Malatya:
Milletvekili Çalık, 'Sorunları çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz”


Yeni Malatya- Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletveili Öznur Çalık,  seçim çalışmaları kapsamında Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır  ile birlikte merkeze bağlı Hisartepe Köyü, Tanışı Köyü, Pelitli Köyü ile Alhanuşağı köyünü ziyaret etti. Çalık ziyaretlerdeki konuşmasında, “ Sorunları çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.
Milletvekili Çalık ile Belediye Başkanı Çakır, ilk olarak Merkeze bağlı Hisartepe Köyünü ziyaret ettiler. Köy Muhtarı Rıfat Karadağ’dan Köyün sorun ve ihtiyaçları hakkında bilgi alan Çalık ve Çakır, daha sonra Tanış Köyü’ne geçtiler ve burada  Köy Muhtarı Memet Aktaş ile  görüştüler. Pelitli Köyü’nde Köy Muhtarı Bayram Tutuk, Alhanuşağı Köyü’nde de muhtar Ramazan Çiğdem ile görüşerek sorunlar hakkında bilgi aldılar.
Milletvekili Çalık, ziyaretlerdeki konuşmasında, “ Hisartepe, Tanışı, Pelitli ile Allahanuşağı köyleri Büyükşehir statüsü nedeniyle  artık mahalle oldular diyerek, “Bu bölgelerimizde eskiden kadınlarımız çeşmelerden bidonlarla su taşırdı. Kadınlarımız artık evlerinden akan suyu kullanıyor. Yol ve ulaşım sorunumuz vardı. Şimdi yollarımızın büyük bir bölümü asfaltlı. Bazı noktalarda ulaşım ve içmesuyu sorunumuz halen devam ediyor. Bu sorunları çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz. AK Parti iktidarında yapılan bu hizmetlerden vatandaşlarımızın memnun olması bizleride sevindiriyor. Bu takdir gösteriyor ki iyi yoldayız. Bu istikrarı bozmak isteyen iç ve dış düşmanlara aman vermeyeceğiz. Kardeş kavgasına son verdiğimiz şu süreçte yaşananlara en iyi cevabı sandıkta vereceğiz. Ekonomik anlamda güçlü Türkiye’yi, her yerde etkin Türkiye’yi 25 cent’e muhtaç etmek için çabalıyorlar. AK Partinin hizmetlerine gölge düşürerek Türkiye’nin gelişip büyümesini engellemeye çalışıyorlar. Bütün bu oyunlara, tezgahlara millet 30 Martta cevap verecek” iddiasında bulundu.
Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da konuşmasında, şunları belirtti:
“İnsanlarımızla bir araya gelerek istişare ediyoruz. Sorunları yerinde görerek, vatandaşlarımızı dinliyoruz. Amacımız bu saha sorunlarını iyi planlayarak hizmetleri hızlı ve kaliteli bir şekilde milletimize yansıtmak. Elimizde sihirli değnek yok. Samimi olmak lazım. Sorunları aciliyetine göre kısa, orta ve uzun vadede planlar yaparak çözeceğiz. Büyükşehir süreciyle birlikte Malatya’nın en ücra köşesinden bile sorumlu olacağız. Buralara bakım evleri ve şubeler kuracağız. Özel idarenin yapısını değiştirerek daha kaliteli hizmet üretir hale getireceğiz. Şuan yapısal hazırlıklar yapıyoruz. Biz her noktaya gittiğimiz gibi konusunda uzman teknik arkadaşlarımızda gidip geziyorlar. Güçlü Büyükşehir belediye yapısını oluşturarak milletimize daha iyi hizmetler üreteceğiz. Toplu taşımacılık konusunda her yerden teklifler geliyor. Bizde bunun planlamalarını şimdiden yapıyoruz. Her gittiğimiz yerde gösterilen ilgili bizleri mutlu ediyor” dedi
ODA’LARI ZİYARET  ETTİLER
Bu arada Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kent merkezinde de Adalet ve Kalkınma Partisi  İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile birlikte seçim çalışmaları nedeniyle bazı Meslek Odaları’nı ziyaret ettiler.
Çakır ve Tüfenkçi ilk olarak Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanlığı’nı ziyaret ederek Şube Başkanı Fevzi Çiçek ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştüler. Tüfenkci ziyaret sırasındaki konuşmasında şunları belirtti:
“Bilindiği gibi önümüzde bir yerel seçim var. AK Parti olarak seçim kampanyasını henüz başlatmadık ama Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız belli olduktan sonra özellikle STK’ları, meslek odalarını, kanaat önderlerini ziyaret edip, onların fikirlerini alıp yeni dönemde büyükşehire yakışır hizmetleri üretebilmemiz ve bu hizmetleri toplumun geneline yayabilmemiz için istişareler yapıyoruz. Bu şekilde, önümüzdeki dönemle ilgili aldığımız öngörüleri değerlendirebilme adına Başkanımızla birlikte ziyaretlerde bulunuyoruz” 
Belediye Başkan ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı  Ahmet Çakır’da konuşmasında,  “Büyükşehirlerle ilgili çok önemli bir yasa bu ve önemli değişiklikler yapıldı. Yerinden yönetim, kaynakların daha sağlıklı kullanılması adına önemli düzenlemeler yapıldı. Daha önce kırsala İl Özel İdaresi aracılığıyla hizmetler götürülüyordu. Özel idare gerçekten son dönemlerde köylerimizin altyapısı ile ilgili güzel hizmetler yaptı. Ama netice itibariyle Türkiye’nin gelmiş olduğu noktaya baktığınız zaman gerçekten yetersiz kalıyordu. Neticede iyi bir düzenleme yapıldığı kanaatindeyim. Tabi bu süreçte Büyükşehir Yasasının getirmiş olduğu çok büyük avantajlar var. Merkezde olduğu kadar ilçe, belde ve köylerimizin tamamının altyapısından, imarından, üst yapısından Büyükşehir sorumlu hale geldi. Bu Malatya’nın daha sağlıklı gelişmesi, daha planlı büyümesi adına önemli bir düzenleme. Bunun için Büyükşehir Yasasının çıkmasıyla beraber bütün ilçe ve beldelerimizi ziyaret ettik. Büyükşehirin getirmiş olduğu düzenlemelerle ilgili bilgilendirmeler yaptık. Malatya’nın bütünü güçlü bir idari yapıyla, teknik kadrosuyla inşallah çok daha sağlıklı büyüyecek ve bundan sonraki süreçte Malatya; gelişmesi, kalkınması, şehircilik adına önemli bir fırsatı elde etmiş oldu. Büyükşehir, Malatya için bir fırsat. Bu süreçte de tüm STK’larımızdan gelecek önerilere her zaman önem verdiğimizi, buna açık olduğumuzu da özellikle ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.
Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek de yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bilgi, görüş alışverişi yapma konusunda bizleri de ziyaret ettiğiniz için şahsım, yönetimim ve meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum. Malatya’nın artık büyükşehir, diğer ifadesiyle bütünşehir olması şekliyle kırsal alanından kent alanına imar bütünlüğünden tarımsal yapıların kontrolü ve denetimine kadar birçok konuda, sosyal boyutuyla bir çok anlamda hizmet verme şeklinde bir vizyon değişikliği oldu. Biraz daha çalışma alanı genişledi. Kentte herkesimi; gerek kent toplumunu gerek kırsal toplumun tamamının yaşam alanlarının planlanması ve buralara hizmet götürülmesi gibi yeni bir misyon yüklendi. Bu anlamda geçmişte olduğu gibi bundan sonraki süreçte de şehrimiz adına kırsal alandan kent merkezine kadar her türlü yerde Ziraat Mühendislerine düşen görevde; gerek görev alanımız gerek meslek odası olmamız gerekse   bize düşen her türlü konuda taşın altına elimizi koyacağımızı belirtiyoruz.” dedi.
Minibüscüler  Odası Başkanlığ’na Ziyaret
Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile Ak Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi daha sonra   Minibüscüler Odası’nı ziyaret ettiler. Oda Başkanı  Arif Kiras ziyaretteki konuşmasında,  “Hoş geldiniz diyor, bu nazik ziyaretiniz için teşekkür ediyoruz. Mahalli idareler seçim süreci başlamış bulunmakta. Siz değerli başkanımızın tekrar AK Parti’de aday olması esnafımız ve bizleri mutlu etmiştir. Hayırlı olsun diyoruz. İnşallah esnafımıza, Malatya’mıza faydalı verimli olacağına inanıyoruz. Kanaatimiz tamdır. Şu ana kadar yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan gerçek olarak; bugün burada bizleri ziyaret etmeniz münasebetiyle söylemiyoruz; memnunuz. Esnaf memnun, halk memnun. Sorunlarımıza her zaman çözüm arandığını gördük. Esnaf da bunun bilincinde” dedi.
Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Bülent Tüfenkci’de konuşmasında,  “Büyükşehirle beraber elbette yeni ulaşım ağları ve yeni yollara diğer ilçe, mahalle, beldelerle olan ulaşıma ve oraların altyapısını, yol ağlarının düzenlenmesini de büyükşehir belediye başkanlığı yapacak. O hizmeti yürütecek ve tek elden yönetecek. Dolayısıyla daha düzenli ve özenli planlama yapılacak. Özellikle biliyorsunuz diğer şehirlere baktığımız zaman esasında Malatya’da çok da sıkışık trafik olmamasına rağmen bazı noktalarda günün belli saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor. Ama yine başkanımız zamanında başlanan kuşak yollarıyla beraber nispeten Malatya trafiğinin daha rahatlayacağını biliyoruz” dedi.
Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da konuşmasında, “Minibüscü arkadaşlarımızla, esnaflarımızla zaman zaman görüşüyoruz ulaşımla ilgili. Güzel hizmetler yapıyorlar. Büyükşehirle birlikte tabi Malatya, ciddi bir döneme hazırlanıyor. Bunun için bu ziyaretleri yapıyoruz. Yeni dönemde imar bütünlüğünün yanı sıra ulaşım bütünlüğü de sağlanıyor. İtfaiye, mezarlık hizmetleriyle altyapı çalışmaları ve ana arter yolların bakımı onarımı gibi bir çok konuda Büyükşehir Belediyesine yeni yetkiler verildi. Ulaşımda 5 yıl içerisinde Malatya’da çok hizmetler yaptık. Belki Malatya, tarihinde en büyük otobüs filosunu bu dönemde aldı. Ulaşım bütünlüğü sağlaması açısından yakın ilçelerimizi, beldelerimizi ulaşım ağı içerisine aldık. Çünkü büyükşehir de bunu gerektiriyordu. Tabi büyükşehirle birlikte Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) kuruluyor. Ve burası büyükşehirin sınırları içerisindeki ulaşımın tamamını planlama yetkisine sahip oluyor. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Köylere kadar vatandaşımız daha sağlıklı bir ulaşıma kavuşacak.” dedi.
Çelikanlılar Derneği’ni Ziyaret
Bu arada  Çakır ve Tüfenkçi,  Çelikhanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni de ziyaret ettiler. Dernek başkanı  Abdurrahman Gündoğar, konuşmasında, “Belediye Başkanımız, hizmet açısından Malatya’nın altını üstüne getirdi, çok büyük hizmetlerde bulundu. Malatya’nın güzelleşmesi, görünümünün değişmesi açısından büyük çalışmalar yaptı. Yeniden seçildiği zaman daha büyük, daha güzel hizmetlerde bulunacağından hiç şüphemiz yoktur. Bizleri ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyorum, şeref verdiniz, hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı. 
AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkci’de konuşmasında,  “Başkanımız İnşallah önümüzdeki dönem de Büyükşehir yasasıyla beraber gelişen ve güçlenen bir belediyeyle beraber bir çok hizmetin altına inşallah imzasını atacak. Tabi fiziki hizmetlerin yanı sıra insanların gönlüne de girebilmek, gönlünü de kazanabilmek önemli. Malatya’nın sosyal dokusuna uygun bir politika izleyebilmek, birlik beraberliği sağlayabilmek önemli. Çünkü önümüzdeki dönemde, şimdiden başladı, her zamankinden daha fazla birlik beraberliğe ihtiyacımız var. Çünkü bizler birbirimize sahip çıkmazsak, birbirimize inanmaz-güvenmezsek zaten ne yaparsan yap boş. O anlamda önümüzdeki dönemde gerek büyükşehir belediye başkanımız gerek belirlenecek Battalgazi, Yeşilyurt ve diğer ilçe belediye başkanlarımızla beraber Malatya’nın tamamını kucaklayan, hizmetleri götürme anlamında hiçbir ayrıcalık yapmayan, insana dokunan, sofralarında oturan, çay ocaklarında oturan belediye başkanlarımızla beraber, ekiplerinin, teşkilatımızın halktan aldıkları bilgileri aktararak bu hizmetlerin daha kaliteli olarak gitmesine vesile olacaklar inşallah. Çelikhanlı hemşerilerimiz her zaman haktan, doğrudan yana oldu. Ve ülkenin birliğinden beraberliğinden bütünlüğünden yana oldu. Hiçbir zaman Türkiye’nin menfaatine ters düşen insanlarla beraber yol yürümedi. Dolayısıyla Çelikhanlı hemşerilerimizin Malatya’ya çok şeyler kattıklarına inanıyorum. Zaten Malatya kültürüyle de yoğrulmuş ve sahiplenmiş insanlar. Malatya’ya çok şeyler kazandıran arkadaşlarımız. Çelikhanlı hemşerilerimize bizleri kabul ettikleri için bizlerle beraber oldukları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Belediye Başkanı Çakır’da konuşmasında şunları belirtti:
“Kültürümüze baktığımız zaman Çelikhan, Adıyaman’la birlikte var olmuşuz bugüne kadar. Her ne kadar Çelikhanlılar Derneği de olsa bu şehirde yaşayan herkesi Malatyalı olarak görüyoruz. Neticede Çelikhan’da veya farklı ilçede ya da köyde doğmuşuz ama hepimizin ortak derdi Malatya’mızın daha sağlıklı bir şehir haline dönüşmesi. Bizlerin yaşadığı, gelecekte çocuklarımızın yaşayacağı şehrin gelişmesi, kalkınması önemli. Öncelikle şehircilik anlamında gelişmesi çok önemli. Çünkü şehrimiz geliştikçe mutlaka şehirde ekonomi gelişip büyüyecek. Yatırımcı şehre daha çok gelecek, sanayi büyüyecek, istihdam aratacak. İstihdamla birlikte yaşam kalitesi artacak. Biz bu bilinçle 5 yıl içerisinde önemli çalışmalar yaptık. Alt ve üst yapıya çok önemli yatırımlar yapıldı. Dolayısıyla şehrin imarına yönelik düzenlemeler olsun güçlü bir belediye yapısı oluşturma anlamında olsun fiziki yapılanmalar anlamında, modern şehircilik anlamında çok önemli çalışmalar yaptık. “
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MALATYA'DAN KISA KISA

Haberi Oku