Malatya:
‘Gençlik ve Malatya' çalıştayları sona erdi


YENİ MALATYA- Malatya Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen ‘Gençlik ve Malatya’ çalıştayının sona ermesi nedeniyle  değerlendirme toplantısı düzenlendi. 579 üniversite öğrencisiyle yapılan anket çalışmasında öğrencilerin sadece yüzde 22.8’inin düzenli gazete okuduğu belirlendi. Ankete katılan öğrencilerden  yüzde 20’si en çok güvendikleri meslek grubunun öğretmen olduğunu belirtirken bürokratlara güvenenlerin oranı yüzde 1.7’de kaldı.

‘Gençlik ve Malatya’ Çalıştayı Sona  Erdi

‘Gençlik ve Malatya’ çalıştayının sona ermesinin ardından  Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda değerlendirme toplantısı yapıldı. Değerlendirme toplantısını Gazeteci- Yazar Mehmet Zeki Dinçarslan, Rehber Öğretmen İlyas Sucu, Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Siyasi Parti Gençlik Kolları, Sivil Tolum Kuruluşlarında temsilciler de katıldı.

Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız, yapılan dört çalıştay hakkında genel bir bilgilendirme yaptı. İlk çalıştayda Tarihçi Yazar Orhan Tuğrulca tarafından ‘Gençlerin Şehir Algısı Ve Şehirden Beklentileri’ konusu ile şehrin insana benzediğini bu yüzden çok önemli olduğunu,  Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım tarafından ‘Gençlerin Türkiye Algısı Ve Türkiye’den Beklentileri’ konulu çalıştay oturumunda vizyonu geniş kendi işinde iyi olan bir gençlik vurgusunu ele aldıklarını, İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Babacan’ın ‘Gençlerin Medya – Dizilere Bakışı Ve Beklentileri’ konusunda tiyatro ve sinemanın toplum çıktısı olduğunu ve gerekli önemin verilmesi gerektiğini,  İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan’ın ‘Sosyal Medyanın Kullanımı ve Z Kuşağı’ konusu ile de kuşaklar arası farkları öğrenmiş olduklarını ifade etti.

Akyıldız, çalıştay sonunda oluşturulan raporlar ile sorunları ve çözüm önerilerini ele aldıklarını raporları kitapçık olarak kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

Anket Sonuçları

Değerlendirme toplantısında 579 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan anket sonuçları da ele alındı.

Öğrencilere gazete okuma alışkanlığı ile ilgili yöneltilen soruda %22.8’i düzenli gazete okurken, % 62’lik dilimin rast gele gazete okuduğu gözlemlenmiş oldu. Öğrencilerin % 19’u en az haftada bir kitap okuduklarını söylerken, %34,2’si arada bir kitap okuduklarını söylemişler. ‘Günlük internete girer misiniz?’ sorusuna % 82’lik dilimi evet derken, % 18’i internete girmediklerini belirtmiş.

Öğrencilerin %18’i herhangi bir sivil toplum kuruluşuna üye olduğunu belirtirken, %67’lik dilimi ise herhangi bir STK’ya üye olmadıklarını, yine hangi meslek grubuna daha çok güveniyorsunuz sorusuna %20’lik dilimle öğretmenler olurken, öğrenciler %1,7’lik dilimle bürokratlara güvenmediklerini belirlediler.

Kent Konseyi Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Duygu Sağlam, çalıştayların önemli olduğunu belirterek “Aslolan sorunların farkında olmaktır” dedi. Yürütme Kurulu üyesi Münire Koyun, yapılan çalıştaya katılımcıların istikrarlı bir şekilde katılmalarının mutluluk verici olduğunu söyleyerek, “Fikir ayrılıkları olmasına rağmen, birbirimize saygı duyarak ortak bir paydada buluşmamız çok önemli” ifadelerini kullandı.

 Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

"29 Ekim 1923, tarihi bir cevaptır"
"29 Ekim 1923, tarihi bir cevaptır"

Haberi Oku