Malatya:
Kızılay Kabini Meydandan Kaldırıldı Ama..!

Yeni Cami önündeki meydana 4 ay önce konulan ve caminin görünümünü engellediği için tepkilere yolaçan Kızılay Kan Alma Kabini, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yerine konulmak üzere önceki gece yarısı kaldırıldı. Büyükşehir Belediye Encümeni’nin 2 ay önce aldığı karar doğrultusunda, merkezi bir yer olan Sağlık İl Müdürlüğü önündeki alana yerleştirilmesi beklenen kabinin, Büyükşehir Belediye binasının önüne götürülmesi ise çeşitli iddia ve yorumlara neden oldu.

TEPKİYE YOLAÇMIŞTI..
Soykan Meydanı olarak da bilinen Yeni Cami önündeki alana, daha önce yapılan ekmek büfesi, çeşme ve ‘Malatya’ yazısı, caminin görünümünü engellediği için tepkilere yolaçarken, caminin görülebildiği tek boşluk da Ocak ayı sonunda, Kızılay Kan Alma Kabini konularak kapatılmış, bu durum tepki yaratmıştı.

Malatya’nın yerel yöneticilerinin “Kent Yönetim Bilinci” açısından çok ciddi sorunlarının bulunduğuna son örnek olan barakanın buraya konulmasına bir anlam veremediklerini ifade eden vatandaşlar, buna ilişkin tepkilerini “Yeni Cami, Malatyamızın simgelerinden biri. Dışarıdan gelenlerin ilgisini çekiyor ve Malatya gezilerine ilişkin fotoğraf çektirme gereği duydukları yerlerin en başında geliyor. Ancak, başka bir yer yokmuş gibi, daha önce çeşmeyi, ekmek büfesini, illa vatandaşın gözüne sokmak anlamında bu meydana adeta gecekondu gibi yerleştirmiş olanlar, Yeni Cami ve meydana ilişkin hoyratlıklarından vazgeçmiyorlar. Buraya getirip devasa bir Malatya yazısı yerleştirerek yarattıkları gibi garipliklerinin sonu gelmiyor. Burada sık sık çeşitli etkinlikler için çadır kurarak, önemli bir ‘Malatya Manzarası’nı kapatmaları zaten alışkanlığa dönüştü. İlla ve mutlaka bu meydana yerleşmek gibi bir alışkanlıkları var bazılarının. Hazır kalabalığı, insan yoğunluğu bulunduğu için burayı tercih ediyorlar. Sık sık Kızılay çadırları kuruluyor. Şimdi de bir baraka yerleştirdiler. Burada Kızılay’ın kan toplayacağını söylüyorlar. Neden illa da Yeni Cami önünde ısrar ediliyor?

Malatya’yı yönetenler, Yeni Camii ile ilgili yarattıkları bu görüntü kirliliğine derhal bir son vermeliler, son yerleştirdikleri barakanın yanı sıra, ekmek büfesini ve o koca Malatya yazısını oradan kaldırıp, Malatya’nın simgelerinin başında gelen caminin görüntüsünün tamamen ortaya çıkmasını sağlamalılar.”sözleriyle dile getirmişlerdi.

malatyahaber.com da, meydana kabin yerleştirilmesini ve vatandaş tepkilerini, 2 Şubat 2018 günü “Ha Gayret.. Camiyi Kaybetmenize Bir Şey Kalmadı!” başlıklı haberle duyurmuştu.

GECE KALDIRILDI AMA..
Soykan Meydanı’nda, caminin görünümünü engellediği için tepkilere yolaçan yapılardan olan yaklaşık 30 metrekarelik Kızılay Kan Alma Kabini, 4 ay sonra önceki gece, Büyükşehir Belediye ekipleri tarafından kaldırıldı.

Belediyenin Kızılay kabinini kaldırma kararını Ahmet Çakır’ın başkanlığı döneminde aldığı, 2 ay önce Çakır’ın başkanlığındaki Büyükşehir Belediye Encümeni’nin, kabinin  Sağlık İl Müdürlüğü’nün de olumlu görüşüyle, bu müdürlüğün önündeki alana taşınmasını kararlaştırdığı öğrenildi.

Kabinin yine merkezi yer olan Merkez PTT karşısındaki Sağlık Müdürlüğü’nün önüne yerleştirilmesine ilişkin Çakır döneminde alınmış encümen kararına karşın, Yeşilyurt Belediye Başkanı  olmadan önce bu bölgede kuyumcu işyeri bulunan, kendisi de bu civarın esnafı olan Hacı Uğur Polat’ın Büyükşehir’de başkanlık görevini üstlenmesinin ardından kabinin Sağlık Müdürlüğü’nün önüne taşınması yerine Büyükşehir Belediye binasının önüne götürülmesi, civardaki bazı esnafların karşı çıkması yüzünden Çakır döneminde alınan encümen kararının uygulanmayacağı iddialarına yolaçtı.

ARŞİV FOTO: Yeni Cami önündeki meydana yerleştirilen Kızılay kabini ve engellenen cami görünümü

Gece yarısı kabinin kaldırılmasından sonra meydan ve camiden görünüm

Büyükşehir Belediye binası önüne götürülen Kızılay Kan Alma KabiniYeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Bizim için önemli olan testi kırılmadan,...
"Bizim için önemli olan testi kırılmadan, suç oluşmadan bir şekilde suçu önleyebilmektir"

Haberi Oku