Malatya:
Karayolları Bölge Müdürü Özendi'den 'kuzey Çevreyolu” Açıklaması
Karayolları Elazığ Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, Kuzey Çevreyolu Projesi ile ilgili olarak gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Karayolları Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, basın mensuplarına Kuzey Çevreyolu ile ilgili olarak yaptığı açıklama da, “Toplam uzunluğu 54 kilometre olan Kuzey çevre yolunun projesi mevcut olup, yatırım programında yer almaktadır. Anılan yol ihale edilmiş olup, 12.06.2014 tarihinde ön yeterlilik teklifleri alınmıştır. İhale süreci devam etmektedir. Bu yolun 2017 yılı sonu itibarıyla bitirilmesi programlanmıştır. Malatya Kuzey çevre Yolu Güzergahı Darende kavşağından başlayarak ve doğu istikametine yönelen güzergah Pütürge kavşağında sona ermektedir. Akçadağ kavşağından başlayan bağlantı yolu proje güzergâhına oturmaktadır. Proje standartlarında platform genişliği 26 metre bölünmüş yol olarak hazırlanmış, yüksek yol standartlarına sahiptir. 10 adet farklı seviyelerde Köprülü Kavşak, 3 adet DDY geçit ve 4 adet köprü bulunmaktadır. Güzergah; Görgü, Karanlıkdere, Kuyulu, Kuşdoğan, Çayırköy, Cihadiye, Şahnahan, Doğu Mahallesi, Yağmurlu, Samanköy, Yakaköy, Hatunsuyu, Çarmuzu Mahallesi, Hanımınçiftliği, Eskimalatya Köyü, Bahçebaşı, Karaköy, Bulgurlu, Keşolar, Hacıyusuflar, Hacıhaliloğlu Çiftliği, Yeniköy den geçmektedir” dedi.

Özendi, “Güzergahta yol yapım ve emniyet sahası içerisinde özel ve tüzel kişilere ait 3. 621. 500,00 metrekare taşınmaz ve 98 adet yapı bulunmaktadır. Yaklaşık Kamulaştırma maliyeti 123 milyon 41 bin Tl’dir. Genel Müdürlüğümüz ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğü arasında 13.01.2011 tarihli protokol ve 27.02.2012 tarihli ek protokole dayanılarak yol yapım ve emniyet sahasının toplulaştırma ile kamuya kazandırılması ve üzerindeki müştemilat ödemeleri ile toplulaştırma ihale bedelinin yüzde 30 ‘un idaremizce karşılanması esasları hakkında taraflarca 01.11.2012 tarihli sözleşme imzalanmış toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. Çayırköy, Kuşdoğan, Cihadiye (Özal), Şahnahan, Samanköy, Hatunsuyu Beldesi, Hanımın Çiftliği, Eski Malatya (Battalgazi), Bahçebaşı, Karaköy, Bulgurlu, Keşolar, Hacı Yusuflar, Yeni Köy, Hacı Haliloğlu Çiftliği köyleri toplulaştırma kapsamına alınmış olup, Projemizin 36,57 kilometresi toplulaştırma alanında kalmaktadır. Çayırköy - Kuşdoğan köylerinde askı ilanları bitmiş, yer teslimine başlanacak olup, Kuzey Çevre yolu projemize göre yaklaşık 7.74 kilometrelik kesime tekabül etmektedir. Bu kesim Projemizin başlangıcına göre bağlantı kolunun birleştiği kesimi içine alan kısımda kalmaktadır. Şahnahan ve Saman Köyünde Kadastro yenileme çalışmaları devam etmektedir. Toplulaştırma sonucunda toplam 36.57 kilometrelik kısım kamuya kazandırılmış olacaktır. Projemizin Başlangıç ve Bağlantı Yolu kısmında bulunan Görgü, Kuyulu, Doğu Mahallesi, Karanlıkdere, Yağmurlu Köylerinde toplam 11.21 kilometrelik kesimde, Toplulaştırma alanı içinde olan ancak toplulaştırma kapsamında değerlendirilemeyen Cihadiye köyünde 0.21 kilometrelik kısım olmak üzere toplam 11.42 kilometrelik kısmın idaremizce kamulaştırılması gerekmektedir. Projemize göre güzergahın 5.49 kilometresi Şahnahan, Yaka köy, Çarmuzu mahallesi, Hatunsuyu, Hanımın Çiftliği, Battalgazi (Eski Malatya) Malatya Belediyesinin Büyükşehir Belediyesi olması ile Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyesi uygulama İmar planında kalmaktadır. Bu Kesimlerde plan tadilatı ile birlikte imar uygulaması yapılması için çalışmalar devam etmektedir. Malatya Belediyesinin Büyükşehir Belediyesi olması ile bu çalışmaların daha hızlı ve sağlıklı olacağı düşünülmektedir. İmar Uygulaması Yapılması halinde Toplam 5.49 kilometrelik kısım kamuya kazandırılmış olacaktır. Arazi toplulaştırması ve imar uygulamasının tamamlanması halinde güzergahın 42.06 kilometrelik kısmı (Yol yapım ve emniyet sahasında kalan müştemilat ve ağaç bedelleri hariç) kamuya kazandırılmış olacaktır. Malatya Kuzey Çevre Yolu Kamulaştırma Planı hazırlanmış ancak Kamu yararı kararı ve imarlı kesimler için kamulaştırma işlemine başlama kararı alınmamıştır. Malatya Çevre Yolu, 2014 yılı ödeneği 500 bin TL’dir” şeklinde bilgi verdi.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 “Sağlığınız için kırtasiyeleri esnaftan...
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, okulların yüz yüze eğitime...

Haberi Oku