Malatya:
Kenevir ekimi Malatya'da yasal!..

BURHAN KARADUMAN

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayımlanan Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile Malatya ile birlikte 19 ilde kenevir üretimine izin verildi. 26 yıldan beri geçerli olan 1990 tarihli yönetmenlikte de Malatya  kenevir ekimi izni verilen 20 il arasında yer alıyordu.

 

 

İZNİ AL, KENEVİRİ ÜRET

Alınan bilgilere göre; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan karara göre Malatya ile birlikte 19 il ve bağlı ilçelerinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildi. Söz konusu Malatya ile birlikte 19 ilde kenevir üretimine izin veren Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik 29 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Buna göre; izinli kenevir yetiştiriciliği; Malatya ile birlikte Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bağlı ilçelerinde yapılabilecek.

 

KENEVİR YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN BAŞVURU

Yönetmenliğe göre;  Lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında Valiliğe başvuruda bulunmaları gerekiyor. İstenilen belgeleri ve formları doldurarak başvuracak olan çiftçilerin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediği şartı aranırken, kenevir ekimi sonrasında yine bu suçlara karışmayacağına ilişkinde taahhütname vermesi gerekiyor.

Kenevir üretimi yapmak isteyen çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesinin olması aranan şartlar arasında yer alırken, ekim yapılacak alana ilişkin ÇKS’ ye uygun keşif raporu da istenen belgeler arasında yer alıyor.

 

YETİŞTİRİCİLİK BELGESİ 3 YIL GEÇERLİ OLACAK

Kenevir yetiştiriciliği izni için müracaat edenlerin ekim yapacakları alanların, kontrol ekiplerince daha rahat kontrol edebilecekleri bir alanda olması şartı da isteniyor. Yapılacak olan araştırma ve kontroller sonucunda Valilik makamınca kenevir yetiştiricilik izin belgesi verilecek. Verilecek izin belgeleri en fazla 3 yıl geçerli olacak. Yetiştiricilik izni verilen çiftçilerle ilgili bilgiler ve belgeler aynı zamanda kenevirin yetiştirileceği bölgeye en yakın güvenlik birimine de gönderilecek. Kurallara ve yasal sorumluluklara uymayanların yetiştiricilik belgesi iptal edilecek.

 

ESRAR ELDE ETMEK KESİNLİKLE YASAK

Yönetmenlikteki “Yetiştiricilikte dikkat edilecek hususlar” ile ilgili olarak ise, Kenevir yetiştiriciliği yapan çiftçiler İzin belgesinde belirtilen amaca uygun yetiştiricilik yapmak ve yetiştiricilik amacına aykırı iş ve işlemlerin yapılmasını engelleyecek tedbirleri almakla, Kamu görevlilerinin yetiştiricilik alanında yapacağı kontrollere yardımcı olmakla, Hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevir bitkisinin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları derhal imha etmekle yükümlü kılındı. İzinsiz olarak yapılacak kenevir ekimi ile ilgili olarak yasal mevzuata göre işlem uygulanacak.

 

EKİP SÜREKLİ KONTROL EDECEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerin de kenevir ekiminin kontrol edilmesi ve takip edilmesi için teknik ekip oluşturulacak.  Kenevir yetiştiriciliği için izin verilen yerler, il veya ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerindeki teknik personel tarafından kolluk kuvvetleri ile birlikte ekimden hasada kadar devamlı kontrol altında tutulacak ve bu yerlerde amaca yönelik yetiştiricilik yapılıp yapılmadığı sürekli izlenecek.  Oluşturulacak ekipler; hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevir bitkisinin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları ilgili mevzuata uygun olarak derhal imha ettirilmesini de sağlamakla yükümlü olacaklar.

 

ASLINDA 26 YILDIR YASAL İZİN VARMIŞ

Bu arada, kenevir ekim izni verilen 19 il arasında yer alan Malatya’nın 21 Ekim 1990 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmenlikle de yine o tarihte izin verilen 20 il arasında yer aldığı görüldü.  29 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan yönetmenlikle, 1990 tarihli yönetmenlik yürürlükte kaldırıldı. Ancak, Malatya’nın 26 yıldan beri kenevir ekimi izni olan iller arasında yer almasına karşın, Malatya’daki kamu kurum ve kuruluşlarının bu yönde çiftçileri bilgilendirici çalışma yapmadığı da ortaya çıktı.

 

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 Mersedes Kadir Anısına Fotoğraf Sergisi...
Malatya'nın yediden yetmişe herkesin sevdiği "Mersedes Kadir" lakaplı Fatih Kaydı, ölümünün...

Haberi Oku