Malatya:
Okul Müdürleri Konusu
Eğitim-Bir-Sen Malatya 1 No’lu Şube Başkanı Kerem Yıldırım, “Okul müdürleri atamasıyla iligili eğer yapılan bir haksızlık varsa ve kime karşı yapılmışsa hep birlikte bu haksızlığın giderilmesi için çalışmamız gerekir” dedi.

Okul Müdürleri atamasıyla ilgili sendika binasında, sendika yöneticileriyle birlikte basın açıklaması yapan Eğitim-Bir-Sen Malatya 1 No’lu Şube Başkanı Kerem Yıldırım, “"Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirmelerine İlişkin Yönetmeliğin “Müdürlük görev süresinin görev yapılmakta olunan eğitim kurumunda uzatılması” başlıklı 16’ncı maddesi hükmüne göre dört yıllık görev süresi sona eren müdürlerden halen görev yapmakta oldukları eğitim kurumundaki görevlerinin uzatılması için başvuruda bulunanların görev süreleri, Yönetmelik ekinde yer alan (Ek-1) Form üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda 100 üzerinden 75 ve daha üstü puan almaları halinde, il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile uzatılacaktır" denilmektedir. Bu kapsamda İlimizde,Milli Eğitim Müdürlükleri belirtilen takvim dahilinde 247 okul müdürünü değerlendirmeye alıp sonucu açıklamıştır. Sonuçta 124 okul müdürü 75 ve yukarı puan alarak yeniden görevlendirme sürecine kalmıştır. 123 okul müdürünün de görev süresi sona ermiştir" dedi.

Değerlendirmeyi 10 kişinin yağtığını kaydeden Yıldırım, "Bunlar; İlçe Milli Eğitim Müdürü, İki Şube Müdürü, okulun öğretmenler kurulunda seçilen 2 öğretmeni, okulun en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmeni, okul aile birliği başkan ve yardımcısı ile öğrenci meclis başkanıdır. Değerlendirmeler tamamen Milli Eğitim ve okul boyutunda yapılmaktadır. Bazı kesimler, olayı çarpıtarak ve yanlış rakamlar vererek ajitasyon yapmakta ve kamuoyunu yanıltmaktadırlar. Bazı sendika yöneticileri, üyeleri olan 140 okul müdüründen yalnız 3 tanesinin kaldığını söylüyorlar. Bu tamamen gerçek dışıdır. Zaten değerlendirme dışı kalan müdür sayısı toplam 123 kişidir. Değerlendirme dışı kalan bu 123 okul müdüründen her sendikaya üye olanlar olduğu gibi hiç bir sendikaya üye olmayanlarda bulunmaktadır. Bunlar 140 rakamına nasıl ulaşmışlar merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Benim istediğim sonuç çıkmadı diye; bir yerleri kötülemek, ajitasyon yapmak ve kamuoyunu yanıltmak ahlaki bir davranış" olmadığını belirten Yıldırım, “Gerçek anlamda en çok Eğitim-Bir-Sen üyesi müdürlerin devre dışı kaldığını görüyoruz. Eğer yapılan bir haksızlık varsa ve kime karşı yapılmışsa hep birlikte bu haksızlığın giderilmesi için çalışmamız gerekir. Oysa bazı çevreler, kurumları ve başka sendikaları karalayarak gerçeğin üstünü örtmektedirler. Bu çalışmanın ideolojik temelli olduğunu söylemek hakkaniyetten uzak bir yaklaşımdır. Eğitim-Bir-Sen olarak;Haksızlığa uğradığını düşünen müdürlerimizin hakkını aramak için meşru olan tüm yolları kullanacağız. Çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Malatya’da 3.3 Büyüklüğünde Deprem

Haberi Oku