Malatya:
'Laf Olsun Diye Festival Yapılmaz!”

25. Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivali’nin Çırmıhtı’da yapılan açılış törenine vatandaş katılımının azlığı dikkat çekerken, İstanbul Yeşilyurtlular Derneği Başkanı Zeki Akıncı’nın kürsüde dile getirdiği bu konuyla ilgili Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci’nin sözleri törene damga vurdu. Başkan Çınar, “Bu gönül işi. İsteyen gelir, istemeyen de dışarıda dinler. Herhangi büyük bir beklentimiz yok.” derken, Milletvekili Tüfenkci, “Laf olsun diye festival yapılmaz. Burada hemşerilerimizin olmaması, hemşerilerimizin suçu değil, bizlerin suçu.”dedi.

“MAHCUBUM, BURAYI 
YİNE BOŞ BIRAKTIK..”
İstanbul Yeşilyurtlular Derneği Başkanı Zeki Akıncı, il ve ilçe protokolunun da izlediği açılış törenindeki konuşmasında, katılım azlığına vurgu yaparak, “Ben sizlere karşı mahcubum burayı yine boş bıraktık. Ben 25 yıldır konuşmamda burası boş kaldığı için tenkit edenlerden biriyim. Yeşilyurt çok büyük bir kaza oldu. 330 bin nüfusa ulaştı, fakat şurayı dolduramıyoruz. Bu ne başkanımızın kabahati, ne bizim kabahatimiz. Burada yaşayanların kabahati. Biz buraya bu insanları toplayamıyoruz. Bunca insanımız misafir gelmiş, bunlar bir hoş geldiniz demek için buraya gelip burayı şenlendirmiyoruz. Bizim en büyük hatamız bu. Sizlerden tekrar tekrar özür diliyorum. Çırmıhtı halkının buraya gelmeyip, sizlere bir hoş geldiniz demedikleri için sizlerden teker teker özür diliyorum. 25 yılını kutladığımız Yeşilyurt, Kiraz, Kültür ve Spor Festivali sürekliliğini idame ettiriyor. Para kazandırıyor, bir hizmet sunuyor. Yeşilyurt Belediye Başkanımız burayı büyüterek geniş bir spor alanı haline getirecek. Kapalı spor salonunu büyüterek hizmete sundu. Gençleri spora alıştırıyor. Gençlerin spora alışması demek kötü alışkanlıklardan uzaklaşması demektir. 
 

Başkanımız tüm bunları yaptığı halde gençlerimiz burada yok. Demek ki onların da biraz daha üzerlerine düşmek lazım. Gençlerin de burada bulunması lazım. Gelmiyorlar, getireceğiz inşallah. Biz Yeşilyurtlu olarak burayı dolduramadık fakat sizin gönüllerinize gireceğiz inşallah. Bizim amacımız Malatya’da, Yeşilyurt’ta bir birliktelik sağlamak. Bunun siyasetle ilgisi yok. Sadece şehrimizin kalkınmasını, insanların yüzlerinin güler yüzlü olmasını sağlayacağız inşallah. Ben Malatya’ya geldiğimde destan şehir yazıyordu. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu adı koyduğu için teşekkür ediyorum. Hakikaten destan bir şehir. Meyvesiyle, insanıyla, güzellikleriyle unutulmayacak bir şehir. Gençleri uyuşturucudan, sigaradan kurtaralım, gençleri spora alıştıralım ve bu sloganı en iyi şekilde götüren Mehmet Çınar Başkanımıza teşekkür ederim.”dedi.

“ÇIRMIHTILI HEMŞEHRİLERİMİZ 
PEK KATILIM SAĞLAMIYOR..”
Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da konuşmasında şunları söyledi:

“Çeyrek asırdır bu organizasyonu devam ettiriyoruz. Yaklaşık 6 yıl önce de biz devraldık ve her yıl geliştirerek, her yıl daha da ilerleterek bu seviyeye kadar getirdik. İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanımız biz bu alanı dolduramıyoruz dedi. Bu konuda haklı. Maalesef bizim hemşerilerimiz, Çırmıhtılı hemşerilerimiz özellikle protokol ile ilgili çalışmalara, toplantılara pek katılım sağlayamıyor. Bizlerde bu konuda bir zorlama yapmak istemiyoruz. Bu gönül işi isteyen elbette gelir, istemeyen de dışarıda dinler. Dün akşam özellikle konser etkinliğimiz, “En İyi Kiraz ve Bahçe Yarışması” dolu dolu, tıklım tıklımdı. Hakkını da vermek lazım kortej yürüyüşü de yine hemşerilerimizin büyük bir desteği, büyük bir toplulukla, canlı bir şekilde gerçekleşti. Bundan dolayı da Yeşilyurtlu hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bizim amacımız burada Yeşilyurt’u tanıtmak, Yeşilyurt’un kirazını tanıtmak. Yeşilyurt’un doğal ve tabii güzelliklerini bütün dünyaya, ülkemize, burayı bilmeyen bütün herkese tanıtmak. Bu anlamda da bir nebze olsun başarılı olduğumuza inanıyorum. Çünkü artık hemşerilerimiz sahiplendi. Herkesin yılda bir bu şekilde kiraz organizasyonları ile ilgili toplum nazarında bir beklentisi oluştu. Bizlerde bu beklentiden dolayı her yıl geleneksel hale getirdik. Yarın güreş müsabakası nedeniyle buranın dolu dolu, tıklım tıklım olduğunu göreceksiniz. Çünkü insanlarımız bu tür müsabakalara daha fazla önem ve değer veriyor.

Bu yıl biraz daha Kiraz, Kültür ve Spor Festivalimizin kapsamını da genişlettik. Özellikle bu bölgede ve büyükşehir belediyemizin yanındaki etkinlik alanına daha fazla yoğunlaşmıştık. Ama bu yıl biraz daha genişleterek Yakınca bölgesinde yöresel yemek tanıtım programı yaptık. Hem de Yeşiltepe bölgesinde konser etkinliği yaparak, oradan buraya gelemeyecek durumda olan hemşerilerimizin bu etkinliklere katılımını sağladık. İnşallah hemşerilerimizin katılımı da bu vesile ile daha da artmış olacak. Bizlerde amacımıza ulaşmış olacağız. Burada önemli olan bu tanıtımı, bu birlikteliği, bu kardeşlik ortamını sağlamak. Yoksa burada herhangi büyük bir beklentimizde yok. Amacımız güreş müsabakaları ile gençlerimizi güreş sporuna yönlendirmek. Ata sporumuz olan güreşi biraz daha önemsetmek. Burada gelip de o müsabakaya katılıp, dereceye girmeleri, küçük bir hediye vererek onları desteklemek. “En İyi Kiraz” yarışmasında amacımız üreticilerimizi desteklemek. Onların bölgemize büyük katkısı olan kirazı daha iyi şartlarda ve daha güzel kiraz yetiştirebilmelerine olanak sağlamaktır. “En İyi Kiraz Bahçesi Yarışması”nda da; bahçe nitelikli olursa, güzel olursa verimli neticeler alınır, daha güzel kiraz yetiştirilebilir. Yine bu yıl çok kapsamlı etkinliklerimiz olacak. Yeşilyurt’ta daha önce başlatmış olduğumuz “Yeşilyurt Çiçek Açtı” projemiz kapsamında Yeşilyurt’un farklı yerlerinde fotoğraf sanatçılarımız resim çektiler. Bugün inşallah onunda sergisini yapacağız. Yöresel ürünlerimizi, yemeklerimizi tanıtacağız, birlik ve beraberlik yemeği vereceğiz. En coşkulu geçende konser etkinliklerimiz oluyor. Konser etkinliklerimizin ilkini dün burada Ahmet Atılgan Parkı’nda gerçekleştirdik. Bu akşamda Yeşiltepe mahallemizde polis özel harekat noktasının oradaki etkinlik alanında gerçekleştireceğiz. Yarın akşam da değerli sanatçımız İlyas Yalçıntaş ile finali yapmış olacağız.”

“LAF OLSUN DİYE 
FESTİVAL YAPILMAZ..”
AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci de, konuşmasında festivale vatandaş katılımının olmamasına geniş yer ayırarak, şöyle dedi:

“Festivaller yapılması önemli. Bu festivallerin geleneksel olarak sürdürülmesi bundan da önemli. Yeşilyurt Kiraz, Kültür ve Spor Festivali rüştünü ispat etmiş bir festival. Türkiye’de sayılı festivaller arasında. Bugün 25’incisini yapıyoruz. Burada hemşerilerimizin olmaması, hemşerilerimizin suçu değil, bizlerin suçu. Organizasyonu demek ki daha farklı yapmamız lazım. Daha inaktif uygulamamız lazım. Daha geniş kesimlerle istişare etmemiz lazım. Onları sürece dahil etmemiz lazım. İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanı Zeki Akıncı ağabeyimiz İstanbul’dakileri organize edip buraya getirebilmeliydi. Yeşilyurt Belediye Başkanımız daha geniş kesimlerle istişare etmeliydi. Örneğin burada protokol konuşması yapıyoruz, kiraz üreticilerinin temsilcisi olan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanına söz vermezsek veya muhtarlarımızı katmazsak veya Yeşilyurt’un esnaf odası başkanımız var oda burada yok, dolayısıyla bizim buradaki aksaklığı Yeşilyurtlu hemşerilerimize değil kendimizde görmemiz lazım.

Yeşilyurt, büyüyen ve gelişen sevdamız. Kadim Yeşilyurt’tan çıkarak bu festival bugün Malatya’nın yarısını kaplayan Yeşilyurt’ta şamil olmuş ve mal olmuş bir festival. Yeşilyurt’u büyütmek, esasında Malatya’yı büyütmek demektir. Yeşilyurt’u geliştirmek demek, Malatya’yı geliştirmek demektir. Yeşilyurt Malatya’nın incisi ilçelerimizden birisi ve girişimci bir ilçemiz. Yeşilyurt Belediye Başkanımıza özellikle “Lezzet Vadisi” noktasındaki gayretleri dolayısıyla teşekkür ediyoruz. Yeşilyurt’un, Yakıncamızın, Barguzumuzun, Konağımızın birer turizm merkezleri ve şehrin sayfiye yeri haline getirilmesi, buradaki esnafımıza ve gençlere iş ve aş imkanı sağlama noktasında birlikte çalışmalarımızın inşallah meyvelerini vereceğiz.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Seçimlerde ve seçimlerden sonra Yeşilyurt Belediye Başkanımızla el ele vererek Yeşilyurt Çayı’nı Beylerderesi Barajı’na kadar bir vadi halinde orayı değerlendirme projeleri, bizimde merkezi hükümette takip etmemiz ile biraz gecikti ama hayata geçireceğiz. Beylerderesi Barajı’nı bitirdik ve hizmete açtık. Yine Yeşilyurt’umuzun merkezinde bulunan tarihi konakların restorasyonu ve Yeşilyurt’a kazandırılması noktasındaki gayretimizi de inşallah kısa zamanda Yeşilyurt Belediye Başkanımızın takibi ile sonuçlandırmış olacağız. Yeşilyurt’u bu anlamda da canlandırmış olacağız. Biz bir ve beraber olursak ilimizin ilçemizin bürokrasisi ile, sivil toplum kuruluşları ile muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla el ele verirsek inşallah yerelde kalkınmayı sağlarız. Böylelikle hem ilçelerimize hem de ilimize daha çok katkıyı sunmuş oluruz.

Başkanımız dedi ki; “Yav biz bu Kiraz Festivalinden çok şey beklemiyoruz” diye. Esasında Mehmet Başkanım çok şey bekliyoruz. Laf olsun diye festival yapılmaz. Dolayısıyla bu festivalde gereken gerektiği şekliyle hem ilçemizin tanıtımına hem kirazımızın hem de ata sporumuzun tanıtımı noktasında, ölmemesi, yaşatılması noktasında önemli görevler icra ediyor. Bu anlamıyla Yeşilyurt Belediyemize, Yeşilyurt Kaymakamımıza, ve İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanımıza teşekkür ediyorum.

Yine önümüzdeki günlerde Malatya’mız önemli bir festivale daha ev sahipliği yapacak. Uzun süre aradan sonra “Malatya Kayısı Festivalini” Büyükşehir Belediye Başkanımızın organizasyonunda yapacağız. İnşallah Malatya kayısısının tanıtımı noktasında ve Malatya’yı tanıtma noktasında inşallah festivalimizi 17 Temmuz’da gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile bütün Malatyalı hemşerilerimizi, hem uzakta olan hem de Malatya’ya gönül vermiş olan bütün kardeşlerimizi de bu festivale davet ediyorum.”

DİĞER KONUŞMALAR..
Vali Aydın Baruş,  AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, AK Parti Milletvekili Hakan Kâhtalı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Emniyet Müdürü Dr.Ömer Urhal, Battalgazi Belediye Başkan Vekili Zafer Kırçuval, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, MHP İlçe Başkanı Mehmet Ali Kaya, İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanı Mehmet Zeki Akıncı, kurum, kuruluş ve meslek örgütlerinin temsilcileri, mahalle muhtarları ile bir kısım vatandaşın da izlediği açılış töreninde il ve ilçe yöneticileri ile siyasiler de konuştular.

Yeşilyurt’un tarihi güzellikleri ve kadim medeniyetiyle Türkiye’nin en şirin ilçeleri arasında yer aldığını söyleyen Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç ise, “ Türkiye’nin adeta incisi gibi olan, Malatya’nın içinde zümrüt gibi parlayan Yeşilyurt’umuzun dalbastı kirazı ülkemizin en güzel, en özellikli meyveleri ve en güzel lezzetlerinden bir tanesidir. Festivalimizi bir yandan kirazımızın tanıtımı diğer taraftan birlik ve beraberliğimize katkı sağlaması adına önemli görüyorum. Başta Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar olmak üzere destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Festivallerin kentler için önemli olduğunu ifade eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “ Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin yer aldığı festivallere çok büyük önem veriyoruz. Yeşilyurt’umuzda bu işi gerçekten çok iyi yapıyor. Belediyemizin, Kaymakamlığımızın ve İstanbul Yeşilyurtlular Derneğimiz işbirliği içerisinde güzel etkinlikler yapılıyor. Kortej yürüyüşüne katıldık gerçekten çok güzel geçti, halkımızın ilgisi yüksekti, çok güzel bir organizasyon yapıldı. Bu konuda emeği geçen başta Yeşilyurt Belediyemiz olmak üzere katkı ve destek sunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Yeşilyurt’un tarihi hüviyetini ve tüm güzelliklerini ön plana çıkaran, toplumsal dayanışma ruhuna katkı sunan festivale katılmaktan onur duyduğunu belirten AK Parti Milletvekili Hakan Kahtalı ise,“Göreve geldiği günden itibaren hiç durmadan çalışan, işlerini aksatmadan sürdüren, başarılı hizmetlerine devam eden Yeşilyurt Belediye Başkanımıza öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum. Gerek yerelde yapması gereken hizmetlerde gerekse de sosyal ve kültürel hizmetlerinde göz doldurmaktadır. AK Parti Belediyeciliğinin ne olduğunu Başkanımız bu hizmetleriyle örnek bir şekilde sergilemektedir.  Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte Malatya ve Yeşilyurt’a güzel eserler kazandıracaklarına eminim. Çırmıhtı’lıyım ve 10 yıldır yaz aylarında burada oturuyorum. Çırmıhtı’da yaşamaktan onur duyuyorum” diye konuştu.

25.Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivalin hayırlı olmasını temenni eden Vali Aydın Baruş ise, “Kiraz festivali, ilçemizin simgesi olan dalbastı kirazının tanıtımı yapmak, ilçemizin kültürel değerlerini gündeme getirmek, insanlar arasında kaynaşma ve dayanışma sağlamak ve gençlerimizi spora teşvik etmek gibi birçok fonksiyonu bünyesinde barındırmaktadır. Her yönüyle anlamlı ve değerli bir festivalde olmaktan mutlu oldum. Böylesine değerli amaçları içerisinde barından festivalimizi düzenleyen başta Kaymakamlık ve Belediyemiz olmak üzere İstanbul Yeşilyurtlular Derneğine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.Yeni Malatya- Bülten

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Malatya’da 792 okul var
Malatya’da 792 okul var

Haberi Oku