Malatya:
Fırat, 'Bu millet böyle toplumsal acıları asla hak etmiyor”


YENİ MALATYA- Manisa Soma’da 13 Mayıs günü meydana gelen ve  301  madenci yaşamını yitirdiği  maden ocağı faciasıyla ilgili açıklamada bulunan Malatya Demokrat Eğitimciler Sendikası Malatya İl Temsilcisi Veysel Fırat, “Bu millet böyle toplumsal acıları asla hak etmemektedir.” dedi.

Fırat, Soma’da yaşanan facia nedeniyle yaptığı açıklamada, “ Soma Faciası’ndan anlaşılan, ihmalin olabildiğince müsamaha ile yaşamasına izin verilmiş, iş güvenliği ise hiç ciddiye alınmadan üretim miktarı dikkate alınmıştır. Oysa ki mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılmış, ama denetimlerde bunlara hiç dikkat edilmediği, belki de bir işçinin dediği gibi, denetime gelen mühendisler bir keçi yedikten sonra gittiler ise, bu sonucu almaktan başka ne sonuca ulaşabilirdik ki?” ifadelerini kullandı.

Demokrat Eğitimciler Sendikası Malatya İl Temsilcisi Veysel Fırat yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Mevzuatta yaşam odası olarak belirtilmese de yaşam odasını tarif eden bir yerin yapılması gerekiyorken yapılmaması, işyeri sahibinin sahip olduğu ocağı gelip görmemesi, fazla üretimden dolayı tüm işçilere değil de vardiya amirlerine pirim verilmesi, devletin mevzuata uymayan firmalarla ticaret yapması, ticaret yapmayı bırakalım da  işletmenin faaliyetlerini durdurmaması ihmal değil de nedir? İşadamı para kazanmanın peşinde koşar. Eğer o adamda, vicdan ve insanlık yoksa, işçisinin rahatını ve güvenliğini düşünmesini, çalışma standartlarını üst düzeye çıkarmasını beklemek akılsızlık olur. Ancak devletin güçlüye karşı zayıfı; yani patrona karşı işçiyi korumasını, işçinin hakkını patronun vicdanına bırakmamasını beklemek ise doğru aklın beklentisidir. Çünkü işçi muhtaçtır, çocuklarına ekmek götürmek zorundadır. Onların seçme hakkı yoktur, rızıkları için ölümüne çalışırlar haklarının peşinde koşamazlar.

Maden-İş sendikası var ama işçiye yansıyan hiçbir şey yok. Sadece adı var. Fakat işçiye yönelik bir faaliyeti gözükmüyor. 301 işçinin ölümünden sonra bir açıklama yaptılar ki o açıklamayı bu facia fazlasıyla yaptı zaten. Oysaki bu işçilerimiz ölümden kurtulup da sedyeye yatırılırken çizmesini çıkartmak isteyerek kendine değer verilmediğini bilinçaltından ifade ediyor. Ve sendikalar elindeki sivil gücü maalesef emekçiler için kullanmayıp siyasete heba ediyorlar. İşçilerimizin hakkı için mücadele edeceklerine, bağlı bulundukları siyasi uzantılarının çıkarları için mücadele ediyorlar.

Soma faciası bize gösterdi ki, insanımıza değer, iş erbabına verilmiyor. Kendisine para kazandıran işçi, patronun umurunda değil. Devlet çıkardığı kanunları uygulatamıyor. Devletin denetçileri işini hiç iyi yapmıyor. İşçi haklarını koruyacak olan sendikaların böyle bir işlevi kalmamış. Ve maalesef aydın denilebilecek biri var ki, bir partinin mitingine gitmelerinden dolayı bu faciayı ölen işçilere müstahak görüyor.

Bu faciada yaşananlar toplumumuzun acıları paylaşmakta ne kadar vefalı olduğunu, facianın yüzlerce kilometre uzaktaki bir vatandaşın yüreklerini burkup gözyaşlarını akıttığını gördük. Bu millet böyle toplumsal acıları asla hak etmemektedir. Bu millet bunu bir daha yaşamasın.”Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

Sarıbaş’ın, Erdoğan’la servisçi diyalogu...
Sarıbaş’ın, Erdoğan’la servisçi diyalogu iddiası

Haberi Oku