesajı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan: “23 Nisan, demokrasi ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı önemli ve anlamlı bir tarihtir.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın mesajında şu ifadelere yer verildi; 

"23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun tüm dünyaya duyurulduğu gündür.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklara hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak, millet iradesini her şeyin üzerinde tutmuştur. 23 Nisan 1920 tarihi sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi değil, aynı zamanda demokrasi ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı tarihtir. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günü, yarının gençleri ve büyükleri olan çocuklara dünyanın ilk ve tekÇocuk Bayramı olarak armağan etmesi, çocuk ve gençlere verdiği önemin en güzel göstergesidir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, dünyadaki çeşitli ülke çocuklarının katılımıyla kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, ülkemizde ve tüm dünyada sevgi ve barışın her zaman daim olmasını diliyorum."


Rektör Karabulut'un Mesajı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabluut, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 99. kuruluş yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını nedeniyle yayınladığı mesajında;  “23 Nisan 1920, dört bir taraftan acımasızca saldırılan vatanı, bayrağı, ezanı ve istikbali için yılmadan mücadele eden, bu uğurda şehit olan aziz milletimizin Anadolu’da yeniden dirilişinin ve şahlanışının tarihidir.” dedi. 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un Türkiye Büyük Millet Meclisinin 99. kuruluş yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesaj şu şekilde:

“Türkiye Büyük Millet Meclisinin 99. kuruluş yıl dönümünü gurur ve coşkuyla yürekten kutluyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını aynı duygularla tebrik ediyorum.

23 Nisan 1920 dört bir taraftan acımasızca saldırılan vatanı, bayrağı, ezanı ve istikbali için yılmadan mücadele eden, bu uğurda şehit olan aziz milletimizin Anadolu’da yeniden dirilişinin ve şahlanışının tarihidir.   

“Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" şiarıyla kurulan ve Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında belirleyici rol ve tarihsel bir sorumluluk üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı Anadolu’nun meşru hak ve vatan müdafaasını tüm dünyaya haykırmasıdır.

Böylesi tarihi bir günün;  İstiklal Harbi'nin Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal tarafından Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan edilmesi çok anlamlıdır.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi;  milletimizin 2023, 2053 ve 2071 idealleri doğrultusunda istikbalimiz ve umudumuz olan çocuklarımıza daha iyi bir gelecek,  daha güçlü ve bilimde dünyada söz  sahibi olmuş bir Türkiye bırakmayı kendisine hedef edinmiştir.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşında canlarıyla bu vatanı bize armağan eden ve tarihimiz boyunca vatanın her karışında yurt savunmasında bulunan kahraman şehit ve gazilerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum. “

Güder'in Mesajı

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıl dönümünü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıldönümünü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, “23 Nisan 1920 tarihi, milletimiz için anlamı ve önemi büyük olan bir tarihtir. Egemenliğin kayıtsız ve şartsız olarak milletin olduğunun kanıtı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı, ulusan egemenliğimizin ilan edildiği, bu günün çocuk bayramı ile taçlandırıldığı gündür. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak armağan ettiği 23 Nisan, Dünyada bir tek ülkemizde tüm çocuklara armağan edilen bir bayramdır. Bu bayramın çocuklara armağan edilmesi de çok anlamlıdır. 23 Nisan, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın milli ve manevi duygularının pekişmesi açısında da önemli bir gündür. Bu gün vesilesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıldönümünü, Türkiye’de bulunan bütün çocuklar başta olmak üzere dünyanın tüm çocuklarının, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Çınar'ın Mesajı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99’uncu yılı nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar; “Milli Egemenliğimizin sembolü, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, bağımsızlık uğruna sergilenen fedakârlıkların timsali olan Gazi Meclis’imizin açılışının 99.yılını büyük bir onur ve gururla kutlamaktayız. En büyük servetimiz olan çocuklarımızı, çağın gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip bireyler olarak yetiştirmeli ve onlara gereken ilgiyi her ortamda göstermeliyiz” dedi.

Başkan Çınar yayımladığı mesajında; “99 yıl önce karanlığa ve tutsaklığa itilmek istenen vatanımızda, Türk tarihinin en büyük ve şanlı mücadelesinin verildiği bir dönemin ardından özgürlük ve bağımsızlığı temel alarak kurulan TBMM, necip milletimizin, vatan ve bayrak sevgisinin, bağımsızlığa olan aşkının yanında başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine örnek olmuş, milli iradenin gerçekleştirilmesi yolunda emsal teşkil etmiştir. 

23 Nisan demokrasinin, milli iradesinin ve millet egemenliğinin en bariz göstergesidir. Millet olarak bizlere emanet edilen çağdaş ve evrensel değerleri muhafaza ederek gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak hepimizin asli görevleri arasındadır.

Bu anlamlı ve özel günün çocuklarımıza armağan edilmesi, Türkiye'nin geleceği olan çocuklarına, gençlerine olan güvenini, umudunu gösterir. Evlatlarımızın araştıran, düşünen, cesur, atılımcı, vatana ve millete bağlı ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmeleri için tüm imkânlarımızı seferber etmiş bulunmaktayız. Çocuklarımızın da bu bilinç, bu ruhla hareket ederek şanlı tarihimizden aldıkları öz güvenle büyük başarılara imza atacaklardır.

Ülkemizin hangi şartlarda, hangi zorluklarla kurulduğunu çocuklarımıza iyi öğretilmesi ve iyi özümsetilmesi yaşadıkları topluma ve ülkemize faydalı olma azimlerini mutlaka artıracaktır.

Bugünün küçükleri, yarının büyükleri olan çocuklarımız; bilimin yol göstericiliğiyle ileride çok daha müreffeh bir Türkiye'yi inşa ederek, dünya barışına önemli katkılar sağlayacak ve kazanan daima aziz milletimiz olacaktır. 

Bu duygularla, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal'i, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis'teki tüm milletvekillerini, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyorum. Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kazgan'ın Mesajı 

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle bir mesaj yayımladı. 
Kazgan, mesajında, “Bağımsızlığımızın ve demokrasimizin güvencesi olan TBMM’nin açılışının ve tüm dünya çocuklarına armağan edilmiş tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Dünya çocuklarıyla beraber her yıl kutlamakta olduğumuz bu anlamlı bayram, sevgi, kardeşlik ve dostluk tohumlarını tüm dünyaya ekmektedir. Ulusun, egemenliğini kendi eline aldığı bu mutlu günde, tüm çocuklarımızı ve gençlerimizi, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkma iradesi içinde görmenin gurur ve huzuru içindeyiz. Milli Mücadeleye önderlik eden bir ruh ile 23 Nisan 1920'de kurulan ve kuruluşunun 99. yılını kutlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi bu gün de aynı inanç ve kararlılıkla ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıyabilmek için çalışmaktadır. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve ülkemizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın milli bilinçle yetişmesi için bu bayram günleri önemli birer vesiledir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bizlere bağımsız ve hür bir ülke bırakan Birinci Meclisimizin cesur ve fedakar üyelerini, bugüne kadar vatan sevgisiyle hizmet veren tüm milletvekillerimizi saygı ve şükranla anıyorum” ifadelerine yer verdi.   

Avşar'ın Mesajı

MHP Malatya İl Başkanı Bülent Avşar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle yayınladığı mesajda,  “Demokrasinin, aziz Türk Milleti’nin bağımsızlığının ve egemenliğinin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıldönümünde, tüm hemşerilerimin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bu anlamlı günü tüm dünya çocuklarına armağan eden Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum.” dedi.

Avşar mesajında daha sonra şu ifadelere yer verdi; 

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 99. Yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nı kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapılarının ilk açtığı gün olması sebebiyle 23 Nisan’ı Dünya çocuklarına armağan ederek Dünya’da bir ilki gerçekleştirmiştir.

Yarınımızın en büyük güvencesi olan çocuklarımızın, Cumhuriyetimizin kurucusu M.Kemal ATATÜRK’ÜN izinde toplumumuzun her alandaki ileri atılımlarına öncülük yapacak, kalpleri vatan ve millet sevgisiyle dolu, görev ve sorumluluklarına yürekten bağlı, çağdaş düşünceli insanlar olarak yetişmesi için ve çocuklarımızın barış ve huzur içinde yaşayacağı bir Ülke bırakmak için çalışmaktan bir an bile vazgeçmeyeceğiz.

Tüm çocuklarımızın ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, sevgi, barış ve huzur dolu bir Dünya’da hep birlikte yaşamayı Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.

Demokrasinin, aziz Türk Milleti’nin bağımsızlığının ve egemenliğinin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıldönümünde, tüm hemşerilerimin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bu anlamlı günü tüm dünya çocuklarına armağan eden Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum.”

Sadıkoğlu'nun Mesajı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşu ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, ''Çocuklarımıza armağan edilmiş olan bu özel bayramda, onlara daha güçlü yarınlar bırakabilmek adına çalışırken, 23 Nisan 1920 ruhunu her zaman koruyacağız." dedi.

“23 Nisan 1920 ruhuyla çözemeyeceğimiz hiçbir sorun, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur” diyen Başkan Sadıkoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Tarihimiz bu konuda çok sayıda örnekle doludur. Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir ilkesiyle çıkılan yolda, ecdadımız birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler vermiş, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır. Milli egemenliği tesis ederek çocuklara hediye eden ilk Meclis, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, bağımsızlık uğruna sergilenen fedakârlıkların timsali olmuştur.

Cumhuriyetimizin kurucusu ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal'i, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını,  Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclisteki tüm milletvekillerini bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyor tüm çocuklarımızın ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.”

Güngör'ün Mesajı

Malatya Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güngör, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

” 23 Nisan 1920 TBMM ‘nin temellerinin atıldığı ve milli iradenin tescil edildiği önemli bir gündür. Aynı zamanda geleceğimizin güvencesi olarak gördüğümüz, özgürlük ve bağımsızlık meşalesini devredeceğimiz çocuklarımızın da bayramıdır. İstiklal Savaşımızın lideri, Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilen 23 Nisan'ın bu açıdan da ayrı bir önemi vardır. Yarınlarda ülkemizin sorumluluğunu devredeceğimiz çocuklarımızın milli ideallerimize sarılmaları, manevi değerlerimizle donanmaları ve dünyaya açık olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur. Biz yöneticilerin en büyük sorumluluklarından birisi de gelecek nesillerimize daha yaşanabilir bir ülke, daha yaşanabilir bir dünya bırakmaktır. Bizlerin onlara bıraktığı manevi değer ile kendilerini geliştirmeleri, araştıran ve sorgulayabilen donanımlı bireyler olarak hayata devam etmeleri en önemli gayretimizdir. Bu inanç ve düşüncelerle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bizlere bağımsız ve hür bir ülke bırakan silah arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyorum”BÜLTEN
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Belediyesi 10 aracı ihale ile satacak

Haberi Oku