Malatya:
DSİ 10 Milyonluk Ödeneği Kullanmamış

  GÜLER HAZAR- Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Malatya’daki Taşkın Koruma Projeleri için ayrılan 10 milyon TL ödeneğin 2016 yılının bitimine kısa bir süre kalmasına rağmen harcanmadığı ortaya çıktı. 

Dere yataklarına kurulan Malatya’da sel ve su taşkınlarının önlenmesi açısından büyük önem taşıyan Taşkın Koruma ve Derelerin ıslahı için DSİ tarafından gerekli çalışmaların yapılmaması nedeniyle ödeneğin yılsonunda iadesi gündeme geldi. Derme Kanalı Islahı için 2016 yılı için DSİ tarafından ayrılan 10 milyon lira ödeneğin iade ya da tenkis edilmemesi(azaltılmaması) için hem Büyükşehir hem de Battalgazi Belediyeleri harekete geçti. 

DSİ’nin Derme Deresi’nin ıslahı için ayrılan 10 milyon TL ödeneğin, söz konusu güzergahta yapması gereken revize ve deplase çalışmalarını tamamlamaması nedeniyle iadesinin gündemde olduğu ortaya çıktı. ‘Su tutmayan baraj’ skandalı gibi bu konu da İl Koordinasyon Kurulu’nda Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Karataş’ın DSİ Bölge Müdür Vekili Sait Peker’e sorduğu bir soruyla ortaya çıktı.

Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Karataş, Battalgazi Bölgesinin en önemli sorunlarından biri olan Derme Deresi’nin ıslahı için 2016 yatırım programında 10 milyon TL ödenek ayrıldığını, mülkiyet sorunlarıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli çalışmaların yapılıp DSİ’ye gönderilmesine rağmen bu ödeneğin bugüne kadar kullanılmadığı için iadesinin söz konusu olduğunu hatırlatarak, DSİ’nin ne gibi çalışmalar yaptığını sordu.

 

 

“Bakanlık gölete önem vermemizi istedi”          

     

 

Bölge Müdürlüğü’ne vekaleten bakan Sait Peker, konuya ilişkin ayrıntılı bilgisinin olmadığını söyledi. Peker ayrıca, Malatya’da 3 adet taşkın koruma işinin bulunmasına rağmen Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 1072 gölet projesi kapsamında taşkın korumadan ziyade gölet çalışmalarına ağırlık verilmesini istediğini belirtmekle yetindi.

Vali Mustafa Toprak ise, 10 milyon TL ödeneğin kullanılmasını engelleyen olayın ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi istedi. Bölge Müdür Vekili Peker’den ayrıntılı rapor isteyen Vali Toprak “Bunu not alacaksınız ve 10 milyon tahsis edilmiş bu ödeneğin kullanılmasını engelleyen olay nedir, bunu ortaya çıkaracağız” dedi.

 

 

Büyükşehir yazmış DSİ cevap vermemiş    

               

 

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi tarafından DSİ 9. Bölge Müdürlüğüne 20.09. 2016 tarihide gönderilen yazı ile gelişmelerle ilgi bilgi istenmesine rağmen DSİ’nin bu yazıya yanıt vermediği öğrenildi.  Büyükşehir Belediyesi’nin yazısında “İlimiz Battalgazi ilçesinde bulunan Derme Kanalı’nın güzergah değişikliği ile ilgili olarak DSİ Bölge Müdürlüğü ile imzalanacak protokol için Büyükşehir Belediye Başkanlığına 18. 07.2016 tarih ve 400 sayılı Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla yetki verilmiştir.

Sözkonusu Derme Kanalı’nın taşkın koruma amacıyla revize ve deplase alışmalarının ekte gönderilen güzergah ve boy kesitleri doğrultusunda yürütülerek sonucundan tarafımıza bilgi verilmesi hususunu…”

Büyükşehir Belediyesi’nin  bu yazısına DSİ Bölge Müdürlüğü’nden şu ana kadar herhangi bir yanıt gelmediği kaydedildi. 

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Malatya'da Cadde ve Sokaklar Boş Kaldı

Haberi Oku