Malatya:
Nevruz Bayramı kutlandı21 Mart Nevruz Bayramı nedeniyle İnönü Üniversitesi ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde 'Nevruz Bayramı' kutlaması yapıldı.

İnönü Üniversitesi'nde Tören
 

 İnönü Üniversitesi Türk Dünyası ve Akraba Topluluğu tarafından 21 Mart Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

İlk olarak İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Vefalı Enserov, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, Kültürel Hizmetler Şube Müdürü Dilek Seçkin’in yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. 
Düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Öğretim Üyesi Vefalı Enserov, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin tümünde Nevruz Bayramı’nın resmi bayram ve tatil günü olarak ilan edildiğini belirterek topluca yenilen nevruz yemeğinin ardından nevruz ateşinin yakıldığını, geleneksel olan bu törende herkesin bu ateşin üstünden atladığını söyledi. 
Vefalı Enserov, Nevruz’u Nevruz yapan değerlere değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü: 
“Türk dünyasında ve bayramın kutlandığı bütün toplumlarda, bayrama özel yapılan çeşitli hazırlıklar vardır. Örneğin Özbekistan’da ‘Aş’ adı verilen meşhur Özbek pilavı, Kırgızistan’da ‘Nouroz Köcö’ isimli yemekler bugün için özel olarak pişirilir. Ayrıca Azerbaycan'da ‘Baca Baca’, ‘Suya Yüzük Atma’ ve ‘Semeni’ gibi Nevruz Bayramı’na özel adetler de vardır.” 
Azerbaycan’da Nevruz’un simgesi olarak bilinen Semeni’nin özel bir kap içinde çimlendirilerek yetiştirilen buğday anlamına geldiğini, yeşillik ve bereketi temsil ettiğini dile getiren Enserov “Bayramdan bir ay önce bir tabak içerisine yerleştirilen buğday tanelerinin yeşermesi için gün aşırı sulanması gerekir. Bir hafta sonra buğday taneleri yeşillenmeye başlar ve bayrama birkaç gün kala, yaklaşık 20 cm uzunluğunda bir çim halini alır. Çimlerin bir arada daha sıkı durması amacıyla, Semeni tercihen kırmızı kurdele ile bağlanır.” diye konuştu. 
Programdan sonra Mudanya Meydanı’nda resim sergisi, halk oyunları, ok atma, demir dövme, ateşten atlama, dostluk halayı gibi etkinlikler düzenlendi. Ayrıca Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (MEDİKO) tarafından öğrencilere Özbek pilavı ikram edildi.   
 

MTÜ’de Nevruz Bayramı Kutlaması

 Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde (MTÜ)  Nevruz Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenlendi. 

MTÜ Battalgazi Tarım Kampüsündeki Nevruz Bayramı kutlamasında ateş yakılması öncesinde akademisyenler, idari personel ve öğrenciler çalınan davul-zurna eşliğinde birlikte halay çektiler.

Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Nevruz ateşini yakıp üzerinden atlarken,  rektör yardımcıları, akademisyenler, idari personel ve öğrencilerde Nevruz ateşinin üzerinden atladılar.

 Etkinlik yine akademisyenler, idari personel ve öğrencilerin birlikte halay çekmesi ile sona erdi.

MESAJ YAYINLADILAR

Bu arada siyasiler ztarafından Nevruz Bayramı nedeniyle mesajlar yayınlandı.

Fendoğlu, "Nevruz Bayramımız kutlu olsun"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Nevruz Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. 

Fendoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi;  "Türk’ün Bahar Bayramı’nda yeniden doğuş, yeniden milli doğruluş amacıyla biriz, birlikteyiz. Bugün idrak ettiğimiz Nevruz’un güzelliklerin habercisi olmasını diliyorum. Aziz milletimizin ve siz değerli hemşerilerimizin Nevruz Bayramı’nı kutluyorum. Toprağın uyanıp nimetlerini sunduğu, rahmet pınarlarının çağlayıp, baharın lezzet verdiği, gece ile gündüzün eşitlendiği, doğanın canlandığı, renk cümbüşlerinin gözleri kamaştırdığı, dostluğun pekiştiği, kardeşliğin güçlendiği, Türk-İslam coğrafyasındaki kardeşliğin kucaklaştığının işareti olan Nevruz Bayramımız kutlu olsun” 

Fendoğlu,“Bu kutlu bayram; asırlardan beridir bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olarak kabul edilmiş çağımıza kadar ulaşmıştır. Nevruz; baharın müjdecisi, kardeşliğin, hoşgörünün simgesidir. Nevruz Türk kültür coğrafyasının birlik, dirlik ve dostluk sembolü; bolluk ve bereketin simgesidir. Nevruz yalnızca bir mevsimsel dönüş değil, barış ve kardeşlik pınarıdır. öyle inanılmaktadır’ ki gece ile gündüz Nevruz günü yaratılmıştır. Hz. Âdem ile Hz. Havva Nevruz günü Arafat’ta buluşmuştur. Hz. Nuh’un gemisi Nevruz günü Cudi Dağı’na oturmuştur. Hz. Yusuf Nevruz günü kuyudan çıkarılmıştır. Hz. Yunus Nevruz Günü balığın karnından kurtulmuştur. Türk milleti Nevruz Günü demir dağları eriterek Ergenekon’dan çıkmıştır. Nevruz’da yanan ve yakılan ateşler sevgileri pekiştirmiş, bağlılıkları güçlendirmiştir. Balkanlar, Ortadoğu ve Avrasya’yı kapsayan çok büyük bir alanda milyonlarca soydaşımız Nevruzla bahara uyanmıştır. Nevruz, aynı zamanda, barış ve huzurun tomurcuklarının açtığı, ortak milli ve manevi değerler etrafında kenetlenme ve kucaklaşma vesilesidir. Bu günün coşkuyla kutlanmasına büyük önem verilmektedir çünkü Türk kültüründen kaynaklanan Ergenekon/Nevruz bayramı, her yönüyle Türk gelenek ve görenekleriyle zenginleşmiş ananevi ve temeli beş bin yıllık Türk tarihine dayalı milli bir bayramdır. Ülkemizde de 1991 yılında Türk Dünyası ile birlikte ortak bir gün olarak resmi tatil olmaksızın bayram ilan edilmiştir. Yüreklere heyecan, kalplere huzur veren bu birlik, Türk’ün bahar bayramı; bereket ve sevgiyi kenetlemiş, dayanışma ve yardımlaşmayı bütünleştirmiştir. Ergenekon’dan demir dağları eriterek dirilen Atalarımızın ruhlarıyla yanan bu ateş, binlerce yıldır olduğu gibi, bundan sonrada gönülleri tutuşturan kültür ocağı olacaktır. Yüce Türk toyu, nevruz bayramı kutlu olsun, Nevruz sıcaklığı, nevruz gülleri ve nevruz kültürü geleceğe umutlar taşısın. Kardeşlik, doğanın uyanışı, baharın gelişi, yakılan ateş etrafında tutulan eller, gülen yüzler, sıklaşan saflar, uzaklaştıran fitneler, bir olan gönüller ebed müddet devam etsin, Yüce yaradan birliğimizi daim eylesin. Kış mevsiminin arkasından bahara kapı aralayan bu ‘yeni günün’ , barışın ve kardeşliğin habercisi olmasını temenni ediyor, son yurdumuzun Anadolu’da tam bağımsız bir halde, birlik ve beraberlik içersinde sonsuza kadar var olmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Vatan ve bayrak her mülahazanın üstünde olduğunu belirten Fendoğlu, “Devlet ebed müddettir. Büyük Türk milletinin birliği ve dirliği en değerli hazinemizdir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve sahibi büyük Türk milletidir. ötüken ‘den Malazgirt’e; Viyana kapılarından Çanakkale’ye ve Büyük Taaruz’a kadar Türklüğü yaşatmak uğruna hayatlarını feda eden bütün ecdadımıza; Muazzam bir mücadeleyle devletimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk ile kurucu kahramanlara, Bölücü terörle mücadelede şehit düşmüş asker, polis ve vatandaşlarımıza ve ebediyete intikal etmiş bütün geçmişimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Polat, "Yenilikler getirmesini diliyorum”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Nevruz Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Nevruz Bayramının birlik ve beraberliğin pekiştirilmesine vesile olması dileğinde bulunan Başkan Polat, mesajında; “Baharın gelişini simgeleyen ve yeni gün anlamına gelen Nevruz Bayramı’nın tüm milletimize güzellikler ve yenilikler getirmesini diliyorum” dedi. 

Başkan Polat, “Nevruz Bayramı her yönüyle Türk gelenek ve görenekleriyle zenginleşmiş, temeli 5 bin yıllık Türk tarihine dayalı bir bayramdır. 

Bu kültür mirasımız, bir taraftan insanı doğayla özdeşleştirirken, bir taraftan da kültür değerlerimizi perçinleyip, barış bilincinin yeşermesine vesile olmaktadır. Nevruz, tıpkı baharın farklı renklerinin tabiatta oluşturduğu zenginlikler gibi, farklılıklar ve çeşitliliklerin toplumsal hayata kattığı zenginliği de en güzel şekilde gözler önüne sermektedir.

Kış mevsiminin arkasından bahara kapı aralayan Nevruz Bayramı’nın kardeşliğimizin daha da pekişmesine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum.  Bu duygularla Türk milletinin Nevruz Bayramı’nı kutluyor, tüm hemşerilerimin Nevruz Bayramını tebrik ediyorum" dedi.

Çınar, "Uyum ve ahenkle anlam kazanmaktadır"

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 21 Mart Nevruz Bayramı münasebetiyle yayımladığı kutlama mesajında; “Barışın, dostluğun, kardeşliğin ve sevginin yıldönümü olan Nevruz, insanlığın, bir arada kardeşçe yaşamasının sembolüdür” dedi.

Başkan Çınar yayımladığı mesajda; “ Baharın gelişini, doğanın uyanışını simgeleyen Nevruz; barış ve dostluk bayramı olarak Dünya’nın her bir köşesinde asırlardır kutlanmaktadır. Beraberlik ve kardeşliğin sembollerinden biri olan Nevruz; arınmayı, yenilenmeyi ve olumsuzluklardan kurtulmayı da ifade eder. Asırlardır Türk kültürünün önemli bir parçası olan, baharın müjdecisi, bolluğun ve bereketin sembolüdür Nevruz, sevgi ve dayanışmanın da göstergesidir.

Nevruz, bize baharı, hayatı ve yeniden dirilişi müjdeleyen en güzel dostluk ve kardeşlik çağrısıdır. Tüm renkler en canlı halleriyle, doğayı süslemekte, uyum ve ahenkle anlam kazanmaktadır. 

Bu duygu ve düşüncelerle; Nevruzun; kardeşliğimizi, birlikte yaşama azmimizi ve yeniden diriliş ruhumuzu daha da perçinlemesine vesile olmasını temenni ediyor; başta aziz milletimiz olmak üzere, müşterek kültür coğrafyamızda yaşayan tüm kardeşlerimizin Nevruz Bayramlarını en içten duygularımla kutluyorum” dedi.

(Bülten- İha)BÜLTEN
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Hakikatin peşinde koşmalı ve ilim ile amel...
5. Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri’ başladı

Haberi Oku