Malatya:
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ANLATILDI
 

FERDİ DURDU

   Malatya Lokantacılar Odası tarafından düzenlenen program kapsamında, lokantacı esnafına “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” hakkında yetkililer tarafından detaylı bilgiler verildi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından iş sağlığı ve güvenliği için alınacak tedbirler ile çalışanların daha mutlu ve işletmelerin daha verimli olabilmesi amacıyla çıkarılan “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” hakkında Malatya’da hizmet veren lokantacı esnafına bilgiler verildi.

 

-BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA YOĞUN KATILIM OLDU-

  Lokantacılar Odası tarafından düzenlenen ve Halidi Danışmanlık tarafından verilen bilgilendirme toplantısına yoğun bir katılım oldu.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı İsmail Gerim tarafından hazırlanan bilgilendirme sunumu kapsamında, Kimya Mühendisi Esma Hoşhan Özgül ile İş Güvenliği Uzmanı Mehmet Eyüp Boybay, esnafları bilgilendirdi.

 

“BU TÜR EĞİTİMLERİ ÖNEMSİYORUZ”

  Bilgilendirme toplantısı öncesinde açılış konuşmasını yapan Malatya Lokantacılar Odası Başkanı Zeki Tuna, bilgilendirme toplantılarını çok önemsediklerini ifade ederek, “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” hakkında gerçekleştirilen toplantıya katılımın yoğun olmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi.

  Tuna, “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile ilgili lokantacı esnafına detaylı bilgiler verildiğini kaydederek, bunun sadece toplantıyla kalmayacağını, yetkililerin iş yerlerinde de bu bilgilendirmeleri yapacağını vurguladı.

 

“KREDİYE YOĞUN BİR TALEP OLDU”

  Tuna’nın ardından söz alan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren, kooperatif kredilerine 2013 yılında yoğun bir talep olduğuna dikkat çekerek, her zaman esnafların emrinde oldukları ifade etti.

  Evren, esnafların uygun olan krediden faydalanmaya davet ederek, “Kooperatif kredilerine, hükümetin yüzde 5’lere düşürmesiyle beraber 2013 yılında talep çok oldu. İş yerlerini yenilemek isteyenler için kredi çok caziptir. Krediden faydalanmak isteyen esnaflarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

 

“ESNAF İÇERİSİNDEN ENCÜMEN OLMASINI İSTEYİN”

  Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Malatya Esnaf ve Sanatlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatya’nın büyükşehir olduğunu kaydederek, esnafın içerisinden encümenlerin bulunması gerektiğini dile getirdi.

  Keskin, siyasilerin esnaflar içerisinden encümen almak zorunda olduklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Malatya artık büyükşehir oldu. Ağlamayana mama yok. Sizden istediğim tek bir şey var. Milletvekilleri sizlere geldiği zaman esnafın içerisinden encümen istediğinizi söyleyin. Mert, delikanlı, kendini satmayacak, emin insanları kendi içerinizden seçeceksiniz. Ben asla ve asla aday değilim. Encümen adayı da değilim. Birlik ve beraberlik içinde olursak siyasiler bizden encümen almak zorunda olacaklar. Sizlerden böyle bir isteğim var. Bunu mutlaka yapın.”

 

“ARKADAŞLARIMIZ İŞ YERLERİNİZE DE GELECEK”

  Keskin, “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” hakkındaki bilgilendirmelerin iş yerlerinde de yapılacağını belirterek, “Yasa çıktı. Boynumuz kıldan ince. Çünkü bunun kaçışı yok. Yarın kapınıza dayanacaklar. Bu nedenle bu eğitimler büyük önem arz ediyor. Yoksa 4 bin 500 TL ceza ödeyeceksiniz. Bu nedenle arkadaşlarımız sadece burada değil, iş yerlerinize de gelecek bu bilgilendirme çalışmalarını sürdürecekler” şeklinde konuştu.

 

“ÇARŞI ESNAFI ASIRLARDIR BİTMEDİ, BİTMEYECEK”

  Çarşı esnafının gerek vatandaşlar gerekse de mahalleler açısından önemli bir yerinin olduğuna dikkat çeken Keskin, “Sadece İstanbul’da 60 alış veriş mağazası kapandı. Yerlerine dershane ve farklı şeyler yapılıyor. Kapanmaya da devam edecek. Ama bugün çarşı esnafı bitmedi, bitmeyecek. Bu gelenek asırlardır devam ediyor. Çünkü dürüstlük ve mertlik bizde; özellikle emin insanız. Sokaklarda, caddelerde adresiz. Bir kız ya da çocuk evlenecekse, mutlaka bir esnaftan sorulur. Bu geleneği kaybetmeyelim. Gençlerimize bunu aşılayalım. Ben bu toplantıda da birçok genç arkadaşımızı gördüm ve çok mutlu oldum. Bu geleneği hep birlikte yaşatalım ve değerlerimize sahip çıkalım” dedi.

 

-BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA KANUN DETAYLI OLARAKL ANLATILDI-

  Yapılan konuşmaların ardından Kimya Mühendisi Esma Hoşhan Özgül ile İş Güvenliği Uzmanı Mehmet Eyüp Boybay, lokantacı esnafına “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” hakkında detaylı bilgiler verdi.

  İş Güvenliği Uzmanı Mehmet Eyüp Boybay, bilgilendirme toplantısında kanun ile ilgili olarak, şunları söyledi: “İş sağlığı ve güvenliği konusu ilk kez müstakil bir kanunda ele alındı. Kamu ve özel sektör ayrımı gözetmeksizin tüm çalışanlar kanun kapsamına alındı. Kuralcı bir yaklaşım yerine önleyici yaklaşım esas alındı. İşyerleri, yapılan işin niteliğine göre tehlike sınıflarına ayrılıyor. İş kazalarını ve meslek hastalıklarını önleme adına önceden risk değerlendirmesi yapılacak. Çalışanlar belli aralıklarla sağlık gözetiminden geçirilecek. İş kazaları ve meslek hastalıklarının kayıtları daha etkin ve güncel hale getirilecek.”

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku