Malatya:
Malatya'nın 'VUKUATLI” milletvekilleri!...
 

 

 BURHAN KARADUMAN

 

Malatya milletvekillerinden 3 isme 1940 ile 1947 yılları arasında dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM Genel Kurula getirilen teklifler, milletvekillerinin görev dönemleri sonlarına bırakılmasına karar verildiği görülüyor.

  TBMM Genel Kurulunda Malatya Mebusu Nasuhi Baydar’ın 30 Mayıs 1940 tarihinde, Malatya Milletvekili Kemal Sayın'ın (Evliyaoğlu-bu milletvekili Sayın soyadıyla milletvekili seçilmiş, ancak daha sonra soyadını değiştirmiş) 5 Mart 1945 tarihinde, aynı zamanda Malatya Belediye Başkanlığı görevinde de bulunan Malatya Milletvekili Dr. Cafer Özelçi'nin 5 Ocak 1945 ve 9 Ocak 1946 tarihinde, Malatya Milletvekili Mehmet Sadık Eti’nin 4 Haziran 1947 tarihinde dokunulmazlıklarının kaldırılmasına dair tekliflerin görüşüldüğü, ancak alınan kararlar da dokunulmazlık tekliflerinin dönem sonlarına bırakıldığı görülüyor.

 

Milletvekilleri için öne sürülen suçlar

  Dokunulmazlıklarla ilgili TBMM kararlarında Malatya Mebusu Nasuhi Baydar için “Mal beyanında bulunmamak” suçu, Malatya Milletvekili Kemal Evliyaoğlu (Sayın) için “Yozgat Cumhuriyet Savcısı Bilgitay’a hakaret etmek”, Malatya Milletvekili Dr. Cafer Özelçi için  “Ekmeklik ve tohumluk hububatın tahsil ve tevziinde vazifesini ihmal ve suiistimal” ile “Malatya Belediye Başkanı bulunduğu sırada verilen rapor üzerine bazı dükkân ve mağazaları yıktırmak” ve Malatya Milletvekili Mehmet Sadık Eti için “görevini savsatmaktan”  suçlamaları bulunuyor.

  

 Malatya Milletvekilleri için 1940 ile 1947 dönemlerinde TBMM’de görüşülen dokunulmazlık kararları şu şekilde;

 

“Mal beyanında bulunmamak”

 “Malatya Mebusu Nasuhi Baydar’ın teşriî masuniyeti hakkında

Karar No: 1181

Malatya Mebusu Nasuhi Baydar’a isnad edilen, icra emri üzerine kanunî müddet zarfında mal beyanında bulunmamak suçu, Teşkilâtı Esasiye Kanununun 12 ve 27 nci maddelerinde yazılı cürümler haricinde olduğu görüldüğünden Dabilî Nizamnamenin 180 inci maddesinin ikinci fıkrası mucibince takib ve muhakemesinin devre sonuna bırakılmasına karar verilmiştir. 30/5/1940”

 

“Cumhuriyet Savcısına hakaret”

Malatya Milletvekili Kemal Sayın'ın (Evliyaoğlu) milletvekilliği dokunulmazlığı hakkında

Karar No: 1453

Yozgat Cumhuriyet Savcısı Bilgitay’a hakaret etmekten sanık, Malatya Milletvekili Kemal Sayın'ın üstüne atılan suçun, Anayasanın 12 ve 27 nci maddelerinde gösterilen suçlar dışında kaldığı anlaşılmış olduğundan adı geçen hakkında yapılması istenilen kovalama ve yargılamanın içtüzüğün 180incı maddesinin ikinci fıkrasına göre dönem sonuna bırakılmasına karar verilmiştir.

5/3/1945

 

“Görevde ihmal ve suiistimal”

“Malatya Mebusu Dr. Cafer Özelçi'nin teşriî masuniyeti hakkında

Karar No 1447

Ekmeklik ve tohumluk hububatın tahsil ve tevziinde vazifesini ihmal ve suiistimal ile ilgili sanılan, Malatya Mebusu Doktor Cafer Özelçi'ye isnat olunan suçun, Teşkilâtı Esasiye Kanununun 12 ve 27 ncı maddelerinde gösterilen cürümler dışında kaldığı anlaşılmış olduğundan Dahilî Nizamnamemizin 180. nci maddesinin ikinci fıkrası mucibince takip ve muhakemesinin devre sonuna bırakılmasına karar verilmiştir  5/1/1945”

 

“Dükkan ve mağazaları yıkmak”

 “Malatya Milletvekili Dr. Cafer Özelçi'nin Milletvekilliği dokunulmazlığı hakkında

Karar No. 1486

Malatya Belediye Başkanı bulunduğu sırada verilen rapor üzerine bazı dükkân ve mağazaları yıktırmaktan suçlu sanılan, Malatya Milletvekili Dr. Cafer Özelçi'nin üstüne atılan suçun, Anayasama 12 ve 27 nd maddelerinde yazılı olan suçlar dışında kaldığı anlaşılmakla hakkında yapılması İstenilen kovuşturma ve yargılamanın dönem sonuna bırakılmasına karar verilmiştir. 9/1/1946”

 

“Görevini savsatmak”

“Malatya Milletvekili Mehmet Sadık Eti’nin Milletvekilliği Dokunulmazlığı hakkında

Karar no: 1555

1944 yılında Kemaliye Belediye binasında vukua gelen yangında mesai saatleri dışında belediye de nöbetçi bulundurmamak ve tedbir almamak suretiyle görevini savsatmaktan dolayı suçlu sanılan Malatya Milletvekili Mehmet Sadık Eti’ye isnadolunan suçun Anayasa’nın 12 ve 27 nci maddelerinde yazılı suçların dışında kaldığı anlaşıldığından içtüzüğün 180 inci maddesi gereğince bu hususta yapılacak kovuşturma ve yargılamanın dönem sonuna bırakılmasına karar verilmiştir.  4/6/1947”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku