Malatya:
Kız Meslek'te deprem fırsatçılığı mı?

 

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan ve Malatya'yı da önemli ölçüde etkileyen 6.8 büyüklüğü'ndeki deprem sonrası devam eden hasar tespit çalışmaları kapsamında 29 okulun zarar gördüğü ve yıkılacağı açıklandı. 


Ancak, yıkılacağı açıklanan bazı okullar için, deprem öncesinde de depreme dayanıklı olmadığı yönünde rapor verilmiş ve depreme kadar harhangi bir işlem yapılmamışken, Malatya kent merkezinin en sağlam binalarından biri olarak ve depreme dayanıklılık raporuna sahip olduğu bilinen Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Malatya Kız Meslek Lisesi)'nin de yıkılacak okullar listesine alınmış olması, bu tarihi binayı rant amaçlı olarak yıktırmak yolundaçalışmanın parçası olabileceği iddialarını gündeme getirdi.
Eğitim kurumları kategorisinde Cumhuriyet dönemi mimarisinin özgün örneklerinden biri olan ve 1939 Büyük Erzincan Depremi sonrasında, 1940'lı yılların başında inşasına başlandığı için şiddetli depremlere dayanacak nitelikteki mühendilik bilgisi ve materyal kalitesi ie yapılan Malatya Kız Meslek Lisesi, Malatya kent merkezinin gözde noktalarından birinde yer aldığı için, kentsel rant odaklarının hedefindeydi.  


"Kent merkezinde okul mu olur? Okullar şehir içi trafiğini arttırıyor, bu yüzden şehir içindeki okullar şehir dışına taşınmalı" şeklinde propaganda yapan kentsel rant odakları, Malatya Kız Meslek Lisesi'nin yıktırılması gerektiği yönündeki söylentileri  geçtiğimiz yıllarda da gündeme getirmişti.


Ana binada hasar yok ama yıkım listesine aldılar 


Malatya Kız Meslek Lisesi iki binadan oluşuyor. İnönü Caddesi’nin Emeksiz ve Turgut Temelli Caddeleri kavşağındaki ana binası, 1940'lı yılların başında inşa edilmeye başlandı ve 1946-47 ders yılında eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlandı.
İki kat ve taş bina olarak inşe edilen okula, 1964 yılında 3. kat eklendi; 1973 yılında ise ana binanın arka tarafındaki alana ek bina ilave edildi.
Malatya ve çevresinde meydana gelen çok sayıda depremden bugüne kadar  herhangi bir hasar görmeyen Malatya Kız Meslek Lisesi, 24 Ocak'ta meydana gelen deprem sonrası, "Depremden zarar gördüğü" iddiası ve gerekçesiyle yıkılacak okullar listesine alındı.
Ancak, ana binada deprem kaynaklı herhangi bir düzeyde hasar bulunmadığı, sadece 1973 yılında ilave edilen ek binanın ana binayla bağlantı noktalarında dökülmeler ve sıva çatlağı olduğu öğrenildi.
"Tescilli yapı; yıkılamaz"


Bu arada, Malatya Kız Meslek Lisesi binası, 2018 yılında, Malatya Mimarlar Odası'nın hazırladığı rapor ve dosya doğrultusunda 1. grup anıt eser olarak tescil edilmişti.
Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Battalgazi Belediyesi temsilcilerinin tescile karşı çıkmasına karşın, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu,  “Malatya İli, Battalgazi İlçesi Cevherizade Mahallesi’nde, tapunun 128 ada 247 parselinde kayıtlı, mülkiyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na ait Kız Sanat Enstitüsü’nün 2863 Sayılı Kanunun 6. Maddesi gereği korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 05.11.1999 gün ve 660 sayılı ilke kararı doğrultusunda koruma gruplarının 1.grup yapı olarak belirlenmesine, hazırlanan anıt fişlerinin onanmasına karar verildi" şeklindeki kararı ile okulu tescil ederek, olası bir yıkıma karşı koruma altına almıştı. 


Kültür Mirası niteliğindeki eserleri bir bir yok ediliyor 


Son yıllarda Malatya'daki Cumhuriyet dönemi mimarisinin özgün yapılarının yanı sıra kent kimliğine rengini veren mekânların bir bir yok edilmesi ya da deforme edilmesi Malatya kimliği ile aidiyet duygusuna sahip vatandaşların tepkisine yol açıyor.
Eski Malatya Belediye Binası'nın yıkılarak yerine çadırların kurulduğu bir meydana çevrilmesinin yanı sıra Malatya şehir kimliğinin en önemli unsurlarından biri olan Kernek Meydanı'nın betonlaştırılması, kanalboyunun geleneksel yapısının deforme edilmesi örneklerini veren vatandaşlar "Rant peşinde koşanlar, bırakın Malatya Kız Meslek Lisesi'ni, tepki gelmeyeceğini bilseler, vatandaşların ortak kullandığı bir çok yeri yıkmaya kalkışıp, yerine AVM yaparlar" sözleriyle tepki gösterdiler.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner82

Sigorta prim işveren desteği süresi uzatıldı
Sigorta prim işveren desteği süresi uzatıldı

Haberi Oku