Malatya:
Meslek Liselilere eğitim desteği açıklandı

 Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan bir tebliğ ile, Organize Sanayi Bölgeleri içinde ve dışında kurulan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde okuyan ve okuyacak öğrencilere verilecek eğitim ve öğretim desteğine ilişkin tutarlar ve alanlar açıklandı.
Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, Organize Sanayi Bölgeleri içinde ve dışında açılmış Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören ve görecek olan öğrencilere verilecek destek eğitim süresince yapılacak ve nakil yoluyla gelen öğrenciler için ise okulun kalan öğretim süresince geçerli olacak.
5580 sayılı Özel Öğretim Kanunu kapsamında organize sanayi bölgeleri dışında açılan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her bir öğrenciye verilecek eğitim ve öğretim desteği tutarları; 9 uncu sınıflar için aynı, 10, 11 ve 12 nci sınıflarda ise alanlara göre ayrı ayrı olmak üzere belirlendi 
Buna göre; Organize Sanayi Bölgeleri dışında kurulu bulunan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde okuyan ve okuyacak olan öğrencilere verilecek destek tutar ve alanları şöyle:
 

OSB içindeki meslek lisesine daha fazla destek
Organize Sanayi Bölgeleri içinde eğitim ve öğretim faaliyetini sürdüren Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde okuyan ve okuyacak öğrencilere sağlanacak parasal destek, OSB dışında kurulu bulunan okullardan % 10 ile % 30 arasında değişen oranda daha fazla belirlendi.
Buna göre, 5580 sayılı Özel Öğretim Kanunu kapsamında organize sanayi bölgelerinde açılan özel her türdeki Mesleki ve Teknik Liselerinin  alan/dallarında öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her bir öğrenciye verilecek eğitim ve öğretim desteği tutarları; 9 uncu sınıflar için aynı, 10, 11 ve 12 nci sınıflarda ise alanlara göre ayrı ayrı olmak üzere tespit edildi.   
Tebliğe göre, eğitim ve öğretim desteği, yukarıda belirlenen alanların dallarında eğitim görecek öğrencilere de uygulanacak.
Tablo-1’de yer alan alanlarda açılan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrencilerinin 10. sınıftan itibaren, okulun  alanlarına devam etmesi halinde eğitim ve öğretim desteği ödemesine devam edilecek.
Bu tebliğ kapsamında eğitim ve öğretim desteği alan 10, 11 ve 12'nci sınıflardaki öğrenciler, 5580 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında verilen eğitim ve öğretim desteğinden yararlanamayacak. Dokuzuncu sınıf öğrencileri ise Kanunun ek 1. maddesi kapsamında verilen eğitim ve öğretim desteğinden faydalanması durumunda bu tebliğ kapsamındaki eğitim ve öğretim desteğinden yararlanamayacak.
Malatya'da ikisi OSB içinde olmak üzere, 6 Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde bulunuyor.  GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner82

Çalık: “Hepimiz için çok önemli bir süreçti”
Çalık: “Hepimiz için çok önemli bir süreçti”

Haberi Oku