Malatya:
MALATYA YAS TUTUYOR

Kömür ocağı faciası nedeniyle 17 Mayıs 2014 günü Malatya'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile yapılacağı açıklanan 'Gençlik Şöleni' iptal edildi. Başbakan Erdoğan’ın Malatya programı da ileriki bir tarihe ertelendi.

 Malatya’da 19 Mayıs Gençlik Bayramı etkinlikleri kapsamında planlanan konser ve eğlence programları iptal edildi.  İnönü Üniversitesi Rektörlüğü de 16-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 19. Bahar Şenliklerini iptal etti.

Manisa Soma'da kömür madeninde meydana gelen ve çok sayıda işçinin yaşamını yitirdiği olay nedeniyle, Malatya'da da yas tutuluyor. 3 günlük Ulusal Yas kararının ardından Malatya'da da bayraklar yarıya indirilirken, camilerde Soma'da ölen işçiler için sela verildi.
Soma’da meydana gelen faciada yaşamlarını yitiren madencilerin sayısının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün akşam saatlerinde 245 olduğunu belirtti.
Bu arada siyasiler ve bazı sivil toplum kuruluşları Soma’da yaşanan üzücü olay nedeniyle mesaj yayınladılar.

AĞBABA'NIN MESAJI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Manisa’nın  Soma İlçesinde yaşanan maden faciasından dolayı taziye mesajı yayınladı.
Ağbaba, 13 Mayıs tarihinde yaşanan ve herkesi yasa boğan olaydan dolayı üzüntülerini belirtirken, yakınlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dilediğini açıkladı.
Yerel Yönetimlerden  Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, belediyelerde önümüzdeki günlerde kutlanacak olan 19 Mayıs kutlamaları için hassas davranmaları yönünde bir  de genelge yolladı. Genelgede ,  Belediyelerin 19 Mayıs'ta yapacağı tüm konser ve eğlence etkinliklerinin iptal edilmesi istendi. Belediyeler 19 Mayıs'ta sadece ''anma'' etkinliği düzenleyebilecek.
Ağbaba, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun da talimatları doğrultusunda, partili belediyelerimize bir genelge yolladık. Genelgede, Soma'daki maden katliamından ötürü 19 Mayıs'ta yapılacak olan eğlence ve konser organizasyonlarının iptal edilmesi talimatını verdik. Belediyelerimiz 19 Mayıs'ta Atatürk'ü anacak, ancak herhangi bir eğlence ya da konser etkinliği yapmayacak. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız ise daha sonra kutlanacak.'' ifadelerini kullandı.
AKIN'IN MESAJI..
AKP Malatya Milletvekili Cemal Akın, şu mesajı yayınladı: "Manisa Soma’da meydana gelen maden faciasında vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesi ve yaralanmasından milletçe derin üzüntü duyuyoruz. Dileğimiz yüreğimizi parçalayan acılarımızın daha da büyümemesidir. Bu vesileyle, Soma'da vefat eden işçilerimize Yüce Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, ailelerine sabrı cemil diliyorum. Allah memleketimize bir daha bu acıları yaşatmasın."
ÇALIK'IN MESAJI..
AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, yayınladığı başsağlığı mesajında, "Soma’da bir kömür ocağında meydana gelen feci kaza milletimizin yüreğinde büyük bir acı yaşatmıştır. Yaşanan acı kelimelerle ifade edilemeyecek kadar büyüktür. Ateş sadece Soma’ya düşmemiş, ülkemizin her köşesinde aynı sıcaklıkta kendisini hissettirmiştir. Tüm Türkiye, aynı acıya birlikte gözyaşı dökmüştür.
Feci kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet,  başta aileleri olmak üzere yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Kazayı yaralı olarak atlatan kardeşlerimize ise acil şifalar diliyorum. Duamız bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması içindir.   Milletimizin başı sağ olsun." dedi.
ÇAKIR'IN MESAJI..
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın mesajı da şöyle:
"Soma’daki maden ocağında yaşanan kaza sonrası 200’den fazla vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ülke olarak hepimizi yasa boğmuştur. Hayatını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum, mekanları Cennet olsun. İnşallah, inanıyorum ki bu kardeşlerimiz işlerinin başında yaşamlarını yitirmeleri dolayısıyla şehit mertebesindedirler. Başta acılı aileleri olmak üzere tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyor, sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Umudumuz, ölü sayısının artmamasıdır. Yaralı kardeşlerime de acil şifalar diliyorum.”
DİĞER MESAJLAR..
Battalgazi İlçesi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, "Madenci şehitlerimize Allah'tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.
Yeşilyurt İlçesi Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat da mesajında, "Manisa'nın Soma İlçesi'nde, bir maden ocağında meydana gelen facia, ülkemizi derinden etkilemiştir. Öncelikle vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralı kardeşlerimize şifâ, acılı ailelerimize de sabır diliyorum. Devam eden kurtarma çalışmalarından daha fazla ölüm haberi gelmemesi en büyük temennimizdir. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, ne kadar denetim yapılırsa yapılsın, maalesef, birtakım iş kollarının kaza riskleri diğerlerine göre daha fazladır. Madencilik, bunların başında gelmektedir. İstatistiklere bakıldığında, maden ocaklarında meydana gelen grizu patlamaları, göçükler, yangınlar, trafo patlamaları ve benzeri olayların daha birisi unutulmadan, çeşitli aralıklarla yaşandığı bir durumla karşı karşıyayız. Bugüne kadar madenlerimizde binlerce kardeşimiz can verdi; bir o kadarı da çeşitli engellerle yaşamlarını sürdürüyor. Yaşadığımız maden facialarının en büyüğü olan Soma olayı göstermiştir ki, böyle iş kollarımızda güvenlik tedbirleri en üst düzeye çıkarılmalı, varsa yapılan hatalar ilgili kurumlar ve akademisyenlerce masaya yatırılıp değerlendirilmeli, buradan çıkacak raporlar, devletimizin ilgili kurumlarınca yasal düzenlemelere dönüştürülmeli,  titizlikle uygulanmalı ve cezai müeyyideler artırılmalıdır. Bir kez daha vefat eden kardeşlerimize rahmet, geride kalanlara sabır, kurtarma faaliyetlerini sürdüren tüm ekiplere de kolaylıklar diliyorum." dedi.
AKP İl Başkanı Bülent Tüfenkci,“ Soma’daki maden ocağında meydana gelen patlama nedeniyle çok sayıda maden işçisinin hayatını kaybettiğini büyük üzüntüyle öğrendik. Kazada hayatını kaybeden işçilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz. Son ana kadar ümitlerimizi kaybetmeden dua etmeye devam edelim” açıklamasını yaptı.
CHP İl Başkanı Enver Kiraz'ın mesajı şöyle: "Hepimiz 13 Mayıs Salı günü öğleden sonra Manisa ili Soma ilçesinden  gelen acı haberle sarsıldık. Geçmişte bir çok defa karşılaştığımız ve bütün milletimizi yasa boğan  acı tablo bu gün de eskilerinden daha vahim bir şekilde tekrarlanmıştır. Maalesef evine ekmek götürmek için çok zor şartlarda çalışmak zorunda olan yüzlerce maden emekçisini kaybettik. Yine aynı maden işçilerinden yüzlercesi yaralı ve bir çoğu göçük altında yaşam mücadelesi vermektedir. Olayın boyutları da giderek büyümektedir. Yaşanan bu acı olayda özellikle çocuk yaşlar da maden işçilerinin bulunması da ülkemiz için vahim bir durumdur. Olayın nasıl meydana geldiğinin ve can kaybının neden bu kadar fazla olduğunun bir an önce araştırılarak, aydınlığa kavuşması gerekmektedir. Bu konuda herkesin soğukkanlılıkla hareket etmesi ve duyarlı olması gerekmektedir. Maden faciasında hayatlarını kaybeden işçilerimize Allahtan Rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralı işçilerimize acil şifalar diliyorum. Ümit ediyoruz ki kurtarılmayı bekleyen işçilerimiz sağ salim ailelerine kavuşurlar. Bütün milletimizi yasa boğan bu tür acı olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz.  Bu acı bütün milletimizin ortak acısıdır. Bu anlamda bütün milletimizin  başı sağ olsun."
İşçi Partisi İl Başkanı Arif Doğan da, "Emeğini ekmeğini ölüm pahasına binlerce metre yerin altında çıkaran emekçi ve değerli madencilerimizin ailelerine ve Türkiye’mizin başı sağ olsun acımız büyük ."dedi.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, "‘Soma’da bir maden ocağında meydana gelen ve şu ana kadar aldığımız bilgilere göre 200 işçi kardeşimizin yaşamını yitirdiği feci kaza tüm milletimizi büyük bir üzüntüye sevk etmiştir. Bugün ülkemizin acıyı yüreğinin derinliğinde hissettiği bir gün olacaktır. Bizler, Yüce Allah’tan Soma’da eşini, evladını, yakınını kaybeden bütün annelerimize ve tüm vatandaşlarımıza sabr-ı cemil niyaz ediyoruz. Bu acı, ülkemizin acısıdır. Bu acı işçimizin, işadamımızın, siyasi partilerimizin kısacası tüm Türkiye’nin acısıdır. Bu günde; Tüm Soma halkının yanında olduğumuzu belirtiyor, Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum." açıklamasını yaptı.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren’de yayınladığı başsağlığı mesajında şunları belirtti:
“ Soma kömür madeninde elim bir trafo patlaması nedeni ile kömür ocağında çıkan yangında ölen işçi kardeşlerimize Cenabı Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı diler, Yaralı kardeşlerimize acil şifalar dilerim. Cenabı Allah ülkemize bir daha böyle büyük acılar yaşatmamasını dilerim.”      

Eğitim-İş Sendikası Malatya Temsilcisi Feyzullah Çelik’te yayınladığı mesajda, “ Manisa’nın Soma ilçesinden gelen haber tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Soma Maden Ocaklarında 201 işçi yaşamını yitirdi. Meclis’te Soma madenlerinin incelenmesi için verilen önergenin AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedilmesinden iki hafta sonra meydana gelen bu kaza, cinayetten farksızdır.
İşsizlik ve yoksulluk, ülkemizi ucuz emek cennetine çevirmekte, ekmeğe ihtiyacı olan yurttaşlarımıza iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmadığı ortamlarda, güvencesiz, örgütsüz  çalışmayı dayatmaktadır. Bu durum can kayıplarını da içeren ölümcül kazaları beraberinde getirmektedir.
Bu olumsuz tablodan en fazla etkilenenler, en tehlikeli ve riskli işkolu olan maden işkolunda çalışan madencilerdir. Madenler taşıdığı riskleri gereğiyle taşeron işçiliğin hiç kullanılmaması gereken yerlerdir. Ama Türkiye’de hemen her kuruma sokulan taşeron işçiliği sırf maliyetleri azaltmak için madenlerimize de sokulmuştur ve can kayıplarının yaşanmasına zemin hazırlanmıştır.
Yaşananlar tüm iş kollarında ama özellikle ağır ve tehlikeli işlerde taşeron işçilik uygulamasına artık son vermek gerektiğini göstermektedir.” Dedi.
 Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanı Selahattin Sarıoğlu’da yayınladığı mesajda, “
 
“Böbürlenmekte,  yaptıklarını abartmakta Dünya birincisi olan kişilerin yönettiği Türkiyemiz, ne yazıktır ki ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, Dünya’da üçüncüdür.
Her birimdeki etkin yöneticilerin, bir başka deyişle koltuk maliklerinin, görevlerini layıkıyla yapma donatı ve iradesinden yoksun olmaları ve bu yetmiyormuş gibi, vatanı, milleti için düşünen, didinen yetişmiş insanlarını, aydınlarını karalamakta, harcamakta, dokuz köyden kovmakta usta olmaları, Türkiye’nin geri kalmışlıktan, Soma Faciası gibi ağır yıkımlar yaşamaktan ve sosyal kavga ortamından kurtulması önündeki en önemli engellerden biridir.”  İfadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MALATYA'DAN KISA KISA

Haberi Oku