Malatya:
Malatya İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
Malatya 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı.

İl Özel İdare Salonu’nda Vali Vasip Şahin başkanlığında yapılan toplantıda yatırımcı kurum ve kuruluşların 2013 yılı yatırımlarının son durumu hakkında kurum yöneticileri sunum yaptılar.

Toplantının açılışında konuşan Vali Şahin, 2013 yılı 3.dönem itibarıyla Malatya’daki kamu yatırımlarının genel değerlendirilmesini yaparak, “İlimizin 2013 yılı yatırım programında yatırımcı kamu kuruluşlarımızın bin 89 projesi yer almaktadır. Bu projelerin toplam tutarı 3 milyar 766 milyon 859 bin TL, 2013 yılı ödeneği 453 milyon 611 bin TL’dir. Söz konusu projelere 2013 yılında 242 milyon 155 bin TL harcama yapılarak yüzde 53 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Belediyelerimize ait olan 91 projenin toplam proje tutarı 160 milyon 546 bin TL, 2013 yılı ödeneği 158 milyon 931 bin TL, yıl içinde yapılan harcama ise 55 milyon 720 bin TL olup yüzde 32 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Genel olarak İlimizin 2013 yılı yatırım programında yer alan toplam bin 180 projenin proje tutarı 3 milyar 927 milyon 405 bin TL, 2013 yılı ödeneği 612 milyon 542 bin TL’dir. Yatırım ödeneklerinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 180 milyon TL tutarında bir artış sağlanmıştır. Yatırım projelerine 2013 yılı Eylül ayı itibariyle 292 milyon 875 bin TL harcama yapılarak yüzde 48 oranında nakdi gerçekleşme kaydedilmiştir. Genel olarak ilimizin 2013 yılı yatırım programında yer alan toplam bin 180 projenin 589’u biten, 470’i devam eden, 71’i ihale aşamasında ve 50’si de başlanmayan projelerdir” dedi.

Vali Şahin, 2013 yılı yatırım projelerinin sektörel dağılımı hakkında da bilgi vererek, “Projelerin 511’i ulaştırma, 367’si diğer kamu hizmetleri (91 proje belediyelerin), 175’i eğitim, 102’si tarım, 16’sı sağlık, 4’ü enerji, 3’ü madencilik ve 2’si de imalat sektöründe yer almaktadır. 2013 yılı yatırım ödenekleri kuruluşlar bazında kıyaslandığında; Malatya Belediyesi’nin 149 milyon 373 bin TL ile en fazla ödeneğe sahip olduğu görülmektedir. Ödenek büyüklüğü açısından Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü 143 milyon 757 bin TL ile ikinci sırada yer alırken, İnönü Üniversitesi 63 milyon 873 bin TL yılı ödeneği ile üçüncü sırada yer almaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğü 50 milyon 696 bin TL yılı ödeneği ile dördüncü sırada bulunmaktadır. İl Özel İdaresi yatırımlarını müstakil olarak değerlendirdiğimizde; 630 projesinin toplam tutarı 119 milyon 932 bin TL, 2013 yılı ödeneği 37 milyon 393 bin TL, yıl içinde yapılan harcama 22 milyon 70 bin TL ve nakdi gerçekleşme oranının yüzde 59 olduğu görülmektedir. 2013 yılı yatırım ödeneklerinin genel olarak sektörel dağılımı ise şu şekildedir; ödeneklerin yüzde 33’ü DKH (diğer kamu hizmetleri), yüzde 30’u ulaştırma, yüzde 22’si eğitim, yüzde 9’u tarım, yüzde 6’i sağlık ve yüzde l’i imalat-enerji-madencilik sektörlerine tahsis edilmiştir” şeklinde konuştu.

Toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Atay, belediyenin projelerini anlatırken trambüs projesi hakkında da bilgi vererek, daha önce İnönü Üniversitesi ile Emeksiz Alt Kavşağı arasında işletilecek olan trambüsün yapılan proje değişikliğiyle MAŞTİ’ye kadar uzatıldığını aktardı. Atay, “Trambüs hattını MAŞTİ’ye kadar uzatmaya karar verdik, yüzde 20 ile. Şimdi düzenlememizi MAŞTİ’ye kadar devam ettiriyoruz. Trambüs güzergahı yan yollarda olacak” diye konuştu.

Atay’ın Yeni Devlet Hastanesi’nin arkasında yolun TCDD’nin yaklaşık 1 milyon TL tutarında para istemesi üzerine yarım kaldığını ve İstasyon Caddesi’ne verilemediğini belirtmesi üzerine devreye giren Vali Vasip Şahin, toplantıda bulunan TCDD 5. Bölge Müdürü Üzeyir Ülker’e konuyla ilgilenmesini isteyerek, “Orada kör bir nokta kaldı. Yarın hastaneden hepimiz hizmet alacağız. Birlikte çalışarak sorunu çözün” dedi.

Vali Şahin, “Acil girişinde yeni hastanede sıkıntı var. Acil girişine çok pratik bir çözüm bulmanız lazım. Gerekirse çevreyolundan bir acil girişi verilebilinir. Acil bölümünü çok iyi rahatlatmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Atay ise, “Biz Sağlık İl Müdürlüğü ve Karayolları ile bir araya gelerek çözüm bulalım” şeklinde cevap verdi.

Belediyeden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün tesis yapımı için istediği 58 bin dönümlük alanla ilgili bölgenin imar çalışmasının hızlandırılmasını isteyen Şahin, Malatya’da cirit sahasının olmamasını da büyük bir eksiklik olarak gördüğünü söyledi. Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı M. Ali Sabaz, Karahan Tüneli ile Erkenek Tüneli’ndeki çalışmaları 2014 yılı içerisinde tamamlayarak hizmete açmayı planladıklarını aktardı. Sabaz, Karahan Tüneli için özel olarak yurt dışından bir makine getirtildiğini ve tünel sahasına getirilerek çalışmalara başlandığını, ayda 80 metre tünelde kazı yapılacağını ve 10 ay sürede tünelin bitirileceğini kaydetti.

Pütürge yolu ile ilgili olarak da Vali Şahin, “Bizim Kubbe Dağı’nda kışın yolu açık tutmamız çok zor” dedi. Sabaz ise, “Bizim Kubbe Dağı’ndaki bütün hedefimiz fiziksel standartları yükseltmektir. Fiziki şartları iyileştirmek içinde orada sandık yarmadan başka bir geçiş yok proje bazında. Kış sezonunda buraya özel bir teknik heyet isteyeceğiz. Burada iki alternatif var, ya yolu 24 metre yaparak bunun 8 metresini kışın açık tutacak hale getireceğiz ya da burayı özel bazı tekniklerle kar tüneli ya da çığ tünelleri ile geçmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Vali Şahin de , “Yolu genişletelim de biz o yolu kışın açık tutamazsak, yazın geniş yol güzeldir, ama kışın bizim başımıza bela olur” dedi.

Bunun üzerine yeniden devreye girerek “Kar mücadelesini aşağı yukarı biliyoruz” diyen Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Sabaz’a Vali Şahin, “İnşallah biliyordursunuz” cevabını vererek, kaymakamlığı döneminde o bölgede karla mücadelenin zorluklarını yakından bildiğini ifade etti. Vali Şahin, Kubbe Dağı’na özel ışıklandırma ve aydınlatma yapılması talimatını da verdi.

Vali Şahin, İnönü Üniversitesi karşısında yapımı devam eden yeni stadyum nedeniyle bu bölgeye yapılacak olan kavşağın da bir an önce başlatılması talimatını verdi. Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı M. Ali Sabaz ise bu bölgedeki kavşakla ilgili projenin ihale sürecinin devam ettiği bilgisini aktardı.

Vali Şahin, yeni hastane önüne yaya üst geçidinin hızlı yapılmasını isterken, bu bölgeye yaşanacak yoğunluk nedeniyle alt geçidin de olabileceğini ve ikinci bir üst geçidin de yapılması gerektiğini ifade etti. Bu esnada devreye giren Belediye Başkan Yardımcısı Atay, “İkinci üst geçidi biz belediye olarak üstlenebiliriz” dedi. Vali Şahin de “Yapın, hastaneye tek üst geçit yetmeyecek gibi görünüyor” dedi.

Vali Şahin, kuzey çevreyolu ile ilgili olarak ise problemin Karayolları’ndan değil, Malatya merkezli sorunlardan kaynaklandığını söyleyerek, “Karayollarına bizim yol yapılacak güzergahı teslim etmemiz gerekiyor. İl olarak sorunu birlikte çözmeliyiz. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde bilgi verdi.

Vali Şahin’in Beylerderesi Viyadükü’nde yapılacak olan bakım çalışmasını sorması üzerine Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Sabaz, “Beylerderesi’ndeki çalışmayı 10 günde tamamlarız” şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine Vali Şahin, “15 günde yapmanıza razıyız. Çevreyolundaki çalışmalar da 15 Ağustos’ta bitecekti, ancak Sayın Başbakanımızın geldiği gün bitirildi” dedi.

DSİ PROJELERİ

DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Sami Güzel, kurumunun Malatya’daki projelerini anlatırken Vali Vasip Şahin, gölet yapılacak bölgeler için 61 tane gölet talebinin bulunduğu listeyi DSİ’ye verdiklerini ve sonuçların ne olduğunu sordu. Güzel ise, verilen listeyle ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Vali Şahin, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı’na, “Sulama birliklerini iyi denetleyin. Eskiden DSİ’de sıkıntı var diye birliklere sulama işi verildi, ancak şu anda sıkıntı daha fazla oldu” şeklide talimat verdi.

DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Güzel’in sunumu esnasında taşkın koruma ile ilgili projeleri anlatırken söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Atay, İnderesi ile ilgili neden proje olmadığını ve son yağışlarda bu bölgedeki taşkın koruma olmadığı için şehir merkezinin olumsuz etkilendiğini söyledi. Bunun üzerine Güzel, “Bize dilekçe ile başvurun ilgilenelim ” dedi. Atay ise, bu konuda başvurularının olduğunu aktardı. DSİ Şube Müdürü Mehmet Albostan ise, kendilerine bu konuda verilmiş bir başvurunun olduğunu, ancak bölgedeki yapılaşma nedeniyle önemli sıkıntı bulunduğunu aktardı.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku