Malatya:
Milletvekili Fındıklı iddiaları cevaplandırdı        Yeni Malatya- Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı ile oğlu Hasan Tahsin Fındıklı hakkında, eski ortağı İbrahim Yıldız, çeşitli iddialarla suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Gazetesi’nde Alican Uludağ'ın konuya ilişkin olarak "AKP'li Vekilin Oğlu Sahte Belgeyle İhale Aldı" başlığıyla yayınlanan haberde  çeşitli iddialara yer verilirken, bu iddialar üzerine  Milletvekili Mücahit Fındıklı, dün akşam saatlerinde basın kuruluşlarına 11 maddelik bir açıklama gönderdi.

         Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan iddiaların bir bölümünde, “ AKP Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı’nın yüzde 50 ortağı olduğu Sima İnşaat’taki hisselerini milletvekili seçilmesinin ardından devrettiği oğlu Hasan Tahsin Fındıklı’nın TOKİ’den ‘sahte belge’ yle 12 milyon 65 bin liralık “Isparta-Gelendost TOKİ Toplu İnşaat işini” aldığı, savcılığa yapılan bir şikâyetle ortaya çıktı. Tahsin Fındıklı tarafından ihale dosyasına sunulan “iş bitirme” belgesinin altında milletvekili olmasına karşın Mücahit Fındıklı’nın imzasının bulunduğu belirtildi. TOKİ, bu ihalede “anahtar teknik personel kamu ihale mevzuatına uygun personel çalıştırılmadığı” gerekçesiyle şirkete 646 bin TL ceza kesti. Bu ceza ise şirketin ihalesini kazandığı Bardakçı Köyü Toplu Konut İnşaatı’ndan aldığı 34 milyon 104 bin liranın içinden tahsil edildi. Fındıklı ailesinin ortağı olduğu şirketin, 2009-2012 yılları arasında TOKİ’den toplam 76 milyon 503 bin liralık ihale aldığı öğrenildi...” ifadelerine yer verildi.

        Fındıklı’nın Açıklaması

        Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan iddialar üzerine Ak Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı dün akşam saatlerinde basın kuruluşlarına elektronik posta ile açıklama gönderdi.  Fındıklı yaptığı açıklamada şunları belirtti:

        “Fındıklı'nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

        "Cumhuriyet Gazetesinin bugün manşetten verdiği "Sahte Belgeyle Vurgun" başlıklı haber nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesinde fayda görmekteyim.

1.   Ben Elektrik Mühendisi olarak 1980 yılından itibaren milletvekili seçildiğim 2007 yılına kadar ticaretle iştigal etmekteydim.

2.  1993 yılında, İbrahim Yıldız ile Sima İnşaat Ltd. Şti'yi kurdum. Özel sektör ve kamuya birçok taahhüt işini yaptım.

3.  2007 yılında milletvekili seçilince ortağıma, "ben vekil seçildim, şirketi ya tasfiye edelim ya da hisselerimi sana devir edeyim" dedim. O da, "senin oğlun artık 25 yaşında ve mühendis, ona devir et, biz ikimiz beraber yürütelim" dedi. Bunu üzerine ben de hisselerimi oğluma devir ettim.

4.  Oğlum Hasan Tahsin Fındıklı, 1982 doğumlu olup o tarihte 25 yaşında, bugün ise 31 yaşında evli çocuk sahibi ve reşit bir insandır.

5.  Oğluma hisseleri devir ettikten sonra bir daha da şirketin işleri ile ilgilenmedim.

6.  2012 yılında İbrahim Yıldız, bana ulaşarak, "Bazı sıkıntılarımız var, görüşelim "dedi. Görüşmemizde ise, şirketin sıkıntıda olduğunu belirterek, "Siz Vekilsiniz. İsterseniz bizlere bazı konularda yardımcı olabilirsiniz" deyince, bende oğlumun ortaklığının burada bittiğini herkesin yolunu ayırması gerektiğini söyledim.

7.  Bunun üzerine bir süre sonra İbrahim Yıldız, oğlumun Kıbrıs'ta okurken okulu tamamlayamadığını, bunun için de oğluma, kendisine ve kendi oğluna sahte diploma tanzim ettirip bunu kullandıklarını, TOKİ'nin bir şekilde bilgilendirileceğini söyleyerek bununda şahsımın siyasi kariyerine olumsuz etki edeceğini söyledi.

8.  TOKİ, yaptığı inceleme sonucunda oğlumun da ortağı olduğu şirkete;  646 bin TL ceza kesmiş ve tahsil etmiş, Kamu İhale Kurumuna müracaat ederek 2 yıl ihalelerden yasaklama kararı aldırmıştır. Ayrıca Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuştur. Habere konu olduğu gibi, İbrahim Yıldız ve oğlu ile oğlumun da dâhil olduğu kişiler hakkında kamu davası açılmış, davalar sonuçlanmıştır. Dolayısıyla TOKİ, yasal mevzuat kapsamında yapması gerekeni eksiksiz yapmış, benim siyasi görevim oğluma veya şirketine bir ayrıcalık veya imtiyaz sağlamamıştır.

9.  İbrahim Yıldız oğlumla şirkette münferiden temsile yetkili müdürdü. Şirketi oğlumla beraber iyi idare edemeyip zarar ettirip batırmışlardır. ( Zaten şirket ile ilgilenmiş olsaydım şirketin bu duruma gelmesine müsaade etmezdim.)   Ben İbrahim Yıldız'ın söz konusu talebini kabul etmeyince "şirketin zararını sen ödeyeceksin, aksi halde konuyu kamuoyuna taşırım, siyasi kariyerini zedelerim" diyerek benden sürekli para istedi. Ben de, benim şirketle bir işimin olmadığını, ortaklığımın 2007 yılında bittiğini beyan ederek taleplerini kabul etmedim.

10.   Bu olay, yaklaşık bir yıl önce bitmiş bir konudur. Yeni bir olay değildir. Bir yıl önceki konuyu bugün gibi ortaya getirip manşete taşımak, sorumlu olmadığım bir şirketin ve yöneticilerinin yanlış işlerinin hesabını bana sormak, en azından insafsızlıktır.

11.  Bu şirketin aldığı ihalelerden ve yaptığı işlerden benim hiçbir bilgim ve sorumluğum yoktur.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım."Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”
“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”

Haberi Oku