Malatya:
'Malatya Bunları Haketmiyor”

“Malatya Bunları Haketmiyor”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Malatya’da partisinin il kongresine katıldı, il merkezinin açılışını yaptı. Babacan, kongrede yaptığı konuşmada, “Malatya bunları hak etmiyor. Biz Malatya’nın dertlerini biliyoruz. Derdi çok ama Malatya’nın DEVA’sı hazır. Malatya’nın demokrasiye, atılıma ihtiyacı var, DEVA’ya ihtiyacı var. Malatya’ya, Türkiye’ye DEVA olmaya hazırız.” dedi.

İL BİNASININ AÇILIŞI
Babacan, Malatya’da ilk olarak il binasının açılış törenine katıldı. Tavşantepe’de karşılanan DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan daha sonra seçim otobüsü ile kent merkezinde halkı selamlayarak il binasının açılış törenine geçti. Davul zurnayla karşılanan Babacan’a vatandaşlar da ilgi gösterdi.

DEVA Partisi Malatya İl Başkanı Onur Güneş, açılış konuşmasında 9 Temmuz’da Genel Başkanları Ali Babacan tarafından görevin kendilerine tevdi edilmesi ile birlikte hemen harekete geçtiklerini ifade ederek, hızla il teşkilatlanmasını hazır hale getirdiklerini söyledi.

Daha sonra söz alan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise Malatya’da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu güzel şehirde bulunmaktan dolayı son derece mutluyum” dedi.

Malatya İl Başkanlığı’na Onur Güneş’in getirilmesinden sonra teşkilatlanmanın hızla tamamlandığını anımsatan Babacan, ilçe kongrelerin tamamlandığını ve bugün de 1’inci il kongresini gerçekleştireceklerini ifade etti. Malatya’nın kendileri için özel ve önemli bir il olduğunu dile getiren Babacan, “Böylesine önemli bir şehirde, il merkezimizin açılışını sizlerle birlikte açmanın onurunu yaşıyoruz. Bugün açtığımız hizmet binamızın, Malatya’ya ve tüm ülkeye hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile DEVA Partisi Malatya İl Teşkilatı hizmete açıldı. Genel Başkan Babacan, daha sonra İnönü Caddesi üzerindeki esnafları ziyaret etti. Esnaf ve vatandaşların yakın ilgisi ile karşılanan Babacan, Malatya’ya deva olmaya geldiklerini söyleyerek esnafın sorunlarını çok iyi bildiklerini söyledi.

KONGREYE KATILDI
Babacan, kentteki bir otelde düzenlenen partisinin Malatya İl Başkanlığı 1. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, eğitim sisteminde sorunlar bulunduğunu savundu.

Katılımın pandemi sürecine rağmen yüksek olduğu kongrede Genel Başkan Babacan kürsüye kendisine hediye edilen Yeni Malatyaspor atkısı ile çıktı. Malatya’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Babacan, “Gelin eski mağdurların yerine yeni mağdurlar eklemeyelim. Gelin bu haksızlığa birlikte karşı çıkalım kendisi gibi düşünmeyenlere hain diyenlere karşı çıkalım” dedi.

Malatya’da son günlerde il teşkilatının zorluklarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Babacan, partisi için Malatya’da hazırlanan afiş ve billboardlarının söküldüğünü söyledi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Malatya İl Kongresi’nde konuştu. Babacan şu ifadeleri kullandı:

“Mütevazı bütçelerle hazırladığımız materyallerimiz söküldü

Malatya İl Kongremizi duyurmak için kongremizle ilgili tanıtım materyalleri hazırladılar. Yarın şu anda iktidarda olan partinin kongresi var. Bizim kongre duyurularımızla ilgili hazırladığımız pek çok materyal indirildi, söküldü. Anons çalışmaları yapılıyordu. Bu gürültü kirliliği diyerek engellediler. İktidar partisinin araçları daha da yüksek sesle her türlü çalışmayı yaptı, onlara karışan yok. Bizim mütevazı bütçelerle yaptığımız tanıtım çalışmaları nasıl son dakikada iptal ediliyor?

2017 Anayasa değişikliği yaptık. Seçilen cumhurbaşkanının partisiyle ilişki kesilirdi. O madde çıkarıldı. Ama yemin maddesi değişmedi. Cumhurbaşkanının yemin maddesinin son bölümünü okuyayım: “Üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma, büyük Türk milleti ve tarih huzurunda namusum ve şerefim üzerine ant içerim.” Malatya’da bizim pankartlarımızı indirenler, bilboardlarımızı sökenler, LED yayınları durduranlar kimden güç alıyor da yapıyor bunu?

28 Şubatta hor görülenler böyle olsun istemediler

28 Şubat’ta hor görülen kesimler nasıl bir ülke hayal etmişlerdi? Tek bir sesin bütün sesleri bastırdığı bir ülke mi hayal etmişlerdi? Devran dönsün ve aynı adaletsizlikler bu defa başkaları tarafından yaşansın mı istemişlerdi? Hayır. O gün bu siyasi partiye destek verenlerin büyük çoğunluğu bugün derin bir hayal kırıklığı içinde. “Biz böyle olmasını istememiştik” diyorlar. “Bize yapılan haksızlıkları başkalarına yapmak için iktidar olmadık” diyorlar. “Bu yapılanlar bizim ahlakımıza, inancımıza, örfümüze, adetimize uymaz” diyorlar.

Cem Evlerine ilişkin talepleri karşılayacağız

Biz insanların inançlarının gereğini korkusuzca ve huzurla yaşayabilecekleri özgür bir ortamı oluşturacağız. Vatandaşlarımızın inanç, kültür ve referans ekseninde hak ve özgürlük taleplerini adalet temelinde karşılayacağız. Alevi vatandaşlarımızın başta Cem Evlerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarının çözümü için gerekli her türlü adımı atacağız. Tüm din ve inanç gruplarının kamusal görünürlüklerinin önündeki tüm kanuni ve idari engelleri ortadan kaldıracağız.

Dünya dış politikamızı bizi dinleyecek

Eskiden Türkiye arabuluculuk yapardı, hakemlik yapardı. Sözümüzün gücü vardı. Ama şimdi bunu kaybettik. Biz dış politikadaki bu yanlışlara son vereceğiz. Sözümüzü gücünü artıracağız. Kavgadan beslenmeyeceğiz. Konuştuğumuzda tüm dünya Türkiye’nin sözüne kulak kabartacak.”

Babacan’ın konuşmasında öne çıkanlar diğer ifadeler şöyle:

“8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal, orta direğin ülkemizi ayakta tutacağına inanıyordu. Bugün orta direk yıkılıyor. Hükûmet ülkenin kurumlarını yerle bir ettiği için orta direk yıkılıyor. Eskiden Türkiye arabuluculuk yapardı, hakemlik yapardı. Şimdi kimsenin güvenmediği bir ülke olduk. Herkesin şüphe duyduğu bir Türkiye var atık. DEVA Partisi, dış politikada sözümüzün gücünü arttıracak. Kavgadan beslenmeyeceğiz. Konuştuğumuzda tüm dünya Türkiye’nin sözüne kulak kabartacak.

Kendi fikrine benzeyen, tornadan çıkan çocuklar ve gençler yetiştirmenin derdine düştüler. Kendilerine benzeyen, kendileri gibi tornadan çıkmış bir nesil itiyorlar. Adeta toplum mühendisliğinin izlerini görüyoruz.

Eğitimde parası olanla olmayanlar arasında hiç bu kadar fırsat eşitsizliği olmamıştır. Sadece parası olanın değil, herkesin iyi eğitim alması için çalışacağız. Eğitimi üç yaşında başlatacağız. Dil eğitimini anasınıfından itibaren çocuklarımıza sunacağız. Soru soran, tweet attığı için gözaltına alınan bir nesil istemiyoruz. Gençler tweet atmaktan korkuyoruz diyorlar. 280 karakterden, klavyeden korkan bir devlet anlayışına nasıl saptınız?

Soru soran, sorgulayan bir nesil istiyoruz. Çağdaş dünyanın temelinde eleştirel düşünce yatar. Yeni nesil sizin tek tip, tek kalıp yaklaşımınıza isyan ediyor”

Şehirlerin yerel dinamiklerini harekete geçireceklerini ve her şehir için ayrı projelerinin olduğunu da ifade eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Malatya’nın da sorunlarına değindi. Malatya’nın alt yapı ve ulaşım problemlerinin biran önce tamamlanması gerektiğini de belirten Babacan, özellikletarımda sulama sorununun biran önce çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

2002’de AKP hükümetinin kurulduğunda Türkiye’nin tarımsal ihracatı ile ithalatının başa baş olduğunu da anımsatan Babacan, “Bugün 9 milyar ithalat, 5 milyar dolar ihracat var. Bu açığın sulama projeleri ile kanalları ile önemli bir miktarını kapatabiliriz. Ama biz su diyoruz kanal diyoruz onlar kanal İstanbul diyor problem burada. Çünkü orası rant projesi Çiftçi su bekliyor. Sanayide Malatya’da önemli bir şehir. Ama son yılarda sanayi üretimi artmıyor. En önemli sorunlardan biri işsizlik, biz Malatya’da tarımsal sanayi ve ekonomiye gerekli destekleri vereceğiz. Kayısı üretimi ve ihracatının artması için destekleri artıracağız. Malatya birinci derecede deprem bölgesi, ama kentsel dönüşümde yapılanma yok. Üniversitelerle ilgili sorunlar var. Turgut Özal Üniversitesi’nin halen bir kampüsü yok, akademisyen yetersizliği var. İnönü Üniversitesinde yeterince ödenek verilmiyor. Tıp Fakültesi henüz istenilen düzeyde çalışamıyor. Eğitim de ülkemiz  için su gibi ihtiyaç,  Kent içi ulaşım yeterli değil, imar yolları açılmadığı için trafik sorunu var. Otopark sorunu var. Nazım imar planı henüz çıkarılmamış, bu sorunların çözümü için gerekeni yapacağız. Sizler de bu kötü yönetimden fazlasıyla nasibinizi aldınız. Malatya bunları hak etmiyor. Biz Malatya’nın dertlerini biliyoruz. Derdi çok ama Malatya’nın DEVA’sı hazır. Malatya’nın demokrasiye, atılıma ihtiyacı var, DEVA’ya ihtiyacı var. Malatya’ya, Türkiye’ye DEVA olmaya hazırız.

Eğitim sistemindeki sıkıntılara son vereceklerini belirten Babacan, “Biz DEVA Partisi olarak eğitimde öncelikle fırsat eşitliğini, adaleti ve insanı merkeze alacağız. Türkiye’nin doğusu ile batısı, şehirleriyle köyleri arasındaki eğitim farkını azaltmak için canla başla çalışacağız. Sadece parası olan değil, herkesin iyi eğitim alması için çalışacağız.” dedi ve şöyle devam etti:

“Eğitimi 3 yaşında başlatacağız. Çocuklarımızın erken yaşlarda doğuştan sahip oldukları özellikleri dikkate alan bir eğitim sistemi uygulayacağız. O çağı geçirdiğiniz zaman, o çağda kapabilecekleri bazı şeyleri çocuklar ileride kapamıyor, anlayamıyor ve o fırsatı kaçırmış oluyorsunuz. Dil eğitimini ana sınıftan itibaren çocuklarımıza sunacağız. İlkokulda da dil eğitimi yoğun şekilde devam edecek. Biz çocuklarımıza ezberlemeyi, ezberlediklerini tekrar etmeyi değil sorgulamayı öğreteceğiz.”

Bülten- AA

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Çınar Yatırımları İnceledi

Haberi Oku