Malatya:
'Elazığ ve Malatya özelinde 15 bine yakın hasar ihbarı aldık”

Doğal Afetler Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, “Elazığ ve Malatya özelinde bu deprem dolayısıyla toplam 15 bine yakın hasar ihbarı aldık. Bunların 8 bini yani yüzde 65’i Elazığ, yüzde 30’unun da Malatya’dan olduğunu görüyoruz. Bu ihbarları hemen değerlendirip, çalışmalarımıza başladık. Ödemelerimizi de hızlı bir şekilde yapacağız ve DASK olarak vatandaşlarımızın bu zor günlerinde oluşan bu maddi kayıplarını normal hayata dönmeleri için karşılamak istiyoruz” dedi.

Doğal Afetler Sigortaları Kurumu ile Türkiye Sigorta Birliği, 24 Ocak’ta Elazığ’ın Sivrice İlçesi’nde meydana gelen ve Malatya’da hem can hem de mal kaybına neden olan 6,8 şiddetindeki deprem dolayısıyla Malatya’da sigorta acenteleri ve hasar eksperleriyle bir araya geldi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Doğal Afetler Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, “24 Ocak Elazığ depreminden sonra vatandaşlarımızın ve tabi ki çevre illerden de hissedilen özellikle Malatya’daki etkisiyle de DASK olarak vatandaşlarımızın ve sahadaki sigorta temsilcilerimizin yanında olmak için Malatya ve Elazığ’da olmak üzere bir ziyaret gerçekleştirdik. Tüm DASK ekibi ve Sigorta Birliğimiz ile birlikte sektör olarak burada vatandaşımızın yanında olduğumuzu belirtmek istedik” ifadelerini kullandı.

DASK’ın 20 yıldır faaliyetlerine devam ettiğini dile getiren Güler, şunları kaydetti: “99 yılında Marmara depreminden sonra kurulan DASK, 20 yıldır faaliyetlerine devam etmekte ve gerçekten genel sigortalılık oranına baktığımızda ülke genelinde yüzde 54 oranında bir sigortalılık oranına ulaşmışız. Dolayısıyla bu gerçekten bizim için önemli bir aşama kaydettiğimizi göstermekte. Tabi bu oranın biz, yüzde 100 olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Sigortalılarımıza ulaşmak istiyoruz. Herkesin Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip olmasını istiyoruz. Yaşadığımız bu deprem dolayısıyla da zaten bu farkındalığın önemli hale geldiğini düşünüyoruz. Bölgeler olarak baktığımızda Marmara Bölgesi’nde daha yüksek bir sigortalılık oranının görürken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bu oranların daha düşük gerçekleştiğini görüyoruz. Şuanda yüzde 40 oranlarında. Bu oranların daha da artırılması esas gayemiz.”

Güler, 127 eksperin görevlendirmesinin gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Sivrice merkezli depremden sonra hem Elazığ hem de Malatya’da ve diğer çevre illerden gelen ihbarlar oldu. Biz bu ihbarları, hemen hasar dosyaları oluşturarak eksperlerimize yönlendirdik. Halihazırda şuanda yaklaşık 127 kadar eksperimiz sahada ekspertiz faaliyetlerini yürütmekteler. En kısa süre içerisinde tazminatlarımızı tamamlamayı planlıyoruz. Şuanda halihazırda 2 milyon kadar bir hasar ödemesi gerçekleştirdik. Önümüzdeki haftadan itibaren bu rakamların çok daha ileriye gideceğini ve mart ayı sonuna kadar da bütün tazminat ödemelerimizi gerçekleştireceğimizi planlıyoruz” diye konuştu.

DASK’ın 24 milyar hasar ödeme kapasitesine sahip olduğunu dile getiren Güler, şunları söyledi: “Mali yük olarak DASK, son depremde oluşan zararı ok rahatlıkla ödeyebilecek bir hasar ödeme kapasitesine sahip. Bir depremde 24 milyar TL hasar ödeme kabiliyetimiz mevcut. Onun için biz burada esas olarak afet yönetimine, operasyonları nasıl yöneteceğimize odaklandık. Eksperlerimizi görevlendirdik, onlara üç grup halinde eğitim veriyoruz. İki grup eğitim tamamlandı ve üçüncü grubu da tamamladıktan sonra tüm hasar tespitlerimizi yapacağız.”

Güler, Malatya ve Elazığ’dan yapılan hasar ihbarlarını değerlendirdiklerini ve şuana kadar 2 milyon TL hasar ödemesi yaptıklarını kaydederek, “Elazığ ve Malatya özelinde bu deprem dolayısıyla toplam 15 bine yakın hasar ihbarı aldık. Bunların 8 bini yani yüzde 65’i Elazığ, yüzde 30’unun da Malatya’dan olduğunu görüyoruz. Bu ihbarları hemen değerlendirip, çalışmalarımıza başladık. Ödemelerimizi de hızlı bir şekilde yapacağız ve DASK olarak vatandaşlarımızın bu zor günlerinde oluşan bu maddi kayıplarını normal hayata dönmeleri için karşılamak istiyoruz. Buna ilişkin bütün planlamalarımızı ve çalışmalarımızı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli ise Zorunlu Deprem Sigortası dışındaki hasar ihbarları kapsamında sigorta sektörüne tüm şirketlerin verileri dahil olmak üzere deprem bölgesinden 753 hasar başvurusu olduğunu kaydetti.

Benli, konuşmasında şunları söyledi: “Bu hasarların 473'ü Elazığ'dan, 202'si Malatya'dan, 78'i diğer illerden geldi. Elazığ, Malatya ve diğer illerden gelen toplam 753 hasar ihbarının 355'i konut, 377'si iş yeri, 14'ü kasko ve 7'si ise diğer sigorta hasarlarıydı. Ülke ekonomisi açısından sigortalılık oranının yükseltilmesi ve tüm risklere karşı iş yerlerimizin de teminat altına alınması çok önemli. Sektör olarak depremin ardından DASK ile eksperlerimizi görevlendirdik, sigortalılarımızın yanında olduk hem hasar tespiti hem ödemeler konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Tahminimiz 10 milyon lira civarında ödeme yapacağımız görünüyor. Zaman içerisinde yeni ihbarlarla rakam değişecektir. İki hafta içerisinde 753 hasar ihbarı geldi, 10 milyon lira civarında ödeme yapacağımız öngörülüyor."/FERDİ DURDU

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Malatya'nın Trafik Sorununa bir Neşter...
Malatya Büyükşehir Belediyesi Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Ulaşım Hizmetleri Daire...

Haberi Oku