Malatya:
‘İyi Tarım Uygulaması' değerlendirdi

YENİ MALATYA- Vali Vasip Şahin başkanlığında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile diğer  yetkililerin katılımıyla yapılan Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı toplantısında ‘İyi Tarım Uygulamaları’ konusu ele alınarak değerlendirildi

Yapılan toplantıya ilişkin olarak kamuoyuna yapılan açıklamada, “Dünya nüfusunun artışıyla birlikte,  gıda ihtiyacının giderek artması tarımsal üretimlerde, hedefin kaliteden çok miktarsal artışa yönelmesine neden olmuştur. Günümüzde bilinçli tüketicinin seçici ve kaliteyi arayan eğilimi gıdaların güvenliğinin daha fazla sorgulanmasına neden olmuştur. Tüketicilerin seçiciliğinin artmasıyla, kaliteyi istemesi ve tercih etmesi tarımsal üretimde tarladan sofraya kadar olan zincirde gıda maddelerinin izlenebildiği, her aşamasında gözlemlenmesi ve sonucunda  tarafsız ve bağımsız  Kontrol Ve Sertifikasyon kuruluşlarca belgelendirmesini gerektirmiştir. İyi Tarım Uygulamaları (İTU )  bu amaçla 2007 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılmıştır.” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“İyi tarım uygulamalarının Malatya’da  ve bölgemizde özellikle kayısıda başlatılıp yaygınlaştırılması için bölgemizde büyük eksikliği hissedilen sertifikasyon şirketi ihtiyacını karşılamak  amacı ile Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfının bir iştiraki olan Kayısı Uygunluk belgelendirme  Ltd. Şti. 09.01.2013 tarihinde bakanlık izinlerini ve 08.04.2013 tarihinde akreditasyon işlemlerini tamamlayarak ilimiz ve bölgemizde İyi Tarım Uygulamaları sertifikasyonu alanında  hizmet vermeye başlamıştır.

2013 yılı üretim sezonu içerisinde Malatya’da  206 üretici 15.500 dekarlık bir alanda İyi Tarım Uygulamaları  yaparak ürünlerini belgelendirmiş ve 380.000.00 TL lik hibe almaya hak kazanmışlardır. Hibe almaya hak kazanan üreticilerin geçici listeleri  2 Mayıs 2014 tarihi itibari ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından  muhtarlıklarda askıya çıkarılmıştır.

 

12.04.2014 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile 2014 yılı üretim sezonunda yapılacak İyi Tarım Uygulamaları  hibe miktarı yüzde yüz artışla   dekara 50.00 TL olarak belirlenmiştir.”

 

Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı toplantısına ilişkin yapılan açıklamada daha sonra şöyle denildi:

“ Kayısı Uygunluk Belgelendirme Ltd. Şti. olarak 2014 yılı üretim sezonu için 2013 yılı üretim sezonunun bitmesi ile beraber çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışmalar;  ilçe gezileri  ,ziraat odalarında yapılan toplantılar ,üreticilerle yapılan toplantılar , üreticilerin bire bir telefonla bilgilendirilmesi şeklinde gerçekleşmiştir. Yapılan bu çalışmalar ile 2014 üretim sezonunda İyi Tarım Uygulamaları gurup sertifikasyon belgelendirmesi yapmak üzere Akçadağ Ziraat Odası, Darende Ziraat Odası, Doğanşehir Elma Üreticileri Birliği,  Hekimhan Ziraat Odası Ve Yeşilyurt Ziraat Odası ile sözleşmeler yapılmıştır.

 

Yapılan Gurup Sertifikasyon ve Bireysel sertifikasyon sözleşmeleri ile ilimizde 98.179 dekarlık alanda üretim yapan 1445 üreticimiz İyi Tarım Uygulamaları sistemine dahil olmuştur.

 

2014 üretim sezonu İyi Tarım Uygulamaları sözleşmesi yapmış olan üreticilerimiz İyi Tarım Uygulamaları yönetmeliğinde belirtilen şartları yerine getirip yapılacak kontrollerde bunu belgelendirmeleri durumunda üreticilerimiz toplamda 4.908.000.00 TL  hibe almaya hak kazanacaklardır.

 

Bu üreticilerimizin ilgili yönetmelik gereği tüm eğitimleri Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürlüğü tarafından organize edilerek yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir.

 

Kayısı Uygunluk Belgelendirme Ltd. Şti., Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma  Vakfı  ve Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü ile   birlikte koordineli olarak çalışmasına devam edecek ve önümüzdeki yıllarda ilimizde İyi Tarım Uygulamaları’nın  yaygınlaşması konusunda daha büyük çalışmalar  hedeflenmektedir”Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

Deprem Konutları Kura İle Hak Sahiplerine Teslim...

Haberi Oku