Malatya:
Milletvekili Öz, 'Don' olayını TBMM gündemine taşıdı


YENİ MALATYA- Malatya'da Meydana Gelen Don Afeti Nedeniyle Çiftçilerimizin Uğradığı Zararlara İlişkin Malatya Milletvekili TBMM İdare Amiri Ömer Faruk ÖZ"ün 9 Nisan 2014 tarihli TBMM Genel Kurulu Gündem Dışı Konuşma Metni

Malatya'da, 30 ve 31 Mart günleri yaşanan 'don' olayları nedeniyle başta kayısı olmak üzere birçok meyvenin olumsuz etkilenmesi Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz tarafından TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getirildi.

Milletvekili Öz, TBMM genel kurul toplantısında gündem dışı söz alarak başta kayısı olmak üzere diğer meyveleri olumsuz etkileyen 'don' olayını gündeme getirerek, "Geçtiğimiz hafta Malatya’da meydana gelen don afeti nedeniyle hasar gören kayısı ağaçları ile çiftçilerimizin uğradığı zararlara ilişkin gündem dışı söz almış bulunuyorum." ifadelerini kullanarak şunları belirtti:

"Ülkemiz de yaş kayısı üretiminin yarıdan fazlasını, kuru kayısı üretiminin de tamamına yakının gerçekleştirildiği Malatya ilimizde 30 Mart ve 31 Mart geceleri ile 1 Nisan tarihleri arasında hava sıcaklığının eksi 5- 6'lara düşmesi sebebiyle don afeti meydana gelmiştir. Yurdumuzun birçok bölgesinde olduğu gibi Malatya ilimizin de tamamını etkisi altına alan aşırı soğuklar ne yazık ki kayısı bahçelerinde büyük maddi hasarlara sebep olmuştur.

Türkiye yaş ve kuru kayısı üretiminde dünyada birinci sıradadır. Malatya ise gerek ağaç sayısı gerekse yaş ve kuru kayısı üretim miktarıyla sadece ülkemizin değil Dünya’nın kayısı üretim merkezi konumundadır. Ülkemizde yaş kayısı üretiminin %60’ı, kuru kayısı üretiminin ise yaklaşık %90’ı Malatya ilinde yapılmaktadır.

İlimizde üretilen yaş kayısıların %90’ı kurutulmakta, kurutulan kayısının da yaklaşık %90’ı 150’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Malatya’nın kayısı ihracatı sayesinde ülkemize yıllık ortalama 300 milyon dolar döviz girdisi sağlanmaktadır.

İl genelinde yaklaşık 60 bin aile geçimini kayısı üretiminden sağlamaktadır. Çiftçilerin yanı sıra kayısının toplanması, kurutulması ve işlenmesi, paketlenmesi ve ihracatını yapan çok sayıda işletmenin de temel faaliyet alanı kayısıya dayanmaktadır. Ayrıca mevsimlik olarak binlerce işçi çalışmaktadır."

Öz, konuşmasında ayrıca "Geçtiğimiz yıl yaklaşık 160 bin ton olan rekoltenin bu yıl ılıman geçen kış ve erken çiçeklenme sayesinde 200 bine çıkması beklenirken üç gün arka arkaya etkili olan aşırı soğuklar ve don afeti ağaçların büyük bölümünde hasara sebep olmuştur. Tarım il Müdürlüğü ve Tarım Sigortası TARSİM eksperleri hasar tespit çalışmalarına devam etmektedir." diyerek daha sonra şunları ifade etti:

"Ön hasar tespit çalışmaları Nisan ayında tamamlanacak olup kesin hasar tespit çalışması Mayıs sonu itibarıyla tamamlanmış olacaktır. Elde edilen ilk bulgular bazı bölgelerde hasarın yüzde yüze vardığını; bölge genelinde de yaklaşık yüzde 90 oranında kayıp olacağını göstermektedir. Bu rakamlar Malatya ekonomisinin, üretim yapan çiftçilerimizin ve ihracatçı birçok işletmemizin ciddi bir kayıpla karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehdi Eker ’de bizzat bölgeye gelerek yerinde incelemelerde bulunmuş, hasar tespitinin ardından çiftçilerimizin yarasını sarmaya dönük olarak eldeki tüm imkânların kullanacağını ifade etmiştir,  kendisine teşekkür ediyorum.

Buradan çiftçilerimize de seslenmek istiyorum. Tarım sigortalarımızı yaptıralım. Maalesef tüm uyarılarımıza rağmen tarım sigortası oranı Malatya’da %45 civarındadır. AK Parti döneminde uygulamaya başlayan tarım sigortası kapsamında kimi sigorta poliçelerinin yüzde ellisine bazılarında ise üçte ikisine kadar devlet desteği sağlanmaktadır. 2014 yılında düzenlenmiş poliçe sayısı 14.730’dur.

Yüksek desteklere rağmen çiftçilerimizin yarısında fazlası ürünlerini sigortalatmamışlardır.  Bu durum hem milli ekonomimiz,  hem de üreticilerimizin mağdur olması açısından çok önemlidir. Sigorta yaptıran çiftçilerimizle birlikte yaptıramayan tüm üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında Bakanlar Kurulunun konuyu hassasiyetle ele alacağına inanıyorum.

Aynı tarihlerde hava sıcaklıklarının aşırı derecede düşmesi sebebiyle sadece Malatya değil, yurdumuzun birçok tarım bölgesi olumsuz etkilenmiştir. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri ile geçiş bölgelerinde yetiştirilen birçok ürünümüz don afetinden aynı derecede zarar görmüştür.

Fındık üreticileri, kivi üreticileri, çay, elma, ceviz, antepfıstığı ve hububat ürünleri dahil bir çok meyve üreticimiz bu acı tabloyla karşı karşıyadır. Aynı şekilde diğer bölgelerde de üreticilerin hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için hasar tespit çalışmalarına devam eden Bakanlık yetkililerine ve TARSİM görevlilerine teşekkür ediyorum.

Daha önceden olduğu gibi Sayın Başbakanımızın ve Bakanımızın da destekleriyle tüm yurdumuzu etkisi altına alan don afetinden etkilenen üreticilerimizin zararlarının devletimizin imkanları ölçüsünde karşılanması noktasında hükümetimizin gerekli desteği sağlayacağına inanıyorum."Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

Deprem Konutları Kura İle Hak Sahiplerine Teslim...

Haberi Oku