Malatya:
Gençlerin Medya- Dizilere Bakışı ve Beklentileri'  tartışıldı

YENİ MALATYA- Malatya Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen ‘Gençlik ve Malatya’ Çalıştayı’na konuşmacı olarak  İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Babacan katıldı.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen  ‘Gençlerin Medya- Dizilere Bakışı ve Beklentileri’  konulu çalıştaya Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız, İnönü Üniversitesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, bazı Siyasi Partilerin Gençlik Kolları yönetici ve üyeleri ile bazı sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız,  konuşmasında çalıştay ile amaçlarının gençlerin ortak bir konu üzerinden fikirlerini almak ve fikir alışverişinde bulunmak olduğunu belirtti.

Akyıldız konuşmasında ayrıca  televizyonlarda yayınlanan mevcut dizilerin kültürümüzden uzak olduğunu belirterek gençlerin medya ve dizilere bakışının önemli olduğunu ve bunun tartışılması gerektiğini kaydetti.

İnönü Üniverstesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Mehmet Emin Babacan, ilk iki çalıştay konusu ile ulusal ve yerel ölçekte bulunduğumuz toplumu ve coğrafyayı tanıma adına güzel bir noktadan başlanıldığını ifade etti.

Babacan konuşmasında, “Hayatımızın hiçbir alanında iletişimden kopuk bir yaşam süremeyiz. İletişimi hiçbir şekilde yok sayamayız.  Medyanın birey ve toplum üzerindeki etkisi çok büyük. Ülkemizde özellikle son 30 yıllık zaman içinde medyanın bütün araçları ve yönleriyle yadsınamayacak bir etkisi bulunmaktadır. Türkiye’de medyanın arka planında ulaşılmak istenen nokta konusunda halen bir kesinlik söz konusu değildir”  ifadelerini kullandı.

Sinemanın belli bir medeniyetin, hayat tarzının çocuğu olduğunu söyleyen ve sinemayı evrende var olan her şeyin insan aklını merkeze alarak kurgulanan bir medeniyet çıktısı olduğunu belirten Babacan, sinemanın batıdaki varoluş amacını anlatarak, 19.ve 20. yy’da sinemanın batının yaşadığı anlam karmaşasını aşmak için görsel ve imaj üzerine sergilenen bir medya aracı olduğunu 21. yy’da ise bunun yerine sosyal medyanın geldiğini belirtti.

Batı kültüründe insanların yalnızlıktan dolayı sosyal medyayı kullandıklarını ve bu sayede insanlarla iletişime geçtiklerini söyleyen Babacan, bizlerin ise mevcut olan arkadaşlık bağlarımızı ve muhabbetlerimizi sosyal medyaya taşıdığımızı kaydetti.  Bizi bir arada tutan birbirimizden haberdar eden örf, adet, gelenek, görenek, önemli gün ve gecelerimizin olduğuna işaret eden Babacan bizim esas sosyal medyamızın bu olduğunu söyledi.

Sinema ve dizilerin zihnimizde bazı algıları somutlaştırdığı için kalıcı etkisi olduğunu ve bizleri düşünmeden uzaklaştırdığını vurgulayan Babacan,  daha sonra şunları ifade etti:

“ Yaşanabilecek olumlu ve olumsuz yönler baz alındığı takdirde gelişim çağında ki çocukları TV dizilerinden uzak tutmalı, onları hayal ettirmeye sevk edecek masal ve hikayeler anlatılmalıdır. Sinema ve TV dizileri ile yaşam kalıplarımızı oluşturuyoruz. Kültürümüzle uyum sağlamayan birçok olumsuz örnekleri ele alınıyor. Kültürümüzle uyuşmayan diziler toplum içinde gayri meşru bir ortam oluşturmaktadır.    Bize ait yerli bir sinema, dizi ve reklam dili olması gerekiyor.  Yerli bir ufuk, bakış, heyecan ve perspektifin hayatımıza yansıması gerekmektedir.  Dizi ve sinema kültürümüzde değerlerimizi işleyen yönetmen ve senaristlerin sayısı artmalıdır. Küreselleşen dünyada hepimiz  aynı geminin içinde yolculuk ediyoruz.  Şuan gemi kaptanlığında ise tekdüze ve bireysel bir yaşam sunmaya çalışan batı kültürü bulunuyor.  Bizler ve bizden sonra ki kuşakların dirilecekleri onlara bize ait değerlerle bezenmiş bir yaşam bırakmak için çalışmalıyız”  

Bu arada Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından 10 Mayıs Cumartesi saat 12.00’da Kent Konseyi Toplantı Salonunda İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan’ın ‘Sosyal Medyanın Kullanımı ve Z Kuşağı’ konulu çalıştayın düz enleneceği belirtildi.Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

Malatya’ya Grip Aşısı Geldi… Kimlere Yapılacak?
Malatya’ya Grip Aşısı Geldi… Kimlere Yapılacak?

Haberi Oku