Malatya:
Demirbağ: 'cumhuriyetle Birlikte Malatya'ya Önemli Devlet Yatırımları Yapıldı”
İlahiyatçı Yazar Hasan Demirbağ, Cumhuriyetin ilk yıllarında devlet eliyle Malatya’ya önemli yatırımlar yapıldığını ifade ederek, Şeker Fabrikası tekstil ve demir yolları ile Malatya’nın öneminin daha da artmış olduğunu belirtti.

Malatya Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından ‘Malatya Tarihi Okulu’, Eğitimci Hasan Demirbağ’ın ‘Tanzimattan Cumhuriyete Malatya’ konulu sunumu ve akabinde düzenlenen katılım belgesi takdim töreniyle sona erdi.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Salonunda düzenlenen programın açılışında konuşan Kent Konseyi Genel Sekreteri Ali Yıldırım, Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu’nun Malatya adına çok güzel işler ortaya çıkardığını söyleyerek, Orhan Tuğrulcaya ve grup üyelerine teşekkür etti.

Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca ise, geçen dönem “Düşünce Tarihi” konferanslarına yoğunlaştıklarını, bu dönemde Malatya Tarihi ve kültürü hakkında daha fazla birikime sahip olduklarını vurguladı.

İlahiyatçı Yazar Hasan Demirbağ da yapmış olduğu sunumda Malatya’nın coğrafi konumu itibari ile Anadolu’nun kilit noktalarından biri olduğunu, Malatya’nın tarihsel süreç içinde birçok kez el değiştirdiğini ve egemen güçlerin Malatya’yı elde tutmak için çok çaba harcadıklarını belirtti.

1515 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Malatya’nın Osmanlı topraklarına katıldığını, Cumhuriyete kadar Malatya’nın Osmanlı hâkimiyetinde kaldığını söyleyen Demirbağ, Malatya’nın Selçuklular döneminde önemli bir konumda iken Osmanlı Devleti döneminde eski önemini kaybettiğini anlattı. Malatya’nın kaderini Nizip savaşının belirlediğini söyleyen Demirbağ, Osmanlı askerinin Malatya’yı karargah olarak kullanmalarından dolayı 1838 tarihinden itibaren Malatya’nın şimdiki merkezi Aspuzuya taşındığını, bu tarihten sonra Malatya’nın iskanının iyileştiğini daha sonra 1893 depremi ve ardından Malatya’da meydana gelen büyük yangında Malatya’nın ciddi manada tahrip olduğunu belirtti.

Tanzimat’tan cumhuriyet dönemine kadar Malatya’nın değişik alanlarını fotoğraflar ile anlatan Demirbağ, Cumhuriyet döneminde Malatya’nın Anadolu’nun yıldız şehri olduğunu söyledi. Cumhuriyetin ilk yıllarında devlet eliyle Malatya’ya önemli yatırımlar yapıldığını ifade eden Demirbağ, Şeker Fabrikası tekstil ve demir yolları ile Malatya’nın öneminin daha da artmış olduğunu belirtti.

Programın sonunda katılımcılara katılım belgeleri ve Orhan Tuğrulca’nın 3 ciltlik “Malatya Tarih / Kent ve Kültür” kitabı verilirken, Genel Sekreter Av. Ali Yıldırım tarafından da Orhan Tuğrulca’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku