Malatya:
Koca Bir Okul 'Kötü Planlamanın oyuncağı' oldu.!

 Eğitim – öğretim faaliyetine başladığı tarihten bu yana, sürekli biçimde taşınma ve mekân sorunu yaşayan Malatya Kernek Anadolu Lisesi’nin, üçüncü bir kez  yerinden edilmesinin gündemde olduğu belirtilerek, bu yönde bir karar alınmaması için Okul -Aile Birliği ve öğrenciler tarafından sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlatıldı. 

Malatya Kernek Anadolu Lisesi Okul-Aile Birliği ve öğrencilerinin, change.org 

adlı imza kampanyası sitesi üzerinden “Taşın Taşın Nereye Kadar?” başlığı ile 21 Mayıs tarihinde başlattığı imza kampanyasına bugüne değin yaklaşık 500 kişi destek amaçlı imza verdi. Kampanya ile, Kernek Anadolu Lisesi’nin göçebelikten kurtarılması amaçlanıyor.

İmza kampanyasına ilişkin çağrı metnine göre, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında TOKİ Yavuz Selim Mahallesi’ndeki binasında eğitime başlayan Kernek Anadolu Lisesi, burada yeni bir İmam-Hatip Lisesi açılacağı gerekçesiyle 2016 yılında,  MAŞTİ karşısındaki eski Fen Lisesi binasına taşındı. 

Söz konusu çağrı metnine göre, Kernek Anadolu Lisesi, gönderildiği eski Fen Lisesi binasında da rahat bırakılmadı; 2018 yılında bu defa “Mahalli yerleştirme sisteminden dolayı TOKİ bölgesinde öğrencilerin gidebileceği lise bulunmaması” gerekçesiyle yeniden eski binasına gönderilmek istendi. 

Ancak Kernek Anadolu Lisesi okul aile birliği yönetimi ve Karakavak Mahallesi Muhtarlığı’nın ısrarlı çabaları sonucunda, Milli Eğitim Müdürlüğü, Kernek Anadolu Lisesi’nin ‘geldiği yere gönderilmesi’ne yönelik aldığı kararı uygulamaktan vazgeçti. 

Change.org. sitesindeki imza kampanyası çağrı metnine göre, Kernek Anadolu Lisesi’ni “göçebe okul” niteliğine büründürecek girişimler bununla da sınırlı kalmadı. 

Kernek Anadolu Lisesi’nin taşınmasına yönelik yeni bir girişimin daha başlatıldığının ileri sürüldüğü çağrı metninde şu iddialara yer verildi: “Şimdi Kernek Anadolu Lisesi’nin yeniden bulunduğu binadan çıkarılması gündeme alınmış ve ona göre hazırlıklar yapılmaktadır. Yapılmak istenen şu: Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Sadreddin Konevi Anadolu İmam Hatip Lisesi istenilen öğrenci potansiyelini yakalayamadı. Söz konusu bu iki okul birleştirilip Kernek Anadolu Lisesi binasına, Kernek Anadolu Lisesi de Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesinin bulunduğu binaya taşınması istenmektedir”.

"Taşınma işlemi bir çok sorun yaratır"

Çağrı metninde bu üç okulun yerinden edilmesinin gerekçesinin bilinmezliğini koruduğu belirtilerek, taşınma işlemi kapsamında yapılacak uygulamanın yaratacağı sorunlar şu şekilde sıralandı: 

1- Söz konusu okul taşımalarının gerçekleşmesi halinde binaların kullanım kapasiteleri ve uygunluğu açısından da sıkıntılarla karşılaşılacaktır: Örneğin; - Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Sadreddin Konevi Anadolu İmam Hatip Lisesinin Kernek Anadolu Lisesi binasında bir araya getirilmesi ile her iki okulun mevcut öğrenci potansiyelleri dikkate alındığında 730 civarında bir öğrenci miktarına ulaşmaktadır ki bu sayısı okulumuzun mevcut öğrenci sayısını da aşarak bina kapasitesinin üzerinde öğrenci yığılmış olacaktır.

2- Kernek Anadolu lisesini taşımayı düşündükleri Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi binasının sınıf ve diğer eklentilerin kullanım alanları İmam Hatip lisesi öğrencilerine göre tasarlanmış durumda, örneğin mescit ve Kur'an dersleri derslere uygun düzenlenmiştir.

3- Bu bölgede daha fazla öğrenci alacak bir binaya ihtiyacımız var, Denilmektedir. Mahalli yerleştirme ile gelen öğrencilerimizin tamamı TOKİ konutlarında, Şeyhbayram ve Sıtmapınarı’ndan özel servis araçlarıyla gelmektedirler. Mahalleden(Karakavak Mh.) bir tek öğrencinin bile kaydı bulunmamaktadır. Söz konusu bu öğrenciler kendi bulundukları mahallede kalmaları halinde Karakavak bölgesindeki liselerde bir bina sorunu olmayacaktır. 

4- Yapılmak istenen, 2023 vizyonun en temel hususlardan biri olan mahalli yerleştirme sistemine de aykırıdır.

“İmam-Hatip ve Ötekiler” izlenimi oluşturabilecek böyle bir karar, toplumsal ayrıştırma yaratır"

Kernek Anadolu Lisesi’nin taşınmasının engellenmesi çağrısı yapan kampanya çağrı metnin sonunda, İmam – Hatip Lisesi nedeniyle bir kez daha yerinden edilmek istenen Kernek Anadolu Lisesi’nin maruz kaldığı bu tutumun, kamuoyunda “İmam-Hatip ve Ötekiler” şeklinde bir izlenim yaratabilme potansiyeline sahip olduğu, bu durumun da toplumsal ayrıştırmaya hizmet edecek nitelikte olduğu vurgulanarak şu hususlara dikkat çekildi: “ Kernek Anadolu Lisesi üçüncü kez taşınmaya maruz bırakılarak akıllı tahtası olmayan, sınıfları, sıraları, lavaboları ilk ve orta kademe öğrencileri için tasarlanmış, spor salonu ve yeşil alanı olmayan şehrin ana arterinden uzak bir binaya taşınmak isteniyor. Okul-Aile Birliğimiz tarafından kendi imkânlarıyla son üç yıldan buyana eğitim ve öğretim ortamını iyileştirmek için bina ve bahçe alanında önemli miktarda harcamalar yaparak oluşturmaya çalıştığımız kurumsal kimliğimiz ağır yara alacaktır. Sürekli taşınma problemi ile karşı karşıya kalan okulumuzun öğrenci ve öğretmenleri bu durumdan son derece tedirgindir. Öğrencilerimiz arasında “2016 yılında İmam Hatip lisesi açılacak diye bizi oradan çıkardılar. Şimdi yine İmam Hatip Liseleri’nin birleştirilmesi gerekçe gösterilerek bizi buradan da çıkarıyorlar.” şeklindeki yaygın kanaat ile öğrenciler, öğretmenler veliler ve kamuoyunda “İmam hatipler ve ötekiler” şeklinde tezahür eden bir ayrışmaya neden olmaktadır.  Bu kararın uygulanması halinde, okulların taşınması sırasında ve taşındıktan sonra mevcut binalarında kurumsal kimliklerini güçlendirmek için binada yapmış oldukları harcamaların tamamı boşa gitmiş olacaktır. Genel bütçeden ve Okul-Aile Birliklerince karşılanan bu masrafların bir kamu zararı olduğu açıktır. Okulun üçüncü kez taşınması halinde, öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin kamuoyunda Milli Eğitim Bakanlığına ve dolayısıyla devlete olan güveni sarsılacaktır. 

“Hükümetimiz Malatya’da okul binası sorununu çözmüştür, sorun kötü planlamadır”

AK Parti Hükümeti’nin Malatya’da okul binası yetersizliğinden kaynaklanan tüm sorunları çözdüğüne dikkat çekilen kampanya metninde, bir okulun 3 defa farklı binalara taşınması işlem ve girişiminin kötü planlamadan kaynaklandığı belirtildi. Taşıma girişiminin Eğitimde 2023 Vizyonu’nun en temel hususlardan biri olan mahalli yerleştirme sistemine de aykırı olduğu belirtilen çağrıda, “Hükümetimizin son yıllarda yaptığı yatırımlarla Malatya'da  bir okul-bina sorunu kalmamıştır. Eğitimle ilgili yaşadığımız sorunlar bütünüyle bir planlama ve yönetim sorunu olarak algılanmıştır. Bu bağlamda okulumuzun son yıllarda maruz bırakıldığı taşınma girişimlerinin bir an önce sona erdirilerek 2023 hedeflerine yoğunlaşılmasını istiyoruz” denildi. GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Ahilik Geleneği Devletimizin Temel Taşı...
“Ahilik Geleneği Devletimizin Temel Taşı ve Direğidir”

Haberi Oku