Malatya:
DOKTORLAR TEPKİ YÜRÜYÜŞÜ YAPTI
  BURHAN KARADUMAN

Aile Hekimlerinin acil servislerde nöbet tutmasıyla ilgili TBMM Sağlık Komisyonu'nda kabul edilen torba yasaya tepki için Malatya’da iş bırakan Aile Hekimleri yürüyüş yaptılar.

  Malatya Aile Hekimleri Derneği (MAHDER)  tarafından Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarının acil servislerde nöbetçi olmasını kapsayan torba yasa tasarısını protesto amacıyla Malatya Tabip Odası’nda basın açıklaması yapıldı. Dün iş bırakma eylemi yapan Aile Doktorları, basın toplantısının ardından yürüyüş yaptılar.

 

“DEVLET MEMURU DEĞİLİZ”

  MAHDER Başkanı Dr. Ünal İlhan, “Sağlık Bakanlığı hastane acillerinde aile hekimlerine zorla nöbet tutturarak açık bir şekilde ifade ediyor: Aile Hekimliğini halk sevdi, doktorlar sevdi, Biz sevmedik bitireceğiz. Sayın Bakanın nöbetler için açıkladığı gerekçe tüm meslek grupları için tehdit oluşturuyor. Eğitim !.. Bundan böyle 20-25 senelik Avukatlar, eğitim adı altında başka avukatın yanında okulda aldıkları temel bilgileri tekrar öğrenmeye, mühendisler inşaatlarda eğitime, eczacılar nöbetçi eczaneler de eğitime, öğretmenler başka başka okullarda mesai saatleri dışında hizmet içi eğitime, şoförseniz sürücü kursuna direksiyon eğitimine. Sayın Bakan Hipokrat’a atfedilen bir söz var: primum non nocere  ‘Önce zarar verme!’ Aile Hekimliğine önce zarar verme. Aile Hekimleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlerine bağlı olmaksızın Sağlık Bakanlığı ile idari hizmet sözleşmesi imzalayarak Aile Hekimliği Hizmetleri yani kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı koyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri sunan hekimlerdir. Başka bir deyiş ile Aile Hekimleri, kendilerine kayıtlı kişilere sağlık hizmeti sunmak üzere Sağlık Bakanlığı ile sözleşme imzalamış hekimler olup, sanıldığının aksine devlet memuru veya sözleşmeli personel değillerdir. Aile Hekimlerinin Maliye Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığına tahsis edilmiş herhangi bir kadrolarının bulunmaması nedeniyle Devlet Memurları gibi aylık yani maaş almamakta, sunmuş oldukları Aile Hekimliği Hizmetleri karşılığında Sağlık Bakanlığının 03.5 Hizmet Alımı kaleminden Hak Ediş ücreti almaktadırlar” ifadelerini kaydetti.

 

“KAMU SAĞLIĞINI TEHDİT EDER”

  Dr. İlhan şunları söyledi, “2005 yılında Aile Hekimliğine geçişte aile hekimleri, aile sağlığı elemanlarına ve vatandaşa bu şekilde söz verilmemiştir. Kişiler Birinci Basamak Koruyucu Sağlık Hizmeti sunmak için aile hekimliğini tercih etmişlerdir. Hayatlarını buna göre ayarlamışlardır. Devlete ve hukuka güvenmişlerdir. Yapılan planlama hataları nedeniyle aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına başka özerk bir sağlık işletmesi olan hastanelerde acil nöbeti yükümlülüğü getirilmesi hatanın başka bir hata ile telafi edilmeye çalışılması demektir. Hastanelerde aile hekimlerine eğitim adı altında vatandaşın, halkın sağlığını tehdit edecek dünyada eşi benzeri olmayan uygulamaya imza atmak kamu sağlığını tehdit eder.”

 

YÜRÜYÜŞ YAPTILAR

Tabipler Odası’nda  yapılan basın açıklamasının ardından Aile Hekimleri toplu halde Tabipler Odası’nın önünden, Kışla caddesi, İnönü Kapalı Çarşısı üzerinden İnönü Caddesi üzerindeki Sağlık İl Müdürlüğü binasının önüne kadar sessizce yürüdüler. MAHDER Başkanı Dr. Ünal İlhan,  Sağlık Bakanlığı’nın Aile Hekimlerine yönelik yapmak istediği uygulamadan vaz geçmesi gerektiğini söyledi. Dr. İlhan, Sağlık Bakanlığı’nın başlatmak istediği uygulama nedeniyle dün iş bırakma eylemini gerçekleştirdiklerini ifade etti. Eylem sessiz bir şekilde sona erdi.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku