Malatya:
'Halk ve devlet arasında barış köprüsü”

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Malatya Valisi Aydın Baruş’u ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti.

Halkla Buluşuyor Programı çerçevesinde Malatya’ya gelen Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ve kamu denetçileri, Malatya Valiliğini ziyaret etti.

Vali Aydın Baruş ile istişarelerde bulunan Malkoç, ”Kamu Denetçiliği Kurumu Türkiye’nin en yeni, en genç, en dinamik kurumlarından bir tanesi. Bir yönüyle halk ve devlet arasında barış köprüsü, devlet ve milletimizin kucaklaşmasını temin eden bir kurum. Kamunun bir çok hizmetleri var. Bu hizmetlerin işleyişi esnasında veya kamu hizmeti veren arkadaşlarımızın eksiklerinin esnasında vatandaşımızın ortaya çıkarılabilecek şikayetlerini, mağduriyetini gidermek için böyle bir kurum ihdas edilmiş. Kamu Denetçileri Kurumu işleyişi çok hızlı ve herhangi bir ücret alınmıyor, başvurusu çok kolay. Biz Ankara’da şikayetleri alıp inceleyip verdiğimiz kararlarla idareye rehberlik, danışmanlık yaptığımız gibi halkında avukatlığını yapıyoruz. Bunun yanı sıra hem illerde halkı dinlemek hem de sayın valimiz gibi diğer yöneticileri dinlemek ‘hizmetler nasıl gidiyor, aksayan yerler var mı, yok mu’ bununla ilgili il programları düzenliyoruz. Bir bakıma Türkiye’de insanımız nasıl, şikayeti var mı, memnuniyeti var mı, daha iyisinin olması için görüş ve temennileri neler bunları alıp raporlayıp ilgililere, bakanlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza iletmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini de belirten Malkoç, “Türkiye çok dinamik, hareketli bir ülke. Bu hem coğrafyasını hem tarihini hemde kültürün den geliyor. Bu coğrafyanın bize yüklediği sorumluluklar var. Cumhurbaşkanımız şu anda dünyanın en tecrübeli lideri, Türkiye’nin etrafında olup bitenleri en iyi analiz eden liderimiz. İnşallah huzur içerisinde, barış içerisinde yaşarız bu millet her şeyin en iyisine layıktır. İçer de ve dışarı da Türkiye’nin huzurunu, barışını, güvenliğini temin eden kolluk kuvvetlerimize, polisimize, Türk Silahlı Kuvettlerimize özellikle bu son gelişmelerde Allah’tan üstün başarılar, kazasız belasız hizmetler diliyorum” dedi.
Malkoç ayrıca Malatyaspor’a da başarı diledi.

Valisi Aydın Baruş ise Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a ziyaretten dolayı teşekkür ederek, “Biz kamu hizmetlerinde vatandaş memnuniyetini esas alarak yaptığımız iş ve işlemleri yerine getiriyoruz. Fakat bu işlemlerden bazen madur oluyor, vatandaşlarımızın bu iş ve işlemlerden olumsuz etkilenmesi neticesinde haklarını hukuklarını aramak için bazı mekanizmalar kullanabiliyor. Bu bazen mahkeme yolu olabiliyor bazende idari yollarla şikayette bulunabiliyor. Kamu Denetçiliği Kurumu idarenin iş ve işlemlerine karşı idari yola başvurma anlamında vatandaşımıza son derece yardımcı olabiliyor. Bu kurum almış olduğu kararlarla aynı zamanda biz idareciler anlamında da yol gösterici oluyor” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesini Ziyaret

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç ile çok eskiye dayanan bir hukuklarının ve arkadaşlıklarının olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya insanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehrin adıdır. İlk devlet hayatının ilk bürokrasi hayatının başladığı, ilk hak ve hukukun yeşerdiği filizlendiği topraktır Malatya. Ombudsmanlığın başında bulunan Sayın Başkanın böyle bir medeniyet şehrinde kadim bir şehirde bu anlamda hem Sivil Toplum Kuruluşları ile yapacağı görüşmelerde hem adalet mekanizmasının işleyişi ve toplumun bilgilendirilmesi noktasında Malatya’yı ziyaret etmelerinden ve yapacakları çalışmalardan dolayı kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Malatya’da bulunmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını belirten Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç ise yaptığı konuşmada, “Türkiye çok güzel bir ülke her ilin her bölgenin ayrı ayrı güzellikleri ve zenginlikleri var. 81 ilde bölge merkezi niteliğinde olan illerimiz var. Bunların başında da Malatya geliyor. Dinamik, hareketli kültürlü, bilinçli ne istediğini bilen insan yapısı, fevkalade zengin bir coğrafyası ve tarihi birikimi olan bir il Malatya. Yakın tarihimizde de önemli devlet ve siyaset adamları yetiştirmiştir. Malatya ziyaretimizde, insanlarımızın kamu hizmetlerinden memnun olup olmadıkları, istekleri, arzuları ve talepleri nelerdir bunları toplumumuzun farklı kesimlerini dinlemeyi amaçlamaktayız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Şeref Malkoç’a Arslantepe höyüğünde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tarihteki ilk kılıcın birebir kopyası ile kayısı hediye etti. Malkoç ise Başkan Gürkan’a işlemeli porselen ile kitap hediye etti. (Bülten-İha)

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

'Banazı Karası Üzümü’ Coğrafi İşaret...

Haberi Oku