Malatya:
Malatya'da tarım alanları yüzde 22 azaldı Malatya’da tarım alanlarının 11 yılda yüzde 22 oranında azalarak 366,5 bin hektardan, 285,5 bin hektara geriledi. Yapılan belirlemede 2002-2013 yılları arasında ülke genelinde tarım alanları yüzde 10.4 azalırken Malatya’daki azalma yüzde 22.1 olarak gerçekleşti ve bu gerçekleme ile Malatya en fazla tarım alanı azalan 13.il oldu.
 Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Umut Oran, tarım alanlarının azalmasına yönelik olarak bir basın toplantısı ile istatistiki bilgiler verdi. Oran, “Tarım alanlarındaki azalma bazı illerde rekor boyutlara ulaştı. 2002-2013 döneminde söz konusu alanlar özellikle Hakkari'de yüzde 44, Kars'ta yüzde 38, Kastamonu'da yüzde 30 azaldı. Bu dönemde tarım alanlarındaki küçülmede bu illeri sırasıyla Şırnak, Yozgat, Konya, Zonguldak, Diyarbakır, Osmaniye, Gümüşhane, Kahramanmaraş Erzurum, Malatya, Karabük, Ardahan, Edirne, Afyon, Erzincan ve Ardahan izliyor.” ifadelerini kullandı.
 Milletvekili Oran açıklamasında ayrıca şunları belirtti:
 “AKP döneminde tarım sektörünün sorunları büyüdü. Tarımda girdi fiyatları ürün fiyatlarından çok daha hızlı arttı. Kredi faizlerinin yüksekliği de üretimin maliyetini artırdı. Fiyat-girdi dengesi nin üretici aleyhine bozulması tarımsal faaliyetlerden uzaklaşmaya yol açtı. Pazara erişme ve rekabet gücü bulamayan üretici, tüccar ve tefecilere mahkûm oldu. Ürünlerini emeğinin karşılığı olan fiyatla değerlendiremeyen çiftçi giderek yoksullaştı. Bu faktörler tarım sektöründe önemli bir  kan kaybı ve  çözülme ye yol açtı. 2003 yılında 70.8 milyon kişi olan toplam nüfus 2013'te 77 milyona çıkarken, 3 milyona yaklaşan  kayıtlı çiftçi sayısı 2 milyon dolayına geriledi. Fiyat-girdi dengesinin tamamen aleyhine gelişmesi nedeniyle üretici tarımsal faaliyetlerden uzaklaşmaya başladı, bazı illerde tarım alanlarının neredeyse yarısı artık ekilmiyor . 2002-2013 döneminde tarım ürünlerinde  ciddi üretim düşüşleri yaşandı. Tarımın milli gelirdeki payı hızlı geriledi. Sektörün borçları katlanarak büyüdü. 2002 itibariyle tarımda dış ticaret fazlası veren Türkiye'nin bu sektördeki ihracat-ithalat dengesi 2003'ten itibaren aleyhe döndü, makas giderek açılmaya başladı, sonuçta tarım ithalatçısı haline getirilen ülkenin bu alanda dış ticaret açığı hızla büyüdü. 2002-2013 döneminde Türkiye'deki toplam tarım alanı yüzde 10.4 küçülerek 26.6 milyon hektardan 23.8 milyon hektara geriledi. Buğday, arpa gibi tahıllar ile diğer bitkisel ürünlerde ekili alanlar bu dönemde yüzde 12.9 küçülerek 17.9 milyon hektardan 15.6 milyon hektara gerilerken, nadasa bırakılan alanlarla birlikte bu ürünlerde toplam tarım alanı yüzde 14 küçülerek 23 milyon hektardan 19.8 milyon hektara düştü. Aynı dönemde sebze bahçelerinin toplam alanı yüzde 13 küçüldü. Meyve, içecek ve baharatlar ile süs bitkilerinin toplam alanı ise yüzde 21 büyüdü. Ancak 2002'e ilişkin verilerde süs bitkileri yer almıyor.
 Ekilen alanlardaki azalmaya bağlı olarak temel tahıllar, diğer bitkisel ürünler ve sebzelerde ciddi üretim düşüşleri yaşandı. 2002 yılında 19.5 milyon ton olan buğday üretimi, 2013'te 17.9 milyon tonla bunun yüzde 8 altında kaldı. 2002-2013 döneminde patates, nohut, kuru fasulye, kırmızı mercimek üretiminde yüzde 20'nin üzerinde, tütün üretiminde yüzde 41, kütlü pamukta yüzde 11.5 düşüş gerçekleşti. Bu dönemde üretimi hızla artan ürünler ise dane mısır ile ayçiçeği. Aynı dönemde biber, pırasa, domates, karpuz, patlıcan, hıyar gibi temel sebzelerde de ciddi bir düşüş olduğu dikkati çekiyor.” (HABER MERKEZİ)Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Şahnahan Deresi'nin Çehresi Değişiyor

Haberi Oku