Malatya:
'Konuyu Cumhurbaşkanımıza arz ettim..”

 
AK Parti  Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci, vergi borcu yapılandırma taksitlerinin, bölgesinde uygulamaya konulan ‘mücbir sebep hali’ nedeniyle diğer vergi borçları ve sorumluluklarının ertelenmesi yolundaki uygulama kapsamında değerlendirilmesine ilişkin Elazığ ve Malatya’da yaşanan yorum farklılıklarına ilişkin haberimiz üzerine, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. Tüfenkci, Cumhurbaşkanının talimatı üzerine konuyu görüştüğü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın buna ilişkin çalışma yapıldığını kendisine söylediğini bildirdi.

MALATYA VDB: ‘YAPILANDIRMA MÜCBİR SEBEP KAPSAMINDA DEĞİL!’
Hazine ve Maliye Bakanlığı, 25 Ocak’ta yaptığı açıklamada, 24 Ocak’taki büyük depremin ardından, depremden can ve mal kaybına uğrayan Elazığ ve Malatya’da, vergi kanunlarının uygulanması bakımından 3 ay süreyle ‘mücbir sebep hali’ ilan etmişti.

Vergi borcu olan ve bunu zamanında ödeyemeyen mükelleflerin taksitlerle ödenmek üzere yapılandırdıkları borçlarının da bu kapsamda olduğu yolunda Elazığ’daki vergi dairesi yetkililerinin yorumuna karşın, Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı, yapılandırmanın bu kapsamda olmadığı yorumu yapılmış ve borçluların taksitlerini ödemeleri gerektiği, aksi takdirde yapılandırmanın bozulacağı duyurusunu yapmıştı.

 Gazetemize bier süre önce açıklama yapan Yeminli Mali Müşavir Mustafa Bahadır Altaş da, iki il arasındaki farklı uygulama ve tereddütleri değerlendirirken, bu durumun yeni mağduriyetlere yol açacağını belirterek, “Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamanın giriş bölümünde yer alan vergi kanunlarının uygulaması bakımından cümlesi ile 2.fıkrasında yer alan deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi şeklindeki düzenleme gereğince 6736 sayılı kanun 7020 sayılı kanun ve 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan borçların ilan edilen 3 aylık mücbir sebep süresi içine denk gelen taksitlerinin ödemesinin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir.

Bu konuda edinilen bilgiye göre Hazine ve Maliye Bakanlığınca Elazığ ve Malatya İlleri için ilan edilen mücbir sebep uygulaması Elazığ’da farklı Malatya’da farklı yorumlanmaktadır. En kısa sürede Elazığ ve Malatya illeri için 3 aylık mücbir sebep uygulama tebliğinin yayınlanması önem arz etmektedir. Aksi takdir de borçlarını yapılandıran ve deprem nedeniyle yapılandırılan borçlarının 2020 yılı ilk taksitlerini mücbir sebep hali nedeniyle ödemeyen vatandaşlarımız yapılandırmalarının bozulması ile karşı karşıya kalacaklardır.” demişti.

TÜFENKCİ CUMHURBAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ..
AK Parti  Milletvekili Tüfenkci, tereddüt ve çelişkilerin giderilmesi açısından mücbir sebep uygulama tebliği gerektiği yolundaki yorumun ardından konuyu, AK Parti’nin MKYK toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımıza konuyu arz ettim. Kendileri, dinledi ve konuyu Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’la görüşmemi istedi. Konuyu arzettiğim Berat Albayrak da, bu konuda bir çalışma yapıldığını, birkaç gün içerisinde gerekli düzenlemenin olacağını bildirdi.” diyerek, önümüzdeki günlerde bu konuda bir kararname yayınlanacağı bilgisini verdi.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Önce Deprem Vurdu, Şimdi de Yangın..
Önce Deprem Vurdu, Şimdi de Yangın..

Haberi Oku