Malatya:
Keskin; 'Esnafta yapılan alışverişin parası Malatya'da kalır”BURHAN KARADUMAN

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatyalıları esnaf ve sanatkarlardan alışveriş yapmaya davet ederek, “Esnafta yapılan alışverişin parası Malatya’da kalır” dedi.

MESOB Başkanlar Kurulu toplantısı Esnaf Sarayı’nda yapıldı.  Toplantıya MESOB’a bağlı esnaf ve sanatkar odalarının başkanları katıldılar.

 

DESTEĞİNİ TEKRARLADI

Toplantının açılışında konuşan MESOB Başkanı Şevket Keskin, daha önce Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a verdiği desteği tekrarlayarak, “Gerçekten esnaf ve sanatkara hizmet veren Ahmet Çakır’a açıkça destek verdim. Neden? 1950’li yıllardan beri hiç kimsenin elini atmadığı esnaf ve sanatkarın sorunlarına Ahmet Çakır el atmıştır. Esnaf ve sanatkarımız için şimdiye kadar kimse sahip çıkmazken, Ahmet Çakır döneminde Mısır Çarşısı, Ayakkabıcı Pazarı, Tüccar Pazarı, Akpınar civarındaki esnaf çarşılarına, İstanbul Pasajına, Bakırcılar Çarşısı’na ve en önemlisi de kayısı için çok önemli olan Şire Pazarı’na yatırım yapıldı. Çarşılarımız suyun içinde kalmıştı. Kenar mahallelerde bir birlerini evine el feneri ile giden komşular, bugün Allah’a şükür caddelerde geziyorlar. Malatya bir baştan diğer başa kadar 200 tane cadde ve sokak yapıldı. Kapalı Sabit Semt Pazarı projesi bu dönem esnafa kazandırılıyor. Ben bazen yolların dar olması nedeniyle zaman zaman eleştirdim, bugün Cengiz Topel caddesi için yine eleştiriyorum, ama diğer İpek Caddesine girdiğin zaman gerçekten pırıl pırıl, Arap Osman mevkiine gittiğiniz zaman pırıl pırıl? Nasıl destek vermeyeceksin, vicdanen nasıl destek vermeyeceksin? Ahmet Çakır eleştiriliyor da, hizmet gelen yerde zahmette olacak. Eksik yapmıştır, gecikmiştir, ama hizmet yapmıştır. Biz bunun için destekliyoruz. Biz Malatya’ya yapılan hizmet için destekliyoruz. Birde Malatya deneme tahtası değil, bir gelen iki dönem, üç dönem yapsın. Biz tabiî ki devlete ve millete hesap vereceğiz. Ama bizim geldiğimiz ocak mektep, medresedir. İnancın ve itikadın, düzgünlüğün ve dürüstlüğün sembolü olan bir ocaktayız. En büyük hesabı yaratan Cenab-ı Allah’a vereceğiz. Hepimiz buna göre kendimizi buna göre hazırlamalıyız” şeklinde konuştu.

 

“MARKETLERİN PARASI MALATYA’DA KALMIYOR”

   Malatyalıları, esna fve sanatkarlardan alışveriş yapmaya davet eden MESOB Başkanı Şevket Keskin şu şekilde konuştu; “Esnaf için nasıl bir planlama getirilmesin istiyorsak, getirilmesi de gerekiyor, bir cadde de fizibilitesi, araştırması yapılacak, kaç tane lokantaya ihtiyaç var, kaç tane berbere, kaç tane kuaföre, kaç tane fırına, manava ihtiyaç varsa, öyle bir düzenleme yapılırsa, kanun taslağında bizlere bunun içinde söz hakkı verilirse, bunu yürütmeye çalışacağız. AVM’lere biz karşı değiliz, AVM’ler dört duvar arasıdır. AVM’ler şimdi bir birlerine vurmaya başladılar. Bizim istediğimiz, özellikle merkez ilçe belediye başkanlarından istediğimiz şudur, market şubelerine izin vermeyin, ruhsat vermeyin. Ne yaptıkları, ne sattıkları belli değil. Malatya halkını ve insanlarımızı kendi esnaflarından, kendi çocuklarından kendi mahallerinden alışveriş yapmalarını istiyoruz. AVM’lerin sonları geldi. Siz ne kadar AVM’yi getirirseniz getirin, Malatya’daki bir Bakırcılar Çarşısı’nın, bir Şire Pazarı’nın, Bir Tüccar Pazarı’nın, bir Mısır Çarşısı’nın, bir Kapalı Çarşı’nın konseptini yakalayamazsınız. Çünkü buralar halkın kendi öz malıdır. Marketlere baktığınız zaman marketler 24 sat buranın sıcak parasını çeker ve elektriğine kadar Ankara ve İstanbul’da yatırı, elektriğini dahi İstanbul ve Ankara’da alır. Malatya’ya sadece çöplerini bırakırlar. Kazandıkları paranın da yüzde 60-70’i direk yurt dışına gider. Bu şehirde yaşayan ve bu şehirliyim diyen, burada nefes alan, burada su içen, bu sokakta gezen insanlarımız, kendi esnaf ve sanatkarlarında alışveriş yapmalıdır.”

 

 18 MİLYON KREDİ VERİLDİ

  Malatya’da esnaf kuruluşlarını birlik ve beraberlik içinde çalışarak, her sorunun çözümü için birlikte ellerini tayın altına koyduklarını ifade eden Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, “Esnaf kredilerin yüzde 5’e düşürülmesinden dolayı hükümete teşekkür ediyorum. Hükümetin katkısı büyük olmuştur. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Malatya esnaf ve sanatkarlarının hangi meslekte olursa olsun, burada kapıda bekletmiyoruz. Resmi işlemleri en kısa sürede kanun gereği yapılması gerekenleri yaparak, esnaf ve sanatkarlarımıza şuan itibariyle bu yıl şuana kadar 18 milyon TL tutarında kredi verdik. Malatya esnafımız çok duyarlı ve kredi takip oranımızda çok düşük seviyede” şeklinde konuştu.

 

EVREN’DEN DESTEK AÇIKLAMASI

Evren, Şevket Keskin’in TESK yönetiminde olmasının Malatya’nın meselelerinin gerekli makamlara ulaştırılmasında önemli rol oynadığını vurgulayarak, MESOB’un mevcut yönetiminden dolayı son dönemde TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in yılda 2-3’kez geldiğini  belirtti.

  Evren, “Hakikaten bende arzu ediyorumki, Malatya bir deneme tahtası olmasın. Takdir edilirse, Ahmet Çakır’a bir kez daha görevin verilmesini arzu ediyoruz, Şehirde bir gelişme olmuştur. Dışarıdan gelen misafirlerimizde bunu bize söylüyorlar. Yanlışı varmıdır, vardır, ama doğrusu daha çoktur. ” dedi.

 Başkanlar Kurulu toplantısı oda başkanları sorun ve talepleri konusundaki fikir alışverişi sonrasında sona erdi.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku