Malatya:
'İslam coğrafyasında demokrasi güçlenecek”


FERDİ DURDU
   Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Müslümanlara demokrasiyi yakıştıramayanların olduğunu ifade ederek, İslam Coğrafyasında demokrasinin güçleneceğini söyledi.

  AK Parti Malatya İl Teşkilatı tarafından Havuzbaşı’nda verilen iftar yemeğine katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Suriye’de halkın iradesine dayanmayan yönetimin halka zulmettiğini ifade ederek, “Allah, insanı vatanından, evinden ve yurdundan uzak hale düşürmesin. Gerçekten zor bir durum. Suriye’de yaşananları hep birlikte görüyoruz. Zalim bir yönetim, diktatör bir yönetim, halka ve halkın iradesine dayanmayan bir yönetim halkına zulmediyor. Ve burada yüz binlerce insan gelip Türkiye’ye sığındı. Ben şuna yürekten inanıyorum; belki kısa vadede bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Suriye’de, Mısır’da ve başka ülkelerde sıkıntılar yaşanıyor. Fakat bunlar yeniden doğan bir coğrafyanın doğum sancılarıdır” dedi.

 

“GÜÇLÜ DEMOKRASİLER OLACAK”

  Yılmaz, İslam dünyasında güçlü demokrasilerin olacağına inandığını kaydederek, şunları söyledi: “Dünyada her tarafta demokrasi varda, Ortadoğu’da niye olmasın? Mısır’da niye olmasın? Suriye’de niye olmasın? Latin Amerika’dan Asya’ya birçok ülkede halka dayalı rejimler oluyor da, İslam dünyasında niçin olmasın? Bunu engellemek isteyenler ne yaparsa yapsınlar eninde sonunda bu coğrafyalarda da daha güçlü demokrasiler olacak, halka dayalı yönetimler güçlenecektir. İşte o zaman Türkiye’nin bugün ki tavrı ve asil duruşu çok daha iyi takdir edilecek. Bazıları Müslümanlara demokrasiyi yakıştıramıyorlar. Müslümanların yaptığı seçimlerde iş başına gelenlere maalesef hak ettiği saygıyı göstermiyorlar. Bunu daha önce Cezayir’de gördük, Filistin’de gördük, şimdi Mısır’da görüyoruz. Ama bunlar geçici dönemlerdir. Bu coğrafyalarda da demokrasi güçlenecektir.”

 

“TÜRKİYE YOLUNA DEVAM EDECEKTİR”

   Türkiye’nin gelişmesinden ve büyümesinden hoşlanmayan kesimlerin olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Türkiye, nüfusunun çok büyük bir çoğunluğu Müslüman olan; demokratik bir ülke olarak, hızla kalkınan bir ülke olarak aslında bütün dünyaya şunu gösteriyor; İslam ile demokrasi pekala birlikte yaşayabilecek, bir arada gidebilecek sistemlerdir. Bunu görmek istemeyenler, Türkiye’ye baksınlar. Aslında birazda bu yüzden Türkiye’nin başarısını gölgelemeye çalışıyorlar. Uluslar arası medyanın son aylarda yaptığı şeyleri kasıt dışında izah etmek mümkün değil. Kendi ülkelerinde yaşanan hiçte önem atfetmedikleri bir takım hadiseleri saatlerce canlı yayınla dünyaya veren, adeta Türkiye’yi dünyaya çok farklı bir şekilde yansıtmaya çalışanlar, Türkiye’nin bu başarısını çekemeyenlerdir. Türkiye’nin güçlenmesinden ve gelişmesinden hoşlanmayanlardır. Ama Türkiye kim ne yaparsa yapsın yoluna devam edecektir” diye konuştu.

  AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ise, AK Parti iktidarları döneminde Türkiye’de devrim niteliğinde hizmetlerin yapıldığını kaydederek, “Bizim hizmet anlayışımızda kişinin rengine bakarak, ayrımcılık yoktur. Hiç kimsenin diline, inancına bakıp ötekileştirmeyiz. Hiçbir inancın diğerine baskı kurmasına asla razı olmayız. Bizim için esas olan kişi hak ve özgürlükleri, barış, kardeşlik ve dayanışmadır. Haktır, hukuktur ve adalettir” dedi.

  Öte yandan AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a kayısı takdim etti. Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

‘Hele biz bir yıkalım da..’ dediler O binayı...
Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, herhangi bir proje dahi hazırlamadan yıkım sürecini başlattığı...

Haberi Oku