Malatya:
Kayısı üreticilerine ‘Don' uyarısı


 YENİ MALATYA- İklim şartlarına bağlı olarak kayısı yetişriciliğinde ilkbahar don riskinin fazla olabileceği belirtilerek üreticiler ‘Tarım Sigortası’ konusunda uyarıldı.
  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada,  “İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle iklimin ılıman gitmesi, özellikle 1000 rakımın altında bulunan alanlarda geçmiş yıllarda yaşanan don afeti ve etkileri göz önüne alındığında bu yıl kayısı yetiştiriciliğinde ilkbahar don riskinin fazla olacağını göstermektedir. Bu nedenle çiftçilerimizin Tarım Sigortası poliçe kabul süresi bitmeden sigorta yaptırmaları önem arz etmektedir.” denildi.

 Selvi yaptığı açıklamada şunları belirtti:
 “Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları ile 2014 yılı uygulamalarına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. İlimizde kayısı için ova ve sahil bölgelerde 25-27 Şubat tarihleri poliçe kabul günleri sonu olarak belirlenmiş durumdadır. Kayısı yetiştiriciliğinde İlkbahar geç donlarına karşı çiçeklenme döneminin de sigorta kapsamına alınması ve çiçeklenme döneminin prim desteğinin 2/3 ü devlet tarafından ödenmesi ise çiftçilerimizin poliçe maliyetini azaltmaktadır. 
        Bakanlar Kurulu kararı kapsamda;
 Bitkisel ürünlerde; dolu ana riski ile birlikte, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri paket halinde, ayrıca açık alanda yetiştirilen meyveler için bu risklere ilave olarak, isteğe bağlı olmak üzere, don riski,
 -Seralar için dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ile sel ve su baskını ek riskleri paket halinde,
 Süt ve erkek besi sığırları ile mandalar için ölüm riski,
 Koyun ve keçiler ile koç ve tekeler için ölüm riski,
 Bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış, kapalı kümeslerde yetiştirilen kümes hayvanlarında ölüm riski,
 Denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünleri için ölüm riski, sigorta kapsamına alınmıştır.
  Bunlara ilave olarak 2014 yılında ilk defa uygulamaya konulan;
 Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olan aktif(arılı) ve plakalı kovanlar için; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, nakliye, sel ve su baskını riskleri ile genel şartlar, teknik şartlar, tarife ve talimatları kapsamında, mevcut tesis işletme ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak tarım sigortaları tarafından teminat altına alınmıştır.
 Tarım Sigortası yaptırmayan üreticiler için; 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu’nun yardım ve borç ertelemesi ile ilgili 17.nci maddesinde belirtilen ‘Bu kanun kapsamında, uygulama yılında yer alan riskler için tarım sigortası yaptırmayan üreticiler, 20/06/1977 tarihli ve 2090 sayılı kanundan yararlanamaz’ hükmü uygulanmaktadır.”        
 Devlet prim desteği oranı; tüm risklerde %50 oranında uygulanacak, ancak açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme dönemi dolayısı ile sigorta paketindeki diğer riskler hariç sadece don riskinde 1/3 oranında çiftçi tarafından, 2/3 oranında devlet primi desteği olarak karşılanacaktır.
 Tarım sigortası yaptıracak üreticilerin Bakanlığımız çiftçi kayıt sistemlerine kayıtlı olmaları yasal bir zorunluluktur.
  Sera, su ürünleri ve hayvan hayat sigortalarında diğer branşlardan farklı olarak kayıt ile birlikte risk inceleme sonucunda olumlu olması halinde sigorta poliçesi düzenlenmektedir.
  Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında poliçe son kabul günlerine ait detaylı bilgi ve tarım Sigortaları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler, www.tarsim.gov.tr adresinden ulaşabileceklerdir.”Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”
“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”

Haberi Oku