Malatya:
Muhasebecilere Kdv Genel Uygulama Tebliği Anlatıldı
Malatya Vergi Dairesi ile Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası işbirliği ile KDV Genel Uygulama Tebliği anlatıldı.

Ramada Altın Kayısı Oteli’nde düzenlenen toplantıya Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Mehmet Arabacı, Malatya Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müsevitoğlu, Vergi Denetim Kurulu Malatya Vergi Müfettişleri Grup Başkanı Mahmut Polat, Malatya, Elazığ, Adıyaman Defterdarları, Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ramazan Bozkurt, Vergi Dairesi yöneticileri, muhasebeciler ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Seminerin açılışında konuşan Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ramazan Bozkurt, “Son yıllarda tebliğlerin güncellenerek birleştirilmesi hususunda yapılan çalışmalar her hangi bir konu araştırırken erişimi kolaylaştırılması bakımından oldukça yararlı olmuştur. Daha önce Kurumlar Vergisi Tebliğleri ile Amme Alacakları Tahsili Usulü Hakkında Kanunun tebliğlerinde yapılan bu çalışmalar bu yılda KDV Tebliğlerinde yapılmış bulunmaktadır. KDV Tebliğleri ile ilgili bu çalışma istisna uygulamaları konusunda ciddi anlamda değişiklik ve düzenleme yapılmış ve bazı istisnaların uygulanmasındaki usul ve esaslar önemli ölçüde değiştirilmiştir. Ayrıca söz konusu tebliğde yapılan düzenlemeler arasında en önemlisi ve amaca hizmet edeni KDV iade işlemleri özel esaslara tabi mükelleflerle ilgili olarak yapılacak işlemlerin yeniden belirlendiği bölümdür” dedi.

Bozkurt, bazı taleplerini de dile getirerek, “Serbest meslek kazancımızda KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8‘e düşürülmesini, serbest meslek kazancımıza KDV tevkif atının getirilmesini, mükellef bilgileri bildiriminin değişiklik olması halinde verilmesini, Ba ve Bs Bildirim formları ile kesin mizan bildirimlerinden dolayı yapılan düzeltmelerde ceza uygulamasına son verilmesini talep ediyorum. Bir hususu da değinmek istiyorum; Türkiye İstatistik Kurumunun mükelleflerden istemiş olduğu bilgilerin elektronik ortamda maliye ile ilgili kurumlardaki kayıtlarda mevcut olması nedeni ile bu uygulamadan vazgeçilmesini üyelerimiz adına acilen talep ediyorum” diye konuştu.

Malatya Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müsevitoğlu, “30 yıla yaklaşan KDV uygulamasında yeni bir dönem açan değişiklikleri içeren KDV Genel Uygulama Tebliği 1 Mayıs 2014 tarihinde Resim Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mükellef hizmetlerinde kalitenin yükseltilmesi ve kayıt dışılıkla mücadele Gelir İdaresi Başkanlığımızın temel misyonudur. Bu tebliğ iye tüm paydaşların görüş ve önerileri alınarak KDV uygulamaları günümüz koşullarına uygun bir şekilde revize edilmiş, 123 tane genel tebliğ tek bir tebliğ altında toplanmış, uygulama örnekleri basit ve anlaşılır bir hale getirilmiştir. KDV iade süreçlerinde etkinlik arttırılmış, haksız iadelerin önüne geçecek düzenlemeler yapılmıştır, mevzuattaki dağınıklık giderilmiş, ihtilaf konusu olan alanlar retleştirilmiş, öte yandan özellikle sahte belge düzenleme ve kullanmaya ilişkin tespitler ve buna ilişkin uygulamalar daha belirgin hale getirilmiştir. Mükelleflerimizin KDV iade taleplerini daha hızlı ve şeffaf bir şekilde yerine getirmek için KDV iade takip sistemi tüm Türkiye’de uygulamaya konulmuştur. Bu kapsamda mükelleflerin iade taleplerini online takip edebilecekleri bir sisteme geçilmiştir” şeklinde konuştu.

Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Mehmet Arabacı ise şunları söyledi:

“KDV Genel Uygulama Tebliği ile ilgili çalışmalar yaklaşık 10 yıl önce başlamış sadece benim emeğim yok. 10 yıl öncesinde başlamış bir çalışmanın ürünü. Bu kapsamda özellikle son 1.5 yıl öncesinde başlayan loğun çalışmalar neticesinde gerek kendi taşra teşkilatımızdan Vergi Dairesi Başkanlıklarımız, Defterdarlıklarımız, bu birimlerde çalışan arkadaşlarımızdan, gerekse de sivil toplum kuruluşlarından, meslek örgütlerinden gelen görüşlerle de desteklenerek, gelen fikirlerinde değerlendirilmesi suretiyle bu tebliğ çıkmış durumda. Bu tebliğ çıkmadan 1 yıl öncede sitede taslak olarak yayımlandı. Bu sürede bize birçok talepler geldi. O taleplerin hepsini tek tek komisyonlarda değerlendirmek suretiyle şuandaki tebliğ vücut bulmuş oldu. Bu anlamda bize katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. KDV Genel Uygulama Tebliğinde yaptığımız en önemli değişiklik, özel esaslarla ilgili kısımdır.”

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Şahnahan Deresi'nin Çehresi Değişiyor

Haberi Oku