Malatya:
İmzayı Attı, Sonra ‘Formalite' Deyip Vazgeçti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel ilgisi ve talimatı ile geçtiğimiz yıl kurulan ve Malatya’nın yetiştirmekle gurur duyduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı, hemşehrimiz merhum Turgut Özal’ın adını taşıyan Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ), kuruluş sürecindeki sıkıntıları aşması için bir çok kamu kurumundan  destek görürken, Battalgazi Belediyesi’nin son meclis toplantısında aldığı karar, üniversitenin gelişmesini engellemeye yönelik ‘özel bir çaba’ olduğu iddialarına yolaçtı.

Battalgazi Belediyesi’nin Ağustos ayı Belediye Meclisi toplantısında, Hanımınçiftliği’ndeki eski belediye binasının üniversiteye devrinden vazgeçilmesi yönünde alınan meclis kararı, bu iddiaların somut göstergesi oldu.

Battalgazi Belediye Meclisi, önceki gün yapılan Ağustos ayı toplantısında, Selahattin Gürkan’ın başkanlığı döneminde Belediye Meclisi kararıyla Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne tahsis edilen kapatılan Hanımınçiftliği Belediyesi’nin hizmet binasını, üniversiteden alarak Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne tahsis etti. Karar, oy çokluğu ile kabul edildi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in yönlendirmesiyle alındığı ileri sürülen söz konusu belediye meclis kararına ilişkin süreçteki asıl garipliği ise, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ile Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder arasında, geçtiğimiz Temmuz ayında bir protokol imzalanması ve bu protokolle, Selahattin Gürkan döneminde alınan tahsisi kararının bu defa iki devlet kurumu arasında hukuki sözleşmeye dayandırılmış olması oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Malatya heyetlerini Ankara Beştepe’deki kabullerinde “Merhum Özal adını taşıyan 2. Devlet üniversitemizi Malatya’da kurduk. Bundan sonra hem biz destek olacağız,  hem de Malatya halkı ve kurumları bu üniversitemizin gelişmesi ve büyümesi için katkı sunmalıdır” şeklindeki sözleri ile Malatya’daki devlet kurumlarına destek talimatı verdiği biliniyor olmasına karşın, Battalgazi Belediye Meclisi’nin aldığı bu karar ve Başkan Güder’in tavrı, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne “çelme takmak”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Turgut Özal Üniversitesi üzerindeki hassasiyetine “muhalefet yapmak” olarak yorumlanıyor.

Meclis kararına ve kendi imzaladığı protokole ‘formalite’ dedi

Selahattin Gürkan dönemi belediye meclisinin Malatya Turgut Özal Üniversitesi için yasal zeminde aldığı bina tahsis kararını yok sayan belediye meclis toplantısına başkanlık yapan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in toplantıdaki tavrı ve binanın devrine neden olan ‘Meclis kararı ve protokole’ formalite demesi ise şaşkınlığa neden oldu. Vatandaşın oyu ile seçilen üyelerden oluşan Belediye Meclis üyelerinin kararına ve Turgut Özal Üniversitesi ile kendi imzaladığı protokole ‘Formalite’ demesi, ciddiyetsizlik olarak nitelendirildi.

Hanımınçiftliği Belediyesi binasının, Şubat ayında alınan meclis kararına dayanılarak, bir ay önce Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un imza koyduğu protokolle süreli olarak üniversiteye devredilmesine karşın, söz konusu binanın bir ay sonra hukuka ve usule aykırı biçimde üniversitenin elinden alınarak Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne verilmesi Battalgazi Belediye Meclisi’nde tartışmalara yol açtı.

Söz konusu gündem maddesinin görüşülmesi sırasında, İYİ Partili Meclis Üyesi Mehmet Ali Görgeç, söz alarak toplantıyı yöneten Başkan Osman Güder’e “Daha önce bu bina Turgut Özal Üniversitesi’ne devredilmişti. Siz de bununla ilgili protokol yaptığınızı açıklamıştınız. Ne oldu da karar değiştirdiniz?” şeklinde bir soru yöneltti.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Meclis Üyesi Mehmet Ali Görgeç’in bu sorusuna, bir ay önce Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ile birlikte imza koyduğu resmi protokol (sözleşme) sözleşmesine attığı imzayı inkar edercesine “Zaten orada kâğıt üzerinde formalite bir tahsis vardı” dedi. Güder, söz konusu binanın Selahattin Gürkan’ın Battalgazi Belediye Başkanlığı döneminde aldığı meclis kararını da unuttu.

Tahsis kararı için “Bu fikirden vazgeçtik ve tahsisi iptal ettik” diyen Güder, vazgeçme gerekçesini “Tabi biz onlarla konuştuk, 1.5 milyonluk bütçe gitmesi hasebiyle kaynak bulmaları para bulmaları belki 1 yılı aşacak veya 2 yıla yaklaşacak.  Ve ondan sonra kaynak bulacaklar, bu kez fakülte açmaları için hoca bulmaları gerekecek ve bu sürecin çok uzayacağını düşünerekten bu fikirden vazgeçtik ve tahsisi iptal ettik. Zaten orada kâğıt üzerinde formalite bir tahsis vardı” şeklindeki sözlerle izah etmeye çalıştı.

 6 Şubat 2019 tarihli meclis toplantısında Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne tahsis edilmişti

Malatya’nın büyükşehir statüsüne kavuşmasını sağlayan 6360 Sayı ve 2012 tarihli kanunun öngördüğü şekilde, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerle fiilen kapatılan belde belediyelerinden biri olan Hanımınçiftliği Belediyesi’ne ait hizmet binası, sınırları içinde kaldığı Battalgazi Belediyesi’ne devredilmişti.

Devredildiği günden bu yana, yani 5 yıldır boş bırakılarak işlevsizleştirilen söz konusu bina, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulmasından sonra, üniversite yönetimi dönemin Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile görüşerek, üniversiteye bağlı meslek yüksek okullarından birinin bu binada eğitime devam etmesi için, binanın üniversiteye tahsis edilmesi için talepte bulunmuştu.

Selahattin Gürkan bu talebi yerinde bularak, talebi Şubat 2019 Belediye Meclisi gündemine aldı ve Belediye Meclisi’nin 6 Şubat 2019 tarihli oturumunda yapılan müzakerelerin ardından söz konusu gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi ve Hanımınçiftliği Belediyesi’nin atıl haldeki binası, eğitim mekanlarına ihtiyaç duyan Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne tahsis edildi.

Güder daha Temmuz ayında, binanın üniversiteye tahsisini öngören protokole (sözleşme) imza koymuştu

Osman Güder’in 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Battalgazi Belediye Başkanlığı’na seçilmesinden sonra, 3 Termmuz 2019 tarihinde Osman Güder Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Bu ziyarette, kuruluş aşamasındaki Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne destek vereceklerini, üniversitenin Battalgazi ilçe sınırları içinde olmasının sorumluluklarını ayrıca arttırdığını söyleyen Osman Güder, Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ile birlikte, Şubat ayında alınan meclis kararına dayanılarak hazırlanan Hanımınçiftliği Belediyesi’nin süreli olarak üniversiteye tahsisini öngören protokole imza koymuştu.

Güder, bu sırada yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Bizim için sevindirici olan başka bir yönü ise ikinci üniversitemizin de Battalgazi Bölgemizde olması. Battalgazi Bölgemizin arzulanan yaşanabilir bir ilçe haline getirme adına elimizden gelen çabayı gayreti sarf ediyoruz.  Rektör Hocamız, burada iki tane fakültenin olduğunu ifade ettiler. Biz şöyle temenni ediyoruz; inşallah başka fakülteler de Battalgazi Bölgemizde kurulur, burada eğitim görürler.  Şehri yönetirken şehrin değerleri ile beraber şehri yönetmek gerekiyor. Takdir edersiniz ki üniversiteler en önemli ana etmenlerden bir tanesidir. Battalgazi’mizi güzelleştireceksek üniversitemiz ile beraber çalışarak hem belediye olarak hem üniversite olarak işbirliği içerisinde çalışmalarımız bugüne kadar devam etti,  inşallah bundan sonra da aynı şekilde devam edecek. Rektör Hocamızın da söylediği gibi Hanımınçiftliği bölgemizde bulunan daha önce Hanımınçiftliği Belediye binası olarak kullanmış olduğu bir yer var, hocam bu bölgede yeni bir fakülte kurma adına buranın kendileri için gerekli olduğunu burada öğrencilerimize yeni bir fakülte açarak o binayı kullanmak istediğini ifade ettiler. Biz de Gençlik Spor İl Müdürümüz ile bu bölgedeki fakülteyi açma adına bugün buradayız. Rektör Hocamın buraya atanmasından dolayı emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.  Hakikaten Rektör hocamız gerek İnönü üniversitesindeyken yapmış olduğu çalışmalar daha sonra Ankara’daki üniversitede yapmış olduğu çalışmalarla özellikle alternatif tıp alanında yapmış olduğu çalışmalarla özelde Malatya’mıza ve Türkiye’mize çok büyük destekler hizmetler oldu. İkinci kurulan üniversiteyi Malatya’da oturtma anlamın da gerekli girişimlerde bulundu. Bu çabalarında dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.  Yapacağımız bu protokolünde özelde Battalgazi’miz, Malatya’mız, Memleketimiz için hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum”.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt’ta Kar Mücadelesi
Yeşilyurt’ta Kar Mücadelesi

Haberi Oku