Malatya:
'Endişe ile takip ediyoruz”

BURHAN KARADUMAN

 Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin,  17 Aralık’ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yolsuzluk operasyonunun adli boyutunun ayrı tutulması gerektiği belirtilip “Ülke ekonomimize ve güven ortamına verdiği ve vereceği zararlar bakımından, tüm kamuoyu ile birlikte, endişeyle takip ediyoruz”  dedi.

 

‘UCU KİME DAYANIRSA DAYANSIN RÜŞVET İDDİALARI ARAŞTIRILMALI’

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarının kimin tarafından gündeme getirildiğinden çok ucu kime dayanırsa dayansın sonuna kadar araştırılması gerektiğine dikkat çeken MÜSİAD Şube Başkanı Mehmet Balin,  “İşadamları olarak, ülkemizin geleceğine daha fazla yatırım yapabilmemiz için temel beklentimiz; büyük bedeller ödeyerek elde ettiğimiz huzur, güven ve istikrar ortamımızın devamı, daha hızlı ve adil işleyen bir yargı sistemi ve bireysel hak ve özgürlükleri daha da gelişmiş bir Türkiye'de yaşamaktır. Bu çerçevede, Gezi Olaylarından başlayarak, sonuçlarıyla ekonomimize olumsuz yansımaları olan gelişmeleri de, yakinen izliyoruz. Özellikle belirtmek isteriz ki, nerede ve kim tarafından gündeme getirilirse getirilsin, muhtevası ve muhataplarına bakılmaksızın, yolsuzluk ve rüşvet iddialarının sonuna kadar araştırılması, hepimizin ortak arzusudur. Bu sürecin, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkesinden taviz verilmeden, kurumların görev alanları içinde takip edilmesi, zorunludur.

İddialar kapsamında, hukukun temel doktrini olan, masumiyet karinesinin önemine de işaret etmek isteriz. Her olayda geçerli olduğu gibi, söz konusu soruşturmada ismi geçen kişilerin de, peşinen hükümlü ilan edilmiş gibi gösterilmemeleri ve ilgileri yoksa, iddiaların ailelerini de kapsayacak şekilde genişletilmiş gibi gösterilmemesi, toplumsal adalet duygumuzun törpülenmemesi için çok önemlidir.

Cevabını bekleyen en temel soru muhataplarının ve içeriklerinin birbirinden farklı olduğu ifade edilen dosyaların, hangi gerekçeyle birlikte mütalaa edildiği ve birlikte kovuşturma konusu yapıldığı, kamuoyunda cevabını bekleyen en temel soru olarak görülmektedir” İfadelerine yer verdi.

 

‘BORSA DA HİSSE KAYBI 20 MİLYAR DOLARA ULAŞTI’

MÜSİAD’ Şube Başkanı Balin,  açıklamasında, kamuoyunda, 3 ayrı seçim sürecine girildiği bir dönemde, yaşanan gelişmelerin ekonomiye ve siyasal hayata yönelik ciddi bir çalışma olduğu algısı oluştuğu belirtilerek, yaşan olayların özellikle ekonomiye büyük maliyetler yüklediği ifade edildi. Borsa’nın kamuya açık hisse değerinin de 20 milyar dolar geriye gittiğine vurgu yaprak  MÜSİAD’ın açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verdi;

“Ülkemiz, geride bıraktığı 10 yılda, temel hak ve özgürlükler alanında büyük mesafeler kat etmiş, hayata geçirdiği reformlarla, siyasi ve ekonomik istikrar sonucu büyümesini gerçekleştirmiş bir ülke olarak, çok şükür, bölgesinde lider bir konuma gelmiştir. Dünyanın ve özellikle Avrupa’nın en büyük ekonomilerini olumsuz etkileyen küresel ekonomik krize rağmen Türkiye, istikrarlı büyümesini sürdürmektedir.

Ülkemizin Siyasi ve ekonomik kazanımlarını önceleyen bir yaklaşımla, herkesi, bu gelişmeleri bir kez daha değerlendirmeye davet ediyoruz. Kendi Mecrasında Yürüyecek Adli Bir Operasyonun, Ülke Ekonomimize Yansıması böyle mi olmalı? Gündeme ışık tutması için, işadamları penceresinden, söz konusu yolsuzluk iddialarının ardından, tam da FED'in tahvil alımı ile ilgili yeni kararlarını açıkladığı bir süreçte, bazı verilerde yaşanan değişimleri ve bu değişimlerin ekonomimize yüklediği maliyeti, sizlerle paylaşmak istiyorum. Temelinde tamamen adli bir soruşturma olan söz konusu iddiaların ardından, anlaşılmaz bir şekilde, bunun ekonomik beklentilere yansıtılması sonucu, Dolar kuru 2,098 ile, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Kamuya açık olan borsa hisselerinin değeri 20 milyar Dolar geriye gelmiştir. Türkiye 20 milyar Doları kazanmak için bir yıl çalışmak zorunda kalacaktır. Uluslararası arenada ülkemize yönelik algıları, olumsuz yönde etkileyen bir itibarsızlaştırma operasyonunun, belirli çevreler tarafından manipüle edildiği intibası, kamuoyunda yaygın bir kanaat olarak yer bulmaktadır. Bu kanaat, gerekçeleriyle birlikte, hızla ortadan kaldırılmalıdır.

İş dünyası olarak 2023 vizyonuna kilitlendiğimiz bugünlerde, ülkemizin ve evlatlarımızın geleceği için birbirimize daha fazla kenetlenmeli, huzur, güven ve istikrar ortamımıza hep birlikte sahip çıkmalıyız. Daha güçlü Türkiye için hep birlikte çalışmalıyız.”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku