Malatya:
'Eleştireceksiniz ki biz kendi doğrularımızı bulalım”

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi  ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ kutlama programı geçtiğimiz Cuma günü akşam  Nikah Sarayı’nda gerçekleştirildi. Geceye Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Cemiyet ve Dernek Başkanlarının yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

Gecede bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, gazeteciliğin fedakârlık ve özveri gerektiren bir meslek dalı olduğunu belirterek şunları vurguladı:

“ Hakikaten burada bir fedakârlık var, eğer bunun sonunda bir muhteremlik var ise sonucunda kazanılan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü mükâfatı vardır. Hakikaten o dönem gazete patronlarının gazete çıkarmama kararı alması akabinde toplumun duyu organları olan çalışan gazetecilerimiz ise toplumsal manada kamusal görevini yerine getirme noktasında sorumluluklarının olduğu idraki ile basın adı altında yeni bir gazete çıkarmışlardır. Gazeteler kapalı olduğu üç günlük süre içerisinde basın isminde ki gazete yayımlanmış ve toplumun haber alma hakkı da bu şekilde temin edilmiştir. Biz gazetecilerimizi tarif ederken insan ve toplumla özdeşleştiriyoruz, insanın duyu organları vardır, bu organlar etrafındaki hadiseleri algılar ve kişi kendi açısından bir yol ve rota oluşturur. Toplumun duyu organları da gazetecilerdir, yazılı ve görsel basındır. Sizlerin toplumdaki hadiseleri objektif ve tarafsız bir şekilde kamuoyu ile paylaşmak gibi sorumluluklarınız vardır. Nasıl ki insanların duyu organlarında sorun olduğu zaman insanın rotasında yanlışlıklar çıkarsa basın mensuplarımızın duyu organları sağlıklı çalışmazsa o zaman toplumda sağlıklı bir ortam oluşturamayız. Gazetecilerimizi kamu görevi yapıyor diye tarif etmekteyiz. Malatya’daki basın gerçekten birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu açısından önemli süreçlerden geçti, sergilenen güzel örneklerden dolayı tüm basın kuruluşlarımızı ve gazetecilerimizi tebrik ediyorum ve kutluyorum. Tabii ki eleştiri güzel bir şeydir, eleştireceksiniz ki biz kendi doğrularımızı bulalım, eleştirilerde tabii ki karşılıklı mutabakatı esas almamız gerekmektedir. Bu hassasiyeti muhafaza ettiğine her zaman şahit olduğumuz Malatya basınına ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.” 

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder de konuşmasında  “ ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü öncelikle tebrik ediyorum. İnşallah Büyükşehrimizin önderliğinde bundan sonra Malatya’mızda hem birlik ve beraberliği oluşturma hem de birbirimizden haberdar olma adına bu tür organizasyonlara devam edeceğiz. Basın kuruluşlarımızı ve gazetecilerimizi önemsiyoruz. Gazetecilerimizle belki de en fazla muhatap olan Belediye Başkanlarıdır. Basın mensuplarımızla sürekli karşı karşıya gelip muhabbet, sohbet ediyoruz.Basın mensuplarımızın ne tür sıkıntılar yaşadıklarını çok iyi biliyoruz.Malatya basını elbette olmalı, basınımıza Belediyeler olarak Malatyalılar olarak elbette sahip çıkmalıyız, onların sorunlarının bizim sorunlarımız olarak görüp ona göre davranmamız gerekiyor.Çünkü basın mensuplarımız vatandaşlarımızla bizler arasında köprü vaziyeti görmektedir.Sizlerden isteğimiz bu köprünün sağlam ve sağlıklı olması, iletişimin iyi olması ve akabinde Malatya’ya fayda sağlamak, hayırlı işlerin altına imza atmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

 Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, “ Basın mensuplarımızla bu özel günde bir araya gelmekten ve sohbet etmekten büyük bir onur duyduğumu belirtmek isterim. Bütün basın emekçilerine sağlık, mutluluk, huzur ve başarı dolu yıllar dilerim” diyerek başladığı konuşmasında şunları dile getirdi:

“Biz hizmet için koşarken siz de bizimle beraber koşuyorsunuz, bizdeki gelişmeleri ve hizmetleri topluma anlatıyorsunuz, yaptığımız işleri değerlendirip bize yol gösteriyorsunuz. Sizlerin eleştiri ve tavsiyelerine her zaman değer veriyoruz. Tabii ki yaptığınız iş kolay değil, özellikle sahada çalışan arkadaşların işleri oldukça meşakkatli. Teknolojik gelişmeler kolaylık sağlasa da sizlerin dikkat, gayret ve fedakârlığı olmadan ne bu yayınlar yapılabilir ne de gazeteler çıkar. Bizler beraber yol arkadaşıyız, her daim birlikteyiz, hem bizler hem de sizler 24 saat esaslı çalışıyoruz. Gazetecilik mesleği, onurlu bir meslektir. Bağımsız ve tarafsız bir şekilde; sosyal ve siyasî hayatta yaşanan gelişmeleri, en doğru ve hızlı bir şekilde milletimize ve dünyaya duyurmaya çalışıyorsunuz. Bu konuda yapılacak bir hatanın telâfisi çok zordur. Bir doktorun, tedavi sırasında yapacağı yanlış işlem hastanın sağlığı için nelere sebep olursa, bir gazetecinin hatalı değerlendirmeleri de toplum için aynı sonuçları doğurur. Bunun tam tersi de ülkemizi ileriye taşır, huzur ve güven ortamı oluşturur. Sosyal medya trollerinin cirit attığı, aslı astarı olmayan yalan yanlış değerlendirmelerin dakikalar içinde binlerce insana ulaştırıldığı; algı operasyonlarının ve toplum mühendisliğinin doğru haberin önüne geçtiği bir ortamda, mesleğini seven gerçek gazetecilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Yaklaşık 60 yıldır 10 Ocak’ta gerçekleşen bu tür kutlama programları büyük bir coşku ve güzelliklerle geçmektedir. Büyükşehir Belediyemiz ve Battalgazi Belediyemizle birlikte bu birlikteliğe destek vermek, ön ayak olmak, birlik ve beraberliğimizi daha fazla güçlendirmek adına ortaklaşa düzenlediğimiz bu programda basın mensuplarımızla bir araya gelmekten büyük bir onur duymaktayız. İnşallah bundan sonra bu birlikteliğimizi her türlü platformda beraber devam ettirmeyi, buradaki güzel ortamı işlerimize yansıtarak kentimize ve ülkemize daha güzel hizmetlerde bulunmayı arzu ediyoruz. Tabii ki bu birliktelikten halkımız kazanır, kentimiz kazanır, memleketimiz kazanır ve hep birlikte el ele verirsek gelişiriz ve büyürüz. “  

Kutlama programı, müzik dinletisi ile sona erdi. (Bülten)

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

Küspe kokusu bunalttı, çözüm çabası yok!
Küspe kokusu bunalttı, çözüm çabası yok!

Haberi Oku