Malatya:
Malatya'da kayıtlı işsiz sayısı 24 bin

GÜLER HAZAR

Malatya’da Mayıs ayı sonu itibariyle İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne kayıtlı işsiz sayısının 24 bin 20 kişi olduğu bildirildi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Abdül Kadir Duran başkanlığında İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde yapıldı.  Toplantıya, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Eski tutuklu ve hükümlülerin iş bulmasının kolaylaştırılması için özel sektörde işe yerleştirilmeleri sırasında ‘Adli sicil kaydı’ istenmemesi için Adalet Bakanlığı’na yasal düzenleme yapılması önerisi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun denetim personelinin sayısının arttırılması yönünde de Çalışma Bakanlığı’na teklif sunulması konulu iki önerinin de görüşüldüğü toplantı öncesi İş Kur’un faaliyetlerine ilişkin sunum yapıldı.

Malatya’da Mayıs ayı sonu itibariyle kuruma kayıtlı işsiz sayısının 24 bin 20 kişi olduğu belirtilerek şu bilgiler verildi:

“Kurumumuza kayıtlı iş arayanların sayısı Mayıs ayı sonu itibarı ile 24.020 kişidir. TÜİK verilerine göre Malatya’nın da içerisinde yer aldığı düzey olan TRB1 bölgesinde işsiz sayısı 2013 yılı için 52.000 olup, söz konusu bölgede işsizliğin en fazla görüldüğü eğitim düzeyi %46,1 ile lise altı öğrenim seviyesidir.

Kurum veri tabanına kayıtlı iş arayanların %95,87’sinin normal statüde iş arayanlardan oluşmaktadır. Engelli statüsünde iş arayanların oranı %3,48 iken, eski hükümlülerin oranı %0,64 olarak istatistiklere yansımaktadır.  Kurumumuza 24.020 kayıtlı işsizin cinsiyetlerine göre dağılımına bakıldığında kayıtlıların %38’inin kadın, %62’sinin erkek iş arayanlar olduğu görülmektedir.”

Genç nüfus işsiz

İş-KUR İl Müdürlüğü tarafından sunulan raporda kayıtlı işsizlerin büyük bir kısmını gençlerin oluşturduğu kaydedildi. 24 bin işsizin 11 bin 429’u 15-29 yaş arasında olduğunun ifade edildiği raporda daha sonra şu bilgilere yer verildi:

“15-29 yaş aralığında değerlendirdiğimiz bu gruptaki işsizlerin (11.429 kişi) toplam işsizler içindeki oranı %47,58’dir. Erkeklerde işsizliğin en fazla görüldüğü yaş grubu %14,13 ile 25-29 yaş grubu olurken ikinci sırada %12,19 ile 20-24 yaş grubu gelmektedir. Kadınlarda en yüksek oranın görüldüğü yaş grubu %9,62 ile 25-29 yaş grubu olup ikinci sırada %7,60 ile 20-24 yaş grubu yer almaktadır.”

2 bin 186 kişi işe yerleştirildi

Kurul toplantısında sunulan bilgilere göre, İş Kurumu İl Müdürlüğü’nce 2014 Mayıs ayı sonu itibariyle özel sektörde 2 bin 186 kişinin işe yerleştirildiği kaydedildi. Yine 2014 yılı içinde 43 adet iş başı stajı, 16 UMEM Projesi, 6 girişimcilik 11 adet de meslek edindirme olmak üzere toplam 87 projenin yapıldığı ve bu kurslarda iş arayan bin 74 kişinin katıldığı, 149 katılımcıya da girişimcilik eğitimi verildiği ifade edildi.

261 kişi işsizlik sigortası için başvurdu

Toplantıda ayrıca işsizlik sigortası ve ödeneğine ilişkin de şu bilgiler verildi:

“ İşsizlik Sigortası kapsamında 2014 yılı Mayıs ayında Kuruma başvuran 261 kişidir. 175 kişi İşsizlik Ödeneği almaya hak kazanmıştır. Başvuran 86 kişinin işsizlik ödeneği hak etmemesi nedeni ile talepleri reddedilmiştir. Hali hazırda işsizlik ödeneği alan işsiz sayısı 1.527’dir.

 İşsizlik sigortası kapsamında maaş alan kişiler İl Müdürlüğümüz tarafından mesleki eğitim kurslarına yönlendirilmekte olup, eğitimi kabul etmeyen kişilerin işsizlik maaşları kesilmektedir.”Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Çınar Yatırımları İnceledi

Haberi Oku